۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۱
کد خبرنگار: 1782
کد خبر: 83794231
۰ نفر

برچسب‌ها

۳ شناور صید ترال در آب‌های هرمزگان توقیف شد

بندرعباس- ایرنا- نیروهای مرزبانی شهرستان‌های جاسک و میناب در دو عملیات جداگانه موفق شدند ۲ کشتی و یک فروند لنج صیادی متخلف را توقیف و ۵۳ نفر به اتهام صیدغیرمجاز دستگیر شدند.

رییس کل دادگستری هرمزگان اظهارداشت: با توقیف این ۳ فروند شناور ترال افزون بر ۴۰ تن انواع آبزیان از این شناورها کشف شد.

علی صالحی روز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: بنا به گزارش ضابطان در بازرسی از این شناورها مشخص شد آن‌ها مجهز به تور صیادی غیرمجاز ترال و حامل ۴۰ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع آبزیان هستند.

رییس کل دادگستری هرمزگان در خصوص پرونده متهمان نیز گفت: پس از تکمیل روند تحقیقات و سیر مراحل قانونی به اتهام این افراد رسیدگی خواهد شد.

پیش از این رییس دادگستری هرمزگان نیز اعلام کرده بود: ۳۴شناور غیرمجاز صید ترال از ابتدای امسال تا کنون از سوی نیروهای دریابانی و یگان حفاظت از منابع آبزیان اداره کل شیلات استان هرمزگان شناسایی و توقیف شده است.

صالحی ۱۶ اردیبهشت امسال گفت: هم‌چنین تعداد ۲۸  فروند از این شناورها در غرب استان و تعداد ۶  فروند نیز در شرق هرمزگان توقیف شده‌اند که پرونده آنها توسط ضابطان برای اقدام به کمیسیون رسیدگی به تخلفات صیادی و مراجع قضایی ارسال شده است.

دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس نیز نیمه اول اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد: دستور قضایی توقیف شناورهای غیرمجاز صید ترال در آب‌های استان هرمزگان صادر و مقابله با صید ترال، ماموریت مشترک شیلات، دریابانی و سپاه این استان قرار گرفته است.

به گفته مجتبی قهرمانی، این دستور قضایی هم‌چنین در راستای حمایت از اشتغال و تولید در استان در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری امسال به عنوان "جهش تولید" و صیانت از حقوق عامه صادر شده است.

شهریور سال گذشته (۹۸) نیز هفت فروند کشتی مخصوص صید ترال به دلیل تخلف صید توسط پایگاه امامت نیروی دریایی سپاه جاسک توقیف شدند.

صید ترال که یکی از دغدغه‌های جدی صیادان و کارشناسان و صاحبنظران این استان بوده، از سال‌های گذشته در استان هرمزگان آغازشده و همین امر آسیب‌های زیادی به ذخایر، صیدگاه‌ها و زیست‌گاه‌های آبزیان خلیج فارس وارد کرده و تهدید جدی برای صیادان این منطقه است.

در روش صید ترال، صیادان با استفاده از توری به شکل کیسه که انتهای آن کاملا بسته شده است و کشیدن آن با شناور ترال در نزدیکی بستر کف دریا و یا لایه‌های میان آبی و با فاصله از کف دریا اقدام به صید آبزیان مورد نظر می‌کنند.

صید ترال کف دریا را جارو می‌کند و نه تنها نسل آبزیان را از بین می‌برد، بلکه شاید نسلی از انسان‌ها را هم از دیدن آبزیان محروم کند.

روز شنبه ۱۳اردیبهشت امسال نیز خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری ایرنا هرمزگان در مصاحبه‌ای اختصاصی، با رییس اداره دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان از تخریب زیستگاه مرجان‌های دریایی در محدوده بندرلنگه از سوی ۲فروند شناور صیادی که به صورت غیرمجاز از یکی از استان های دریایی همسایه وارد آب های هرمزگان شده بودند، خبرداد.

در این گفت‌وگو رییس اداره دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان اعلام کرد: این شناورها از محدوده صید قانونی خود خارج شده و با استفاده از تورهای ترال که استفاده از آنها ممنوع است، موجب چندین مورد خسارت‌های زیست محیطی شدند.

به گفته افشین عسکری، این ۲شناور با دستور دادستانی توقیف و به بندرگاه منتقل شده اند و پرونده تخلفات آنها به دادگاه ارسال شد.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha