برداشت آبهای زیرزمینی قزوین باید به ۸۷۸ میلیون متر مکعب کاهش یابد

قزوین - ایرنا - برداشت آبهای زیرزمینی استان قزوین برای مصارف بخش کشاورزی براساس برنامه‌های ابلاغی وزارت نیرو باید به ۸۷۸ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کند.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای قزوین استان قزوین روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر میزان برداشت آب های زیرزمینی برای مصارف کشاورزی در استان ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون متر مکعب بیش از رقم اعلام شده است که باید به تدریج کاهش یافته و به میزان ۸۷۸ میلیون متر مکعب برسد.

رضا اخلاص مند افزود: حفظ و تقویت سفره های آبی زیرزمینی از اولویت های وزارت نیرو به شمار می رود و بر همین اساس، میزان برداشت آب از این منابع را مطابق با شرایط هر منطقه و استان تعیین کرده است.

وی با بیان اینکه به دلیل برداشت های بی رویه از منابع آبی طی سال های گذشته سالانه شاهد افت ۱.۵ متری سفره های زیرزمینی بودیم،اظهار داشت: با اقداماتی چون بستن چاه های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های مجاز، سال گذشته این میزان افت به ۸۰ سانتیمتر کاهش یافت و امیدواریم با تداوم اقدامات کنترلی این روند متوقف شود.

این مسوول گفت: امیدواریم با اجرای سیاست های سازگاری با کم آبی ضمن تامین امنیت غذایی و پایداری در فعالیت های کشاورزی از طریق بهره وری، شاهد کاهش مصرف آب در این بخش باشیم.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای قزوین افزود: منابع آبی زیرزمینی سالانه استان یک میلیارد و ۹۹۲ میلیون متر مکعب است که یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب از چاه ها تامین می شود و سایر مربوط به چشمه ها و قنات هاست.

براساس بررسی های وزارت نیرو، 91 درصد مصرف آب در استان قزوین مربوط به بخش کشاورزی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha