اداره موقوفات متصرفی به مردم واگذار می‌شود

تهران - ایرنا - رئیس اداره امنا و متولیان موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در سال ۹۹ واگذاری اداره موقوفات به امناء سرعت می‌گیرد، گفت: تاکنون برای ۱۳۲ موقوفه امین تعیین و منصوب شده که با تداوم و توسعه این واگذاری در سال ۹۹ نقش نظارتی این سازمان بر موقوفات ورقبات کشور گسترش خواهد یافت.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان اوقاف وامورخیریه حجت‌الاسلام عبدالحسین کوپایی مرادی در حاشیه نشست کمیسیون ماده پنج قانون تشکیلات سازمان اوقاف ویژه امناء موقوفات متصرفی افزود: یکی از وظایف مهم سازمان اوقاف و امور خیریه اداره کردن موقوفات فاقد امین و یا اشتراک التولیه است که براساس ماده ۵ قانون تشکیلات سازمان اوقاف می تواند برای سامان بخشیدن به این موقوفات اشخاص متدین و معروف به امانت را بهکار بگیرد تا وضعیت موقوفه سامان یافته وبهره وری آن ارتقاء یابد.
وی گفت: یکی از سیاست های مهم در دوره جدید مدیریت سازمان اوقاف استفاده از ظرفیت مردمی برای اداره موقوفات و رقبات متصرفی است تا به این وسیله تصدی گری سازمان اوقاف کاهش یافته و نقش نظارتی این سازمان افزایش یابد دراین راستا درسال ۹۹ درنظر داریم با رعایت شاخص ها برای ۲۰۰ موقوفه امین تعیین کنیم.
مرادی از تعیین امین برای موقوفات کم درآمد و یا فاقد درآمد خبر داد و گفت: هدف از این اقدام افزایش مشارکت مردمی در اداره موقوفات و ترویج فرهنگ وقف است.
رئیس اداره امناء ومتولیان موقوفات اداره کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بنابراین یکی از سیاست های اصلی سازمان اوقاف در سال ۹۹ معرفی هیات امنا موقوفات خواهد بود تا از این طریق با اعتماد مردم به سنت حسنه وقف و عایدات تقویت شده و مردم خود از موقوفات صیانت و حفاظت کنند و سازمان اوقاف بتواند صرفا بعد نظارتی خود را تقویت کند.
مرادی با بیان اینکه در سال ۹۹ واگذاری اداره موقوفات به مردم سرعت می گیرد، بیان داشت: آبادانی موقوفات، وصول مطالبات، تنظیم و تجدید قراردادهای اجاره موقوفات، حفظ املاک و اموال موقوفه، جذب سرمایه گذاری در موقوفه، احقاق حقوق موقوفه، شناسایی و ثبیت مالکیت موقوفه، بالا بردن بهره وری موقوفات و افزایش درآمد آنها از جمله دستورالعمل‌ها و وظایفی واختیاراتی است که هیات امنا و امینان دنبال خواهند کرد.
وی ادامه داد: این کمیسیون که جلسه آن امروز برگزارشد در واقع نقش گزارش گیری ونظارتی بر امین موقوفات را دارد.
مرادی خاطر نشان کرد تعیین امین در ابتدا برای موقوفات شاخص و بزرگ انجام می شود و در ادامه برای سایر موقوفات کشور هم صورت خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =