۱۹۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی ثبت شد

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در این استان تاکنون یکهزار و ۱۹۴ تفاهمنامه برای ۱۹۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی برای ۱۹۸ هزار نفر ثبت و به امضا رسیده است.

علی رسولیان عصر سه‌شنبه در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بردسکن که به صورت ویدئو کنفرانس با مسوولان آن شهرستان برگزار شد افزود: از این تعداد تفاهمنامه ۲۳ مورد برای هشت هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی یکهزار و ۹۲۰ نفر مربوط به شهرستان بردسکن است.

وی ادامه داد: در مجموع سهم شهرستان بردسکن از کل پروژه‌های سرمایه‌گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی استان ۲ درصد، میزان سرمایه‌گذاری نیم درصد و میزان اشتغال یک درصد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: پیشرفت اجرایی پروژه‌های طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی شهرستان بردسکن شامل هشت پروژه به میزان ۱۰۰ درصد، پنج پروژه بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد، چهار پروژه بین ۸۰ تا ۹۰ درصد، ۲ پروژه بین ۵۰ تا ۸۰ درصد و چهار پروژه کمتر از ۳۰ درصد است.

وی افزود: هشت مگا پروژه در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی با اعتبار پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و ۴۸۰ نفر نیز در شهرستان بردسکن در حال اجراست.

رسولیان ادامه داد: در جلسات مربوط به طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی که با حضور استاندار برگزار شد، مقرر گردید این نشست‌ها به دو بخش "بررسی مباحث مربوط به معین‌های اقتصادی" و "کارگروه ستاد تسهیل برای حل مشکلات پروژه‌های سرمایه‌گذاری" تقسیم و برای هر شهرستان به صورت مجزا برگزار شود.

وی گفت: همچنین مقرر شد اگر موضوعی در نشست کارگروه ستاد تسهیل از حد اختیارات استان خارج و در سطح ملی قابل پیگیری است، در کمیته‌ای که قرار است توسط نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود، بررسی و توسط آنان در قالب یک مطالبه ملی مطرح و پیگیری گردد.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: همچنین اگر مصوبه‌ای از کارگروه ستاد تسهیل نیاز به مطرح شدن در ستاد تدبیر خراسان رضوی داشت، به نشست‌های آن ستاد ارسال می‌شود تا در کمترین زمان ممکن در باره آن تصمیم نهایی گرفته شود.

وی با اشاره به تاکید استاندار خراسان رضوی مبنی بر تامین آب همه واحدهای صنعتی ادامه داد: سهم مصرفی بخش صنعت از آب استان کمتر از ۲ درصد است که ناچیز می‌باشد لذا باید آب مورد نیاز این بخش تامین شود.

فرماندار بردسکن نیز در این نشست مشکلات مربوط به چند واحد معدنی و صنعتی این شهرستان را مطرح و اعضای جلسه نسبت به رفع آنها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مجتبی شاکری با اشاره به فعالیت هشت معدن در شهرستان بردسکن گفت: این معادن با کمبود برق مواجه بوده و اغلب در تابستان دچار قطع برق می‌شوند، همچنین ماهانه بیش از دو هزار میلیارد ریال جریمه برای برق پرداخت می‌کنند.

وی افزود: قرار بود ایمیدرو برق معادن بردسکن را تامین کند که تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: از آنجا که هنوز ایمیدرو برق رسانی برای معادن منطقه را تامین مالی نکرده است، به منظور تسریع در این بخش، هفته آینده یک طرح جامع برق رسانی توسط شرکت توزیع نیروی برق و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهیه خواهد شد.

رسولیان افزود: در صورتی که ایمیدرو تامین مالی انتقال برق را برعهده گیرد،با استفاده از سرمایه‌گذار منطقه و همکاری شرکت برق، نسبت به ایجاد پست فوق توزیع ۱۳۲ کیلوولتی در شهرستان بردسکن اقدام خواهد شد.

وی ادامه داد: قرارداد شرکت‌های معدنی بردسکن با شرکت توزیع نیروی برق تغییر خواهد کرد تا هم قدرت برق انتقالی به آنها افزایش یابد و هم جرایم آنها حذف شود.

فرماندار بردسکن، عدم توافق سرمایه‌گذاران معدنی با مرتعداران جهت ابطال پروانه چرای دام به منظور شروع فعالیت معادن را از دیگر مشکلات فعالان اقتصادی آن منطقه ذکر کرد و گفت: ۴۰ تا ۵۰ نفر مرتعدار هستند که پروانه مشاع در محل محوطه معدنی دارند، دیوان عدالت اداری هم حق را به مرتعداران داده است.  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در مورد مشکل مزبور دیوان عدالت اداری مصوبه‌ای داده است که در استان قابل حل نیست لذا کمیته‌ای با حضور مسوولان مرتبط شهرستانی در بردسکن تشکیل و نسبت به رفع مشکل تلاش شود، در صورتی که این کمیته نتیجه ای‌ درپی نداشت، موضوع مورد نظر در کمیته فرعی کارگروه ستاد تدبیر استان با حضور مسوولان ادارات منابع طبیعی و دادگستری و دستگاه‌های نظارتی بررسی و برای آن چاره‌اندیشی خواهد شد.

فرماندار بردسکن در خصوص درخواست واحد تولیدی و فرآوری شمش طلا در این شهرستان نسبت به افزایش وسعت زمین مورد بهره‌برداری خود گفت: زمان افتتاح این واحد زمین تحت اختیار آن پنج هکتار بود که اکنون صاحب آن درخواست ۱۴ هکتار زمین از منابع طبیعی آن منطقه کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در صورتی که سازمان صنعت, معدن و تجارت افزایش زمین تحت اختیار واحد صنعتی طلا در بردسکن را بپذیرد و نسبت به اصلاح پروانه بهره‌برداری اقدام کند، آنگاه نشست کارگروه ماده ۲۱ (دستورالعمل ضوابط واگذاری اراضی منابع ملی و دولتی برای طرحهای کشاورزی تولیدی و غیرکشاورزی) برای این واحد برگزار و موضوع مزبور تعیین تکلیف خواهد شد.

در این نشست موضوعات چند واحد صنعتی دیگر در شهرستان بردسکن مورد بررسی قرار گرفت، از آن جمله شرکت مهرآوین فولاد شهرستان بردسکن ملزم به انجام اصلاحات زیست محیطی خود و حذف سد باطله و نصب فیلترپرس شد.

همچنین معدن مس بردسکن موظف گردید طرح خود را برای ارزیابی زیست محیطی ظرف ۱۰ روز آینده به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ارسال کند.

در این نشست مقرر شد، به یکی از واحدهای معدنی شهرستان بردسکن که نسبت به خرید چاه متروکه اقدام کرده و در تامین آب دچار مشکل شده بود، ۲۵ مترمکعب آب در شبانه روز اختصاص یابد و بقیه مصرف خود را از چاه‌های مجاز خریداری کند.

واحد نساجی شهرستان بردسکن نیز به دلیل بدهی به شرکت برق، با انسداد حساب‌های بانکی خود مواجه شده بود که در این نشست مقرر گردید، قبض برق خرداد ماه را پرداخت کند و متعهد به پرداخت اقساطی بدهی‌های خود در ۳۰ ماه آینده شود تا حساب‌های بانکی آن آزاد گردد.

همچنین شرکت نفت مکلف شد گازوییل مورد نیاز شرکت نساجی بردسکن را تامین کند و نسبت به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که این واحد مکلف به پرداخت آن است، مکاتبه‌ای با مسوولان کشوری انجام گیرد.

پیگیری تامین مالی واحد سم پاشی در بردسکن از طریق بانک رفاه، اختصاص تسهیلات برای طرح گردشگری رباط تاریخی بردسکن، معافیت مالیاتی معادن از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

شهرستان بردسکن در ۲۷۳ کیلومتری جنوب غرب مشهد دارای سه بخش شهرآباد، انابد و مرکزی است.

الگوی مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی طرح ابتکاری از سوی استاندار خراسان رضوی است که از زمستان سال ۱۳۹۷ در استان اجرایی شده است و معین‌های اقتصادی در این الگو مسوولیت توانمندسازی بخش‌های محروم و روستاهای استان را برعهده گرفته‌اند. مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی شامل دو بخش است که یک بخش آن مربوط به فعالیت معین‌ها در روستاهاست و دیگری امضای تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری در استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =