شبکه ابر رایانش ملی طراحی می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شبکه ابر رایانش ملی به منظور دسترسی یکپارچه مراکز آموزش عالی سراسر کشور طراحی می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت علوم، عبدالساده نیسی در نشست مجازی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی که در محل وزارت علوم برگزار شد،‌ با بیان اینکه درگاه مراکز عضو شبکه ابر رایانش ملی در یک ارتباط ستاره‌ای کامل به یکدیگر متصل هستند و به صورت یکپارچه در اختیار کاربران قرار می‌گیرند، اظهار داشت: این شبکه به نوعی طراحی شده است که هر درگاه به طور مستقل می‌تواند تمام خدمات و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهد.

وی افزود: از جمله مزایای شبکه ابر رایانش ملی می‌توان به مواردی از قبیل بیشینه کردن امکان دسترسی تمام وقت کاربران به خدمات شبکه ابررایانش ملی، جمع‌آوری، ارائه شفاف و دقیق اطلاعات خدمات ارائه شده توسط مراکز عضو، جمع‌آوری، ارائه شفاف و دقیق رضایتمندی کاربران از خدمات دریافت شده، دسترسی مداوم و به روز به کل اطلاعات شبکه ابررایانش ملی توسط مدیران، کاربران و پایش مداوم سرویس‌دهی بین مراکز عضو و قابلیت خود ارزیابی شبکه درگاهی اشاره کرد.

نیسی در خصوص زمان‌بندی و اجرای طرح شبکه ابررایانش ملی، گفت: این شبکه در دست طراحی است و باید پیاده‌سازی و اجرا شود. مراکز عضو در حال خرید تجهیزات برای به روز رسانی و تعمیر تجهیزات قدیمی خود هستند.

وی اظهار داشت: مراکز عضو به صورت تمام وقت، اطلاعات را با یکدیگر مبادله کرده و این اطلاعات در تمام مراکز همواره به روز نگهداری می شوند؛ قطعی در سرویس‌دهی یک یا حتی چند درگاه در مراکز عضو باعث قطع سرویس دهی شبکه نخواهد شد.

مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم افزود: اطلاعات جامع شبکه ابررایانش ملی، خدمات شبکه، قوانین، مقررات، نحوه دسترسی و استفاده کاربران در تمام درگاه های مراکز عضو به صورت یکسان در اختیار کاربران قرار داده می‌شود و هر مرکز خدمات خود را از طریق درگاه همان مرکز ارائه می‌دهد.

نیسی در خصوص شیوه‌نامه پشتیبانی مالی از تامین، به‌روزآوری و خرید خدمات تجهیزات آزمایشگاهی، گفت: در این خصوص معاونت پژوهش و فناوری وزارت عتف با تشکیل کارگروهی متشکل از معاون پژوهش و فناوری، مدیر دفتر پشتیبانی، مدیر کل دفتر سیاستگذاری، مدیر کل دفتر طرح های عمرانی، سه نفر از دبیران مناطق و ۲ نفر از کارشناسان آزمایشگاهی تشکیل داده تا در خصوص اعمال این شیوه نامه هماهنگی بیشتری صورت گیرد.

وی درباره اعطای گرنت پژوهشی خدمات آزمایشگاهی، افزود: این گرنت به اعضای هیأت علمی، دانشجویان، پژوهشگران آزمایشگاه‌ها و کارگاه های عضو شاعا و موسسات وابسته به وزارت علوم تحت عنوان خرید خدمات آزمایشگاهی و تامین و به روزآوری تجهیزات آزمایشگاهی پرداخت می‌شود.

حمایت وزارت علوم از پایان نامه ها 
محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم نیز گفت: پروژه های پژوهشی تحصیلات تکمیلی (پایان نامه‌ها و رساله‌ها) از ظرفیت‌های بزرگ مجموعه آموزش عالی هستند؛ این پروژه‌ها می توانند علاوه بر خدمت به توسعه علمی کشور در ارائه راه حل ها برای برون رفت از چالش های فراروی کشور موثر بوده و نه تنها موجب کسب اعتبار شوند، بلکه برای مردم ثروت ملّی و رفاه به ارمغان آورند.
وی افزود: در چنین شرایطی لازم است رویکرد اجرایی به گونه ای باشد که به غیر از پژوهش های بنیادی برای هر پروژه پژوهشی، مشتری وجود داشته و برای رفع نیاز پژوهشی دستگاه های اجرایی کشور به خدمت گرفته شوند.
شریفی گفت: یکی از اهداف مهم وزارت علوم، سیاست گذاری و برنامه ریزی برای توسعه آموزش عالی و پژوهش و فناوری متناسب با نیازها و ضرورت های اولویت دار کشور بر مبنای تقاضاهای اجتماعی، تحولات علمی و نیازهای بازار کار است.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: از اقدامات مهم وزارت علوم در این راستا، ایجاد ساز و کار تامین اعتبارات پژوهشی مبتنی بر تقاضا (گرنت بادی یا ستاپ) و بدنبال آن فراهم سازی الزامات هدفمندی و تقاضا محور شدن تحقیقات تحصیلات تکمیلی است.
وی تاکید کرد: در افق ۱۴۰۴ حدود ۲۰ درصد پژوهش ‏ها در دانشگاه‏ها و حداقل ۵۰ درصد در پژوهشگاه ‏ها بر اساس سفارش و تقاضای مشتری صورت می گیرد و گرنت کامل دریافت کنند.
شریفی در خصوص هدفمندسازی پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی خاطرنشان کرد: در این راستا هدایت اعتبارات پژوهشی دستگاه ها و شرکت ها به سوی رساله ها و پایان نامه های تحصیلات تکمیلی باید به گونه‌ای باشد که هزینه های پژوهشی در مؤسسات آموزش عالی همچنین هزینه زندگی دانشجویان از محل اعتبارات پژوهشی کارفرمایان طرح ها تأمین شود.


انواع گرنت ها برای محققان
مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در خصوص اهداف برنامه گرنت فناوری، گفت: توجه به توسعه و تجاری‌سازی فناوری در حوزه پژوهشی و تقویت جریان کار آفرینی و نوآوری در مراکز پژوهشی، کمک به تقویت کیفی پارک های علم و فناوری، ارتقای سطح همکاری پارک‌ها با دانشگاه‌ها، حمایت از تکمیل زنجیره تامین و ارزش سازمان های اجرایی و حمایت از فعالیت های تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از اهداف گرنت فناوری است.
وی در خصوص محتوای برنامه گرنت فناوری، اظهار داشت: حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی با محتوای فناورانه که همان گرنت جوانه است، حمایت از فعالیت‌های تحقیقاتی با محتوای تجاری‌سازی اعضای هیات علمی در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، گرنت شکوفایی است و حمایت از فعالیت‌های شتاب‌دهی و رشد شرکت‌های نوپا که گرنت رشد به شمار می‌رود، برنامه‌های گرنت فناوری را ایجاد می‌کنند.
کشمیری به مشارکت‌کنندگان در تامین منابع این گرنت اشاره کرد و افزود: فناور متقاضی دریافت گرنت، دانشگاه، پارک علم و فناوری مجری، وزارت عتف، سازمان یا نهاد اجرایی و اقتصادی مشارکت کننده، شرکت دانش‌بنیان متقاضی، صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق پژوهش و فناوری عامل از تامین کنندگان منابع این گرنت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =