تخلیه نیم میلیون نفر از مناطق ساحلی هند و بنگلادش با نزدیکی توفان امفان

دهلی نو-ایرنا- کشورهای هند و بنگلادش برای جلوگیری از تلفات انسانی ناشی از توفان "امفان" در دو روز گذشته بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان مناطق ساحلی را تخلیه کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های هند، توفان "امفان" بزرگ‌ترین توفانی است که هند و بنگلادش آن را در یک دهه گذشته تجربه می‌کنند و کارشناسان نسبت به قدرت شدید این توفان و احتمال وقوع خسارت‌های گسترده در مناطق شرقی این دو کشور اخطار داده‌اند. 
روز چهارشنبه، توفان امفان به همراه وزش باد به سرعت ۱۸۵ کیلومتر در ساعت و بارندگی شدید وارد سواحل بنگال واقع در شرق هند شد. 
در میان شیوع ویروس کرونا و قرنطینه سراسری در هر دو کشور هند و بنگلادش، مقامات این کشور وظیفه پیچیده‌ای در تخلیه مردم محلی از مناطق پر خطر بر عهده داشته‌اند. 
در هند هزاران کارگر روزمزد در جاده‌ها حضور دارند و سعی می‌کنند خود را از شهرهای بزرگ به روستاها برسانند که این امر تلاش برای نجات افراد را پیچیده‌تر ساخته است. 
سازمان هواشناسی هند اخطار داده است که توفان امفان باعث ایجاد موج‌های بزرگ با ارتفاع ۵ متر در مناطق ساحلی ایالت بنگال خواهد شد. 
این سازمان همچنین افزود: این توفان خسارات گسترده‌ای به محصولات کشاورزی، درختان، خانه‌ها، جاده‌ها و خطوط انتقال برق خواهد زد. 
مقامات در هند به سرعت مراکز قرنطینه در ایالت‌های بنگال و اودیسا را به اردوگاه‌های نجات تبدیل کرده‌اند. این کشور در هفته جاری ضمن تمدید قرنطینه، محدودیت‌های رفت و آمد را کاهش داد. با این وجود هند تاکنون بیش از ۱۰۶ هزار مورد ابتلا به کرونا را به ثبت رسانده است. 
مقامات در سازمان ریل آهن هند، حرکت چندین قطار که هزاران کارگر را از دهلی نو به دو ایالت بنگال و اودیسا منتقل می‌کرده‌اند را متوقف ساخته‌اند. 
اس جی رای یک مقام در سازمان مدیریت بلایای طبیعی گفت: ما تنها ۶ ساعت برای تخلیه افراد از خانه هایشان وقت داریم. این اقدامات باید با حفظ فاصله گذاری اجتماعی انجام شوند. 
ممتا بانرجی سروزیر ایالت بنگال گفت: بیش از ۳۰۰ هزار نفر به اردوگاه‌های نجات منتقل شده‌اند. 
در کشور بنگلادش، این توفان جان مردم محلی را در مناطق پست و در امتداد سواحل تهدید می‌کند، مقامات اقدام به تخلیه صدها هزار نفر و انتقال آن‌ها به مناطق مرتفع‌تر کرده‌اند. 
مقامات بنگلادشی از مردم خواسته‌اند در همه زمان‌ها برای مراقبت از خود در مقابل ویروس کرونا از ماسک استفاده کنند. در این کشور تاکنون بیش از ۲۱ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. 
عین الرحمن معاون وزیر مقابله با بلایای طبیعی بنگلادش گفت: ما اقدامات لازم را انجام داده‌ایم تا مردم بتوانند فاصله میان خود را حفظ کرده و ماسک بپوشند. ۱۲ هزار اردوگاه موقت برای اسکان ۵ میلیون نفر ایجاد شده است. 
وی افزود: توفان امفان می‌تواند باعث ایجاد امواج بلند، بارندگی‌های شدید و همچنین بروز سیل شود. 
هایکو ماگراتو یک عضو کمیته بین المللی صلیب سرخ که در منطقه کاگس بازار وجود دارد گفت: ما بسیار نگران مسلمانان روهینگیا هستیم. آن‌ها قادر به محافظت از خود نیستند. 
بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیا که از خشونت‌های میانمار به بنگلادش پناه آورده‌اند، در اردوگاه‌های شلوغ در منطقه کاگس بازار زندگی می‌کنند. 
این درحالی است که مقامات بنگلادشی بیش از ۱۰۰ پناهجوی روهینگیا را به جزیره "باهسان چار" که در معرض سیل و توفان‌های فصلی مانند توفان امفان قرار دارد، منتقل کرده‌اند. 
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =