تمهید ۱۱۰ برنامه ویژه چهلمین سالگرد دفاع مقدس در آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌غربی گفت: ١۱۰ عنوان برنامه اولیه برای اجرا به کمیته‌های ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و سی و هشتمین سالروز آزادسازی خرمشهر ارسال شده‌است.

سرهنگ جلیل وحیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: امسال به علت شیوع بیماری کرونا در استان شیوه اجرای برنامه‌ها هم تغییر کرده‌ به طوری که در قالب موشن گرافی و تولید محتوای دیجیتال و بروشورها فلسفه آزاد سازی خرمشهر به تصویر کشیده شده و به ادارات ارسال شده‌ است.

وی اضافه کرد: برنامه‌های چهلمین سالگرد دوران دفاع مقدس استان از سوم خرداد آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: حمایت از ۴۰ پایان نامه تحقیقاتی، جمع آوری و رونمایی از کتابی در زمینه نقش و اثر شهرستان‌ها و دستگاه‌ها در دوران دفاع مقدس، حمایت ۴۰ دستگاه دولتی از تدوین ۴۰ کتاب در این زمینه، اعزام ۴۰ هزار زائر راهیان نور به مناطق عملیاتی استان، تجلیل از ۴۰ راوی راهیان نور، برگزاری ۴۰ یادواره شهدا در شهرستان‌های مختلف استان و برای اقشار مختلف، احداث ۴۰ قدمگاه و یادمان شهدا در رزمگاه‌های استان، نصب تندیس تمام قد ۴۰ فرمانده استانی در شهرستان‌ها (۱۰ مورد در پارک موزه دفاع مقدس ارومیه) برگزاری ۴۰ جشن ازدواج دانشجویی در مزار شهدای گمنام از جمله برنامه‌های ارائه شده برای امسال است.

وی با بیان اینکه شناسنامه دوران دفاع مقدس هیچ استانی نظیر آذربایجان‌غربی غنی نیست، گفت: در این زمینه تبلیغ مناسبی صورت نگرفته که باید در این خصوص اقدامات بیشتری انجام شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌غربی با انتقاد از اینکه بسیاری از کارهای فرهنگی در زمینه ثبت آثاردفاع مقدس روی زمین مانده است، گفت: اصحاب رسانه رسالت مهمی در زمینه مطالبه گری در راستای این موضوع دارند.

وحیدی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰ جلد کتاب در سپاه در این زمینه چاپ شده که ۳۰ درصد کتاب‌های منبع و مرجع و بقیه خاطرات شهدا، ایثارگران و رزمندگان استان است که می‌تواند منبع بسیاری برای رجوع محققان باشد، افزود: راه اندازی کتابخانه مرکزی دفاع مقدس استان با ۱۲ هزار جلد کتاب از اقداماتی اساسی است که در این استان انجام شده و ما سومین استان کشور در تدوین دایره المعارف دفاع مقدس استانی هستیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰۰ هزار نفر دانشجو ۲ واحد درس دفاع مقدس استانی را در ۶۵ دانشگاه استانی تحصیل کرده اند، ادامه داد: حوزه سلامت و جهاد هر کدام با ۷۲ و ۱۵۰ شهید در دوران دفاع مقدس فعال بوده‌اند که ثبت این آثار امسال در اولویت قرار دارد.

عملیات بیت المقدس در دوران دفاع مقدس کشور با هدف ازاد سازی دو شهر خرمشهر، هویزه و پادگان حمیدیه اجرا شدو عملیاتی سرنوشت‌ساز در ادبیات دفاع مقدس بود.

در این عملیات پنج هزار و ۳۸۰ کیلومتر از خاک کشور از دست دشمنان بعثی آزاد سازی شد و ۱۹ هزار نفر از سربازان دشمن اسیر و ۱۷ هزار نفر کشته شدند. 

آذربایجان‌غربی دارای ۱۲ هزار شهید و ۱۵۰ هزار پیشکسوت و رزمنده می‌باشد.

جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ آغاز شده و امسال ۴۰ سال از آغاز این جنگ می‌گذرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =