سند توسعه اشتغال قم بر اساس فرصت‌های اقتصادی تدوین شود

قم - ایرنا - استاندار قم، با بیان این‌که باید سند توسعه اشتغال استان بر اساس منابع دستگاه‌ها و فرصت‌های اقتصادی تدوین شود، گفت: باید هدف‌گذاری اولویت‌دار در این سند، بازگشت اشتغال استان به پیش از شیوع ویروس کرونا یعنی نرخ تک‌رقمی باشد.

به گزارش عصر سه‌شنبه روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست در جلسه کارگروه تخصصی اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری قم، تک رقمی شدن نرخ بیکاری تا پیش از شیوع ویروس کرونا در استان را مورد توجه قرار داد و افزود: متاسفانه طی سه ماه گذشته آمار بیکاری به صورت جهانی افزایش یافته است و قم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با اشاره به اعتبارات دولتی توسعه اشتغال در استان ها، جذب حداکثری این اعتبارات توسط مدیران را ضروری دانست و گفت: در راستای جذب اعتبارات اشتغال مددجویان کمیته امداد، مدیران دستگاه های جهادکشاورزی، کمیته امداد و تعاون کار و رفاه اجتماعی تعامل جدی با یکدیگر داشته باشند.

وی همچنین مشارکت مردم در بازار سرمایه را از سیاست های اولویت دار دولت برشمرد و اظهار داشت: حضور حداکثری مردم در این بازار می تواند به توسعه اشتغال و رشد اقتصادی کشور منجر شود.

سرمست با اشاره به عدم اطلاع رسانی کافی درباره صندوق های سرمایه گذاری افزود: رسانه ها، مطبوعات و مدیران اقتصادی نسبت به روشنگری مردم و ارائه آموزش های لازم به ایشان اقدام کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، سیاست استان برای برگزاری همایش سرمایه گذاری در استان قم را اطلاع رسانی نسبت به فرصت های سرمایه گذاری و شناسایی و جذب سرمایه گذاران دانست و گفت: در شرایط حاضر که امکان برگزاری این همایش به دلیل شیوع بیماری کرونا نیست، دستگاه های دولتی باید این هدف را دنبال و ۸۱ فرصت سرمایه گذاری شناسایی شده را تبدیل به مجوزهای بی‌نام کنند.

وی همچنین ضمن قدردانی از نهادهای امنیتی و انتظامی به دلیل برقراری امنیت و حمایت از تولید و اقتصاد گفت: باید ضرورت استقرار مرکز خدمات سرمایه گذاری و پنجره واحد در راستای تسریع در اعطای مجوزهای دولتی نیز در دستور کار مسئولان استان قرار بگیرد.

سرمست پیگیری سرمایه گذاری توسط اتباع خارجی را نیز برای تحقق توسعه اقتصادی ضروری دانست و با اشاره به ویژگی های بین المللی قم گفت: می توانیم از ظرفیت های سرمایه داران شیعه سایر کشورها برای تحقق این هدف استفاده کنیم.

استاندار قم سیاست گذاری تامین مالی را نیز برای رونق و جهش تولید دارای اولویت ذکر و خاطرنشان کرد: دستگاه های اقتصادی سازوکار موثر در این راستا را پیشنهاد دهند.

وی همراهی ناکافی بانک های خصوصی را غیرپذیرفتنی دانست و تصریح کرد: باید شورای هماهنگی بانک ها از ظرفیت این بانک ها در مسیر جهش تولید بهره بگیرد.

بازدید استاندار از واحدهای شهرک صنعتی محمودآباد

بر اساس این گزارش، استاندار قم در راستای پیگیری میدانی مشکلات سرمایه گذاران از تعدادی از واحدهای صنعتی شهرک محمودآباد بازدید کرد.

 سرمست در این بازدید با اشاره به بازدید خود از این واحدهای صنعتی طبق برنامه «سه شنبه های اقتصادی» افزود: تحقق شعار جهش تولید تنها با پیگیری مسئولان در راستای حل موانع تولید محقق می شود.

وی ایجاد خطوط تولید جدید و توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی را از سیاست های مدیریت استان دانست و افزود: مدیران دستگاه های مسئول موظف هستند در راستای تحقق این هدف زیرساخت های لازم را در اسرع وقت فراهم کنند.

استاندار قم در این برنامه از مجموعه تولیدی صنعتی پاکشوما، شرکت بتن سبک کیمیای بهروزی، شرکت پرشین کاغذ و طرح توسعه شرکت امید فنر واقع در شهرک صنعتی محمودآباد بازدید کرد.

حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی و معدنی موجود استان بیش از ۴۹ هزار و۵۶۲ میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در۲هزار و ۲۱۷ واحد صنعتی و صنایع معدنی استان برای ۵۶ هزار و ۱۲۳ تن فرصت اشتغال ایجادشده است.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه(ع) -قنوات- و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =