مبارزه با ملخ‌ها در سطح ۲۳ هزار هکتار در جنوب کرمان انجام شد

جیرفت - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: از ابتدای هجوم ملخ‌های صحرایی تا کنون مبارزه با این آفت در سطح ۲۳ هزار هکتار از زمین‌های این منطقه انجام شده است.

مجید فرخی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مبارزه با ملخ‌های صحرایی طی سه مرحله ریزش انجام شده است، افزود: نخستین ریزش ملخ صحرایی ۲۵ اسفندماه سال گذشته در حوزه شهرستان قلعه‌گنج، دومین ریزش دسته‌های پروازی ملخ صحرایی ۲۲ فروردین‌ماه سال جاری و مرحله سوم ریزش از ۶ اردیبهشت‌ماه در حوزه شهرستان قلعه‌گنج آغاز و مبارزه همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: مبارزه علیه ملخ صحرایی توسط هشت دستگاه سمپاش پُشت وانتی (ulv) و ۱۰دستگاه سمپاش پشت تراکتوری در حال انجام است.

وی با بیان اینکه ۲ باند در شرق و غرب جازموریان برای عملیات مبارزه هوایی وجود دارد، اظهار داشت: باند غرب جازموریان بر اثر سیلاب تخریب و نیاز به بازسازی دارد و با توجه به هشدار اخیر فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) کانون‌های عربستان و آفریقا به زودی تخلیه خواهند شد لذا درخواست اعزام هواپیما به سازمان حفظ نباتات ارسال شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مبازره با ملخ‌های صحرایی در این منطقه را نیازمند حمایت‌های ویژه دانست و گفت: در صورت حمایت نکردن شاهد خسارت سنگینی به اقتصاد کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سازمان فائو امسال هجوم ملخ‌ها را نسبت به سال گذشته بیشتر پیش‌بینی کرده است، افزود: اگر حمایت مطلوب در زمینه مبارزه با ملخ‌ها انجام نشود این حشرات مخرب از منطقه جنوب کرمان عبور و به مرکز کشور نفوذ می‌کنند.

فرخی از مستهلک بودن تجهیزات لُجستیکی ابراز نگرانی کرد و گفت: برای جلوگیری از ورود ملخ‌ها به سایر مناطق کشور باید تدابیر لازم، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی شود تا همچون سال گذشته از میدان نبرد با ملخ‌ها پیروز بیرون بیاییم.

وی افزود: مهمترین مشکل مبارزه با ملخ صحرایی کمبود وانت‌های دوکابین و کمک‌دار بوده لذا رایزنی با استانداری، ستاد بحران و وزرات‌خانه برای گرفتن خودروی کمک‌دار در حال انجام است.

پوشش گیاهی و رطوبت مناسب دشت وسیع جازموریان، این منطقه را به عنوان کانون اصلی تکثیر ملخ در جنوب کشور تبدیل کرده است.

 ملخ‌ها بیش از چهار و نیم میلیون تُن محصول کشاورزی جنوب کرمان را تهدید می‌کنند.

به گفته علی‌مراد سرافرازی معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور، مبارزه با ملخ صحرایی از سال گذشته تاکنون در سطح ۱۰۸ هزار هکتار از اراضی ۶ استان کشور انجام شده است البته با توجه به پیش‌بینی و هشدار هجوم این نوع ملخ از سمت پاکستان و هندوستان و عربستان باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

ملخ های صحرایی تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف ازجمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.

فائو، به عنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در زمینه توسعه کشاورزی و تامین امنیت غذایی، با پایش مداوم وضعیت جهانی ملخ‌های صحرایی، هشدارهای زود هنگام و پیش‌بینی‌های لازم را اعلام می‌کند.

اخبار مرتبط