امام جمعه همدان: سیاست نظام حفظ کرامت همه ادیان است

همدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان درباره اتفاق رخ داده برای مقبره استر و مردخای گفت: سیاست دین مبین اسلام و نظام جمهوری اسلامی حفظ حرمت و کرامت همه ادیان است.

حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه اعضای شورای فرهنگ عمومی استان همدان درباره اتفاق رخ داده برای مقبره و استر و مردخای به خبرنگاران خاطرنشان کرد: هفته گذشته اتفاق تلخی در همدان رخ داد و این خبر در سطح بین‌المللی مطرح شد.

وی اضافه کرد: این در حالیست که سیاست جمهوری اسلامی و دین مبین اسلام حفظ احترام و کرامت همه ادیان از نظر دینی و مذهبی و احترام به اقلیت های مذهبی از جمله قوم یهود و مسیحیت همواره مورد توجه است. 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان بیان کرد: ملت ایران هیچ مشکلی با اقلیت های دینی و مذهبی ندارند و مشکل با تجاوز، اشغالگری، غصب است و با آنها کنار نمی آیند.

وی افزود: مشکل این ملت، استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیسم است، نه یهود بنابراین باید بین این ۲ مولفه از یکدیگر تفکیک قائل شد.

حجت الاسلام شعبانی موثقی بیان کرد: این ملت ایران نیست که اماکن مذهبی را تخریب و حرمت آنها را حفظ نمی کند بلکه برای پی بردن به اینکه چه کسی اشغالگری، غصب و بی حرمتی و تخریب اماکن مدذهبی را در دستور کار دارد باید به مسجد القصی توجه کرد.

وی عملکرد ایران درباره اماکن مذهبی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ممکن است فردی شخصا اتفاقی را برای یک اماکن مذهبی رقم بزند ولی این سیاست جمهوری اسلامی ایران و دین مبین اسلام نیست.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان خاطر نشان کرد: درباره استر و مردخای اتفاق خاصی که بخواهد مکانی تخریب بشود نیز رخ نداد اما انتظار می رفت مسئولان نسبت به این خبر که در سطح بین المللی مطرح شد سریع واکنش و پاسخ می دادند هر چند میراث فرهنگی مصاحبه خوبی داشتند که بخشی از این مصاحبه پاسخگو بود.

حجت الاسلام شعبانی موثقی ادامه داد: به مناسبت در پیش بودن روز قدس، این موضوع بهانه ای برای فضاسازی رسانه ای شد که احتمال می رود تعمدی هم در کار باشد با این وجود روز جهانی قدس، مقامت و آرمان‌های آن فراموش نمی‌شود و قدس همچنان مساله اول اسلام و جهان است.

وی با بیان اینکه امسال با توجه شرایط به وجود آمده ناشی از ویروس کرونا مراسم روز قدس برگزار نمی شود اظهار داشت: آرمان قدس با بودن با نبودن راهپیمایی هیچگاه فراموش شدنی نیست و قدس همچنان بگفته امام راحل (ره) مساله اول اسلام است.

در پی انتشار شایعاتی در مورد آتش گرفتن مقبره استر و مردخای «همایون سامه یح» رییس انجمن کلیمیان تهران یکشنبه هفته جاری به همراه تنی چند از اعضای این انجمن به همدان مسافرت کرده و در این سفر با فرماندار، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مسوولان سیاسی و امنیتی و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان دیدار کرد.

سپس وی به همراه مسوولان در مقبره استر و مردخای حضور یافته و پس از بازدید از بخش های مختلف در مصاحبه ای با ایرنا عنوان کرد: برخلاف شایعات منتشر شده در برخی رسانه ها، کوچکترین مشکل و خسارتی برای زیارتگاه «اِستر و مُردخای» به وجود نیامده‌است.

رییس انجمن کلیمیان تهران افزود: اقلیت های مذهبی به ویژه کلیمیان زیر سایه نظام جمهوری اسلامی و حمایت های همه جانبه از سوی دولت در این کشور زندگی می کنند و شکرگزار خدمات دولت و نظام به جامعه کلیمیان هستند.

رییس انجمن کلیمیان تهران اظهار داشت: ما بردرانه در کنار مسلمانان در حال زندگی هستیم و کوچکترین مشکلی برای زندگی در ایران نداریم؛ همچنین تمامی فرایض مذهبی کلیمیان به صورت آزادانه در حال برگزاری است.

سامه یح، انتشار شایعات و بزرگنمایی آنها را نادرست دانست و اضافه کرد: زیارتگاه استر و مردخای به طور کامل سالم است و تنها در گوشه ای خارج از این مجموعه شاید موکتی سوخته باشد که این موضوع از سوی دشمنان نظام جمهوری اسلامی بزرگنمایی شده و اقدام به تبلیغ منفی علیه این کشور کردند.

نماینده منتخب کلیمیان در مجلس یازدهم تاکید کرد: جامعه ایرانیان یهودی و کلیمی به هیچ عنوان اجازه نمی دهد دشمنان جمهوری اسلامی ایران از آنها به عنوان ابزاری برای دستیابی مقاصد منفی خود استفاده کنند.

برخی مقبره اِستر و مُردخای را پس از بیت المقدس دومین زیارتگاه ها یهودیان جهان معرفی و شماری هم این مقبره را عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودیان در همدان ارزیابی می کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان نیز حریق را به ساختمان جانبی این مقبره نسبت داد و گفت: آتش‌سوزی در ساختمان جانبی این مقبره اتفاق افتاده و هیچ‌گونه آسیبی به بنای اصلی نرسیده است.

علی مالمیر دامنه این آتش‌سوزی را بسیار محدود توصیف کرد و گفت: حریق تنها باعث آسیب به سیم‌های برق و موکت کف ساختمان جانبی این مقبره شده که البته علت آن در دست بررسی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان اطمینان خاطر داد: هیچ‌گونه آسیبی بر اثر آتش‌سوزی به فضای اصلی مقبره اِستر و مُردخای وارد نشده و این بنای تاریخی آسیبی ندیده، بلکه آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های اطراف این مقبره آن هم به صورت محدود بوده و سریع مهار شده و هیچ فرد یا بنایی در این آتش‌سوزی آسیب ندیده است.

مالمیر با بیان اینکه علت بروز این حادثه در دست بررسی است اضافه کرد: مرمت ساختمان جانبی آسیب دیده که شامل تعویض سیم‌های برق، موکت کف و نیز پاک‌سازی دیوارهای ساختمان است، هفته جاری آغاز می‌شود.

در همین ارتباط دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان نیز روز گذشته در گفت و گویی بیان کرد: پرونده آتش سوزی مقبره اِستر و مُردخای در دست بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم.

حسن خانجانی افزود: نیروی انتظامی همدان در دو روز گذشته پیگیر این قضیه بوده، اما نتیجه‌ای حاصل و تاکنون فردی در رابطه با آتش سوزی دستگیر نشده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا در حال تحقیق در زمینه آتش سوزی مقبره استر و مردخای است، ادامه داد: جزئیات این پرونده هنوز مشخص نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =