۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۳
کد خبرنگار: 1823
کد خبر: 83794380
۰ نفر

برچسب‌ها

بیشترین اهدای عضو بیماران در کرمان مرگ مغزی ناشی از تصادفات است

کرمان - ایرنا - رئیس اداره پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مرگ مغزی ناشی از تصادفات و ضربات مغزی در این استان بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است .

رضا جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا به مناسبت روز اهدای عضو، اهدای زندگی اضافه کرد: تاریخچه اهدای عضو در ایران با پیوند قرنیه از سال ۱۳۱۴  و در سال ۱۳۴۷ نیز اولین پیوند کلیه در شیراز انجام شد و کرمان نیز در سال ۱۳۸۳ موفق به پیوند کلیه زنده به زنده شد و در سال ۱۳۸۵ تیز پیوند را از بیماران مرگ مغزی آغاز کرد.

وی در ادامه اعضای قابل اهدا از فرد منجر به مرگ مغزی را شامل قلب، ریه، کلیه، کبد، مغز استخوان، قرنیه، پانکراس و روده برشمرد  و گفت: در کرمان پیوندهای کلیه ، کبد، مغز استخوان و قرنیه انجام  می شود.

رئیس اداره پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: از ابتدای سال ۱۳۸۳ تاکنون بیش از ۱۱۰۰ مورد پیوند کلیه، ۶۴  مورد پیوند کبد، ۶۷۷ مورد پیوند قرنیه ، ۳۲۹ مورد پیوند مغز استخوان در این استان انجام شده که البته  بیش از ۷۱ کبد جهت پیوند به دلیل عدم وجود گروه خونی مناسب و یا گیرنده  مناسب پیوند به شیراز جهت پیوند ارسال شده است .

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای سال ۱۳۸۵ تاکنون تعداد ۱۹۱ بیمار مرگ مغزی تحت عمل جراحی اهدا عضو قرار گرفته اند و از تاکنون نیز بیش از ۳۹۰۰ نفر نیز در سطح استان کرمان کارت عضویت اهداء عضو را پر کرده اند.

جعفری با اشاره به اینکه از ابتدای امر تاکنون بیش از ۲۵۰ مورد رضایت گیری از بیماران مرگ مغزی جهت اهدای عضو انجام شده است گفت: همه افراد می توانند با در دست داشتن کارت ملی خود به اداره پیوند اعضا معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان واقع در چهار راه شفا اقدام به دریافت کارت اهدا عضو نمایند .

وی این را نیز اضافه کرد که  اهدای عضو هیچ محدودیتی ندارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =