معاون رئیس جمهوری :ارزش شرکت‏‌های دانش بنیان بورسی ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است

بوشهر-ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: اکنون ارزش شرکت‏های دانش بنیان که وارد بورس شده اند به استثنا شرکت‎های بزرگ و اصلی که وارد بورس نشدند ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است.

سورنا ستاری روز سه‌شنبه در نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید استان بوشهر افزود: شرکت‎های دانش بنیان در قضیه کرونا نشان دادند می توانیم روی پای خود بایستیم برخلاف کشورها که نتوانستند در این حوزه خود موفق ظاهر شوند شرکت‏‎ها کمک شایانی به مردم کردند.

وی بیان کرد: کشوری که خط تولید ماسک نداشت ظرف ۲۰ روز توانست سازنده دستگاه ماسک شود تا جایی که اکنون هشت شرکت دستگاه ماسک سازی تولید می‏ کنند که این ظرفیت مهم در سایه وجود اکوسیستم فعال برخوردار شرکت‎های جوان و جوانانی پای کار ایجاد شده است.

ستاری ادامه داد: مفهوم پارک‎های علم و فناوری یک مفهوم و نرم افزار است  که اکنون سیستم عامل جدید باید برای آن بکارگیری شود چراکه سیستم عامل قبلی اقتصاد نفتی بوده که همه چیز را باید با پول درست کرد و تا پول نباشد اتفاقی رخ نمی‎دهد ولی در سیستم عامل جدید اصول آن فرق می‎کند و باید مفاهیم را عوض کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری  یادآورشد: در جریان کرونا چیز مهمی که اتفاق افتاد هر کشوری روی پای خود ایستاده بود موفق شد ولی کشورهایی که وابسته به این و آن بود به مشکل برخوردند.

ستاری ادامه داد: اقتصاد دانش بنیان همین است وقتی براساس ظرفیت‎های داخلی کار و نوآوری توسعه داده شود می‌توان شرکت‌هایی با قابلیت صادرات اجناس و تجهیزاتی با تکنولوژی داشت که سه ماه قبل حتی خبری از چنین کالاهایی نبود.

وی اظهارداشت: برای داشتن چنین شرکت‏های پای کار و جوانان نوآوری نیاز به یک اکوسیستم و اتمسفری دارد که پایه این سیستم دانشگاه‌ها هستند که با آموزش‌های لازم زمینه پیشرفت در چنین فضایی را فراهم می‎کند.

ستاری ادامه داد: دانشگاهی که در جریان کرونا به سمت حل مسئله کمک کرد موفق است ولی دانشگاهی که در این روند نقشی نداشته باید خود را تقویت کنند.

وی تاکید کرد: آموزش در دانشگاه به طور صرف برای این است که پایه حرکت و اقتصاد شوند و برای همین است که جوانان بهترین سال‎های عمر خود را صرف دانشگاه می‎کنند تا بتوانند اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.

ستاری عنوان کرد: یک اقتصاد نفتی بروکراسی خیلی سنگینی دارد یک اقتصاد دولت‎ها و حکومت‎های چاق دارد و تا دل‌‎مان بخواهد قوانین متناقضی هستند که همدیگر را نقض می‎کنند اینها را باید کنار زد و موانع فراروی دانشجویان باید برطرف شود و لازمه تحقق این مهم است که باید همه بخواهند.

وی افزود: توسعه امری درون زا است و اگر استانی منتظر است که از بیرون کسی بیاید مشکلات آن را حل کند این امری غیرقابل حل است و اتفاقات بیرونی برای حل مسئله تنها  کمک کننده هستند و مشکلات استان را خود شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه ها باید حل کنند.

وی گفت: بروکراسی داخل استان ها باید کم شود چراکه تمام نظام تصمیم گیری این بروکراسی را دارد که این خود مبارزه‎ای بین اقتصاد نفتی و دانش بنیان است.

ستاری تصریح کرد: نوآوری با هیچ قانونی سازگاری ندارد این چنین مقوله‎‎هایی می آییند و جلو می روند و تازه  بعد قانون  آنها نوشته می‌شود جلوی کسی نباید گرفت برای کارآفرینی ارزش برای آن قائل باشیم.

وی افزود: روند صدور شتابان مجوزها در جریان کرونا باید نهادینه شود چراکه این رویکرد باعث توسعه و پیشرفت در بسیاری از حوزه‎ها خواهد شد.

ستاری اظهار کرد: اینکه فردی کارآفرینی چراغ چندصد خانه‎‌ای را روشن نگه می دارد آدم های مقدسی است که باید برای حل مشکلات آنها پیشگامی صورت گیرد.

وی افزود: اکوسیستم جدید را باید بتوانیم رشد دهیم وظیفه ما است از این حرکت هر طور می توانیم سرعت دهیم.

ستاری گفت:در حوزه دریا در کشور خیلی کم کار شده در صورتی که اقتصاد دریا حوزه بسیار مهمی است  برای نمونه در بوشهر در حوزه دریا بی نظیر است و استانی مانند بوشهر فرمول توسعه خاص خود را  دارد که باید تمرکز لازم بر آن صورت گیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: اکنون کار روی بحث امنیت غذایی کشور به طور جد مورد توجه قرار گرفته و یکی دو سال است که به این حوزه از جمله تکنولوژی بحث‎های مربوط به آنزیم‏‎ها، واکسن، دارو، دام، طیور و آبزیان  وارد شدیم.

وی عنوان کرد: چرا کشور باید اینقدر ذرت و کنجاله وارد کند چه کسی گفته که فرمول ما باید با فرمول آمریکا و کانادا در حوزه تامین غذا یکی باشد.

ستاری ادامه داد: ایران اکوسیستم، آب و هوای خاص، زمین و منابع خاصی دارد که باید خودمان آن را توسعه دهیم وقتی این همه ظرفیت رشد در کشور وجود دارد قرار نیست آنها به ما کمک دهند.

وی گفت: در این راستا برای نمونه متخصصان کشاورزی تربیت شده باید فرمول‌های خاص خود استان را ارائه دهند.

ستاری تاکید کرد: مسئله امنیت غذایی و جایگزینی ذرت، سویا و کنجاله که به سیستم کشاورزی و آب و هوای ایران نمی‌خورد مسئله ملی است که شرکت های دانش بنیان باید برای آنها چاره‎اندیشی کنند چراکه کشور سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار واردات غذا انجام می‎دهد باید برای آن فکری شود که این موضوع مهم کار  و ماموریت شرکت‏‎های دانش بنیان است .                                                               

وی افزود: نمی شود این همه واردات داروهای دام و طیور، واکسن‏های انسانی و دام طیور داشته باشیم که در این راستا قراردادهای ساخت واکسن‎های انسانی و دام طیور امضا شده است.

ستاری بیان کرد: برنامه و طرح های کلانی در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری وجود دارد که هدف کاهش واردات و جایگزینی با ایده و نوآوری های جدید است.

وی در ارتباط با پارک علم و فناوری استان بوشهر گفت: این پارک  باید تا آخر سال کامل شود و کمبود شهرستان‎‌ها نیز باید احصا  شود تا زیرساخت و امکانات مورد نیاز شهرستان‏های استان بوشهر در زمینه فعالیت شرکت‎های دانش بنیان فراهم شود.

ستاری افزود: چیزی که باعث توسعه اقتصاد دانش بنیان فیزیک نیست بلکه نرم افزار و فکر است که پیشرویی ایجاد می کند و در مرحله نخست باید باور باشد که در یک اتاق ۲ در سه دو تا سه نفر می توان درآمد میلیاردی داشته باشند.

وی یادآورشد: ایران اکنون بزرگ‎ترین استارتاپ‌های منطقه در حوزه آی تی و در حوزه بیوتک نیز بهترین‎ شرکت‎های منطقه را دارد.

ستاری افزود: ایران اکنون ۲۴ داروی بیوتکنولوژی تولید می‎کند که ترکیه به عنوان رقیب دیرینه ما حتی یک نمونه از آن را نیز تولید نمی‎کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha