آبیاری باغ‌های پسته رشتخوار به روش زیرسطحی

تربت‌حیدریه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در استان خراسان رضوی گفت: ۴۵ هکتار از باغ‌های پسته در روستای "باسفر" دهستان آستانه این شهرستان برای نخستین بار به روش زیرسطحی آبیاری می‌شود.

محمود اعظمی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: کمبود منابع آب به ویژه در باغ‌های پسته، لزوم استفاده بهینه از این منابع را قوت بخشید و در این راستا استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری، مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ازجمله سامانه‌های نوین آبیاری که در باغ‌های پسته به آنها توجه ویژه‌ای شده است، آبیاری زیرسطحی است، ادامه داد: آبیاری زیرسطحی در باغ‌های پسته با استفاده از لوله‌های "تراوا" یک روش جدید و بسیار مقرون به صرفه است.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: در این روش از کپسول رسی متخلخل برای رساندن مستقیم آب به ریشه گیاه استفاده می‌شود و استفاده از این لوله‌های خاص این امکان را فراهم می‌کند که علاوه بر آب و اکسیژن، دیگر مواد غذایی مورد نیاز گیاه نیز به صورت مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار ‌گیرد.

وی افزود: سامانه آبیاری زیرسطحی روش تکامل یافته آبیاری قطره‌ای است که در آن بسیاری از مشکلات از جمله تبخیر سریع آب، گرفتگی منافذ، آسیب پذیری و مزاحمت لوله‌ها برای ادوات کشاورزی رفع شده است. 
اعظمی ادامه داد: در این روش، لوله‌ها سبک و قابل انعطاف بوده و به صورت ساده نصب می‌شود ضمن اینکه دست و پا گیر نبودن لوله‌ها برای انجام عملیات کاشت، داشت و برداشت و نداشتن محدودیت کار برای ماشین‌آلات کشاورزی و کارگران از دیگر مزایای آن است.

وی با بیان اینکه در روش آبیاری زیرسطحی از فرسایش بی‌رویه خاک نیز جلوگیری می‌گردد گفت: با اجرای این روش، مشکل کمبود آب برای زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها نیز رفع می‌شود.

رشتخوار دارای پنج هزار هکتار باغ پسته است. این شهرستان ۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد و سالانه بیش از ۳۵۰ هزار تن محصول کشاورزی در آن تولید و روانه بازار می‌شود.

بیشتر مردم رشتخوار از طریق کشاورزی و دامداری معیشت می‌کنند و هنوز هیچ واحد صنعتی در این شهرستان فعال نشده است.

شهرستان رشتخوار با ۶۵ هزار نفر جمعیت در ۲۰۹ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =