کرونا ۶ میلیارد تومان به نمایشگاه بین‌المللی تبریز خسارت زد

تبریز - ایرنا - مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز گفت: شیوع ویروس کرونا موجب لغو ۶ نمایشگاه و وارد آمدن خسارت ۶ میلیارد تومانی به این مجموعه شد.

حبیب ماهوتی، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه از این تعداد، ۳ نمایشگاه در سال گذشته و ۳ نمایشگاه نیز در سال جاری قرار بود برگزار شود، افزود: این نمایشگاه ها شامل کالای ایرانی، تجارت و اقتصاد عمومی، ارزاق عمومی، فروش بهاره، چرم و نمایشگاه لوازم کفش بود.

وی اظهار داشت: از بهمن ماه سال گذشته که احساس شد شیوع کرونا در فعالیت های این نمایشگاه تاثیر خواهد گذاشت، تغییراتی در برنامه های این نمایشگاه به ویژه برای سال ۹۹ اعمال و در این راستا نمایشگاه های مربوط به ماه های بهمن و اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت امسال لغو شدند.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز با اشاره به اینکه تعطیلی نمایشگاه ها موجب ضرر و زیان مستقیم و غیرمستقیم به برخی از تولید کنندگان، فروشندگان و سایر زیرمجموعه های نمایشگاه مانند غرفه داران، غرفه سازان و برق کاران شد، گفت: در اثر لغو هر کدام از نمایشگاه های این مجموعه نمایشگاهی حدود ۲ هزار نفر از فعالان این حوزه به صورت مستقیم و غیرمستقیم متضرر شدند.

ماهوتی، ادامه داد: در برخی نمایشگاه های بین المللی که شرکت کنندگان خارجی مشارکت می کردند به علت شیوع کرونا ۹۰ درصد آن ها از شرکت در نمایشگاه ها انصراف داده اند. 

وی با بیان اینکه بخشی از اقتصاد کشور به نمایشگاه وابسته است و باید کسبه برای تامین درآمد به فعالیت خود ادامه دهند، یادآوری کرد: بعد از عید فطر با اتخاذ تمهیدات بهداشتی و رعایت پروتکل های مربوطه دوباره نمایشگاه های مختلف برپا می شود.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز گفت: در برپایی نمایشگاه های مختلف در این نمایشگاه تلاش خواهد شد تا ۹۹ درصد از بروز آسیب و انتقال بیماری برای بازدید کنندگان و غرفه داران جلوگیری شود و اولین نمایشگاه در ۱۹ خرداد با عنوان گل و گیاه برگزار می شود.

ماهوتی، افزود: علاوه بر رعایت مسایل بهداشتی از سوی غرفه داران، در بدو ورود بین بازدید کنندگان ماسک توزیع، خودروها ضدعفونی، کفش ها و لباس های بازدیدکنندگان با مواد غیرالکلی و فاقد لک کنندگی، نیمکت ها، خیابان ها و کف سالن ها و محل های تماس افراد ضدعفونی می شود و در داخل سالن ها چند نفر به صورت مرتب اقدام به ضدعفونی وسایل و محوطه سالن ها خواهند کرد.

وی اظهار داشت: در جریان برپایی نمایشگاه ها فاصله فیزیکی فروشنده، غرفه گذار، فروشنده و بازدیدکننده رعایت خواهد شد، حایل نایلونی بین غرفه داران و بازدیدکنندگان ایجاد می شود و در جریان تبادل هوا در سالن ها تلاش می شود هوای ورودی را با برخی مواد ضدعفونی کننده آغشته کرده و جریان هوا به صورت ممتد در سالن ها برقرار و ورودی و خروجی نمایشگاه ها از هم منفک خواهد شد.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز گفت: در سال ۹۹ برگزاری ۶۰ نمایشگاه در نمایشگاه بین المللی تبریز تدارک دیده شده است و اگر این نمایشگاه ها لغو شود ضرری که در پی لغو نمایشگاه های بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت متحمل نمایشگاه بین المللی تبریز شده دوباره بر ۱۵۰ کارمند و ۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم تحمیل خواهد شد بنابراین تلاش می شود همه این نمایشگاه ها با تمهیدات لازم بهداشتی برپا شود.

ماهوتی، با بیان اینکه در جریان شیوع ویروس کرونا با وجود بروز مشکلات اقتصادی هیچ گونه تعدیل نیرو در مجموعه این نمایشگاه روی نداد، ادامه داد: امسال تلاش می شود چند نیروی جدید در مجموعه این نمایشگاه بین المللی تبریز جذب شود.

به گزارش ایرنا، نمایشگاه بین المللی تبریز دارای ۵۰ هزار متر مربع سالن مسقف است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =