افزایش کلاهبرداری از مخاطبان شبکه‌های اجتماعی در همدان

همدان- ایرنا- رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی همدان گفت: نوع جدیدی از کلاهبرداری در این استان به تازگی شیوع یافته که آن کلاهبرداری از مخاطبان شبکه‌های اجتماعی با هک تلفن آنها است.

سرهنگ فیروز سرخوش نهاد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: متخلف با استفاده از یکسری نرم افزارهای جعلی و هدایت مخاطب به نصب آن اقدام به هک شبکه اجتماعی به ویژه تلگرام فرد می کند.

وی اضافه کرد: سپس به همه مخاطبان این فرد پیامی مبنی بر واریز پولی به حساب عنوان شده از سوی او ارسال کرده و دریافت کنندگان این پیامک با این باور که دوستشان نیازمند این پول است نسبت به واریز وجه درخواستی اقدام می‌کنند.

رییس پلیس فتا استان همدان بیان کرد: از دیگر ترفندهای این متخلفان برای ترغیب مخاطبان تلگرام به واریز پول، سوء استفاده از احساسات آنها و عنوان کردن جمع‌آوری پول برای خیریه یا تامین هزینه جهیزیه و درمان فردی محتاج و نیازمند است.

سرهنگ سرخوش نهاد ادامه داد: مخاطبان نیز پس از دریافت این پیام به علت آشنایی با این فرد و اطمینان داشتن به وی، اقدام به واریز پول درخواستی کرده در حالیکه این وجه بدون اطلاع صاحب این اکانت به حساب کلاهبردار واریز می‌شود.

وی توصیه کرد: شهروندان پیش از واریز هر پولی به عنوان قرض یا کمک مالی ابتدا با فردی که این درخواست را داشته ارتباط تلفنی برقرار کرده و از نیاز وی به کمک مالی و جعلی نبودن این پیام اطمینان حاصل کنند.

رییس پلیس فتا استان همدان ادامه داد: شهروندان مولفه‌های امنیتی شبکه های اجتماعی مورد استفاده را بالا برده و با فعال کردن تایید ۲ مرحله‌ای، پیش بینی رمز برای شبکه اجتماعی و گوشی، استفاده از اثر انگشت و چهره به عنوان رمز ورود به گوشی از هک کردن شبکه اجتماعی مورد استفاده و گوشی خود جلوگیری کنند.

سرهنگ سرخوش نهاد بیان کرد: به تازگی این قبیل کلاهبرداری به شدت افزایش یافته و در یک هفته گذشته بیش از ۱۵ تن با حضور در پلیس فتا از بروز این قبیل تخلف و کلاهبرداری از مخاطبان آنها خبر داده‌اند.

به گفته فرمانده انتظامی استان همدان، برخورد با متخلفان در فضای مجازی سال گذشته ۱.۳ برابر افزایش یافت و در این راستا ۱۵۹ متخلف در حوزه جرائم مالی، کلاهبرداری و مزاحمت اینترنتی دستگیر شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =