۴۸۰ هزار هکتار از مراتع کرمان برای مبارزه با ملخ صحرایی پایش شد

کرمان - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: ۴۸۰ هزار هکتار از مراتع این استان به منظور مبارزه با آفت ملخ صحرایی پایش شد.

ناصر طاهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شبکه های مراقبت و گروه های دیده بانی در مناطق مختلف استان کرمان مشغول پایش و رصد شرایط از نظر وجود ملخ های صحرایی هستند.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق استان کرمان برای پایش و رصد شرایط از نیروهای محلی استفاده شده است تصریح کرد: ردیابی ملخ ها در تمام شهرستان های این استان بخصوص در شهرستان های هم مرز با سیستان و بلوچستان، فارس هرمزگان و جنوب کرمان به صورت ویژه انجام می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه در بیشتر شهرستان های این استان تاکنون هیچ آلودگی از آفت ملخ مشاهده نشده است اظهار داشت: فقط 20 هکتار از اراضی شهرستان ارزوئیه به دلیل تخم ریزی ملخ ها طی سال گذشته به این آفت آلوده شده که روز گذشته سم پاشی شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته شمال استان کرمان از طریق ۲ شهرستان ریگان و ارزوئیه به آفت ملخ صحرایی آلوده شد تصریح کرد: امسال نیز این ۲ شهرستان به صورت ویژه مورد بررسی و پایش قرار می گیرند.

وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی استان کرمان در زمینه تهیه سم و امکانات مورد نیازز برای مبارزه با ملخ صحرایی مشکلی ندارد و با توجه به حجم زیاد ملخ در استان های جنوبی کشور به صورت آماده باش است.

آفت ملخ صحرایی ۲۰ درصد از خشکی های دنیا را در سیطره خود دارد و می تواند بیش از ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند که در هفته به بیش از یک هزار کیلومتر می رسد و البته رکورد پنج هزار کیلومتر را نیز دارد.

این ملخ روزانه معادل وزن خود، خوراک دارد و هر یک هزار و ۱۰۰ ملخ در یک روز می تواند معادل یک انسان یعنی حدود ۲ کیلوگرم از محصولات غذایی استفاده کند که در شرایط طغیانی تنه درختان از هجوم آنها مصون نیستند.

زاد و ولد این آفت نیز به گونه ای است که در طول سه تا پنج  ماهه، ۳۰۰ تخم به فاصله یک هفته و در هر دوره ۹۰ تا ۱۲۰ عدد تخم در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک می گذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =