راه دسترسی تکاب به زنجان ۵۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود

مهاباد- ایرنا- فرماندار تکاب گفت: با احداث و آسفالت یک رشته راه روستایی در محور «سبیل - یاسوکند» فاصله جاده‌ای این شهرستان با مرکز استان زنجان ۵۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود.

محمود زمانی روز چهارشنبه در بازدید از محور روستایی «عربشاه گَروس تکاب - یاسوکند بیجار» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم‌اینک راه دسترسی تکاب به استان زنجان از مسیر بیجار ۲۳۲ کیلومتر است که با تکمیل و بهره‌برداری از این محور، این ارتباط جاده‌ای از مسیر بخش یاسوکند حسن‌آباد بیجار در استان کردستان به ۱۸۲ کیلومتر خواهد رسید.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی پروژه ساخت و آسفالت محور عربشاه گروس- آی قلعه سی در محور سبیل تکاب - یاسوکند بیجار به طول ۱۲ کیلومتر در قالب طرح ابرار از ۱۳ خرداد آغاز می‌شود.

وی اظهار داشت: این پروژه بخشی از محور سبیل- عربشاه گروس تکاب و یاسوکند بیجار است که شامل زیرسازی و آسفالت می‌شود و با اجرای آن فاصله جاده‌ای تکاب با مرکز استان زنجان ۵۰ کیلومتر کوتاه‌تر شده و به ۱۸۲ کیلومتر خواهد رسید که نقطه عطفی در توسعه ارتباطات جاده ای تکاب به‌شمار می‌رود.

فرماندار تکاب ادامه داد: این طرح جاده‌ای در قالب طرح ابرار (اقدام برای راه‌های اولویت‌دار روستایی) بصورت امانی و پیمانی با همکاری فرمانداری و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور اجرا می‌شود.

زمانی اضافه کرد: براین اساس اجرای زیرسازی محور «عربشاه - آی قلعه‌سی» توسط اداره راهداری تکاب با اعتبار استانی انجام و روکش آسفالت آن با استفاده از اعتبارات سازمان راهداری کشور اجرا خواهد شد.

وی گفت: برای اجرای این طرح مهم جاده‌ای تکاب ۵۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی اختصاص خواهد یافت.

تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در منطقه‌ای کوهستانی با جاده‌های سخت‌گذر در جنوب آذربایجان‌غربی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از مرکز استان واقع شده و از طریق شهر دندی، بخش یاسوکند حسن آباد با استان زنجان، از طریق شهرهای بیجار و دیواندره با استان کردستان و به واسطه محور «گوجه قلعه‌سی» هشترود به‌صورت مستقیم با استان آذربایجان شرقی ارتباط جاده‌ای دارد.

محور تکاب - بیجار - زنجان اصلی‌ترین راه دسترسی اهالی تکاب به استان زنجان به‌شمار می‌رود اما برای عزیمت به این استان ازمحورهای فرعی قمچقای، دندی و یاسوکند به دلیل کوتاه‌تر شدن مسافت نیز استفاده می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =