معاون رئیس جمهوری: بیش از یک میلیون مترمربع فضای نوآوری بهره برداری می‌شود

بوشهر- ایرنا- معاون علم و فناوری رئیس جمهوری گفت: امسال در حوزه توسعه فضای فیزیکی بیش از یک میلیون مترمربع فضای نوآوری به فضای موجود در کشور در دانشگاه‌ها، بیرون از دانشگاه‌ها و فضای پارک‌های علم و فناوری اضافه می‌شود.

سورنا ستاری روز سه‌شنبه در آئین افتتاح فاز نخست طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس در بوشهر با اشاره به برنامه های گسترده در بخش اقتصاد دانش بنیان افزود: در زمان حاضر بیش از پنج هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش این شرکت‌ها بوده و ارزش شرکت‌های دانش بنیانی که در بورس حاضر هستند به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی بیان کرد: البته هنوز شرکت‌های بزرگ دانش بنیان کشور وارد بورس نشده اند.

ستاری اضافه کرد: امسال به طور قطع جهش بزرگی در حوزه درآمدهای این شرکتها خواهیم داشت و اتفاقهای خوبی در تعداد شرکت‌ها می افتد و مهمتر از همه یک سری زنجیره‌های تولید از جلمه در بحث‌های مهم امنیت غذایی، واکسن و دارو در دست اجرا است که امسال انتظار می‌رود بتوانیم موفقیت‌هایی در این بخش داشته باشیم.

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری بخش مهم اکوسیستم دانش بنیان است و در این ساختار ساختمان مهم نیست بلکه نرم افزار پارک و اینکه هر کسی در خانه خود باید دسترسی به پارک داشته باشد مهم است.

معاون علم و فناوری رئیس جمهوری یادآورشد:  این نرم افزار پارک است که منجر به گسترش پارک‌های علم و فناوری می‌شود این درحالی است که همیشه ما به  سخت افزارها اهمیت داده ایم.

وی گفت: در حوزه دانش بنیان یک نرم افزار و یک سیستم عامل جدید در ساختمان‌ها قرار دارند و این نرم افزارها هستند که موجب اتفاق‌های جدید می‌شوند.

ستاری تاکید کرد: امروز توسعه پاک در حوزه سخت افزار و نرم افزار مورد توجه قرار دارد و در این راستا مهم تغییر فرهنگ عمومی و توجه به دانش و ابتکار مهم است.

ستاری ادامه داد: در حوزه دانش بنیانی سرمایه جوانان مغز و تفکر آنان است و در این حوزه پول و سرمایه مهم نیست بلکه ابتکار و نوآوری باعث این تحول در جامعه می‌شود.

وی گفت: بوشهر پتانسیل خوبی در بحث زیست فناوری دریایی دارد و اگر تنها به این بخش توجه شود می تواند منجر به توسعه و تحول چشم گیری شود.

معاون رئیس جمهوری  تاکید کرد: هرچند کشاورزی در این استان محدود است اما دریا مهمترین پتانسیل این استان به شمار می‌رود که باید از این ظرفیت استفاده بهینه شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: علم  مایه ایجاد حیات،‌ قدرت و ثروت است و در جریان بحران ویروس کرونا شرکت‌های دانش بنیان نقش آفرینی مهمی کردند و در تولید انواع محصولات مورد نیاز کشور تلاش کردند.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری علم را قدرت آفرین دانست و تاکید کرد: استان بوشهر دارای ظرفیتهای مهمی در حوزه دریا است به گونه ای که ۹۳۶ کیلومتر مرز دریایی و ۷۰۷ کیلومتر پس کرانه دارد.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت دریا برای تولید محصولات دانش بنیان گفت: این ظرفیت در ابعاد گوناگون تولید،‌اشتغال و صادرات می تواند نقش تاثیر گذاری در توسعه و پیشرفت جامعه داشته باشد.

صفایی بوشهری گفت: ایده های شرکتهای دانش بنیان باید به سمت استفاده و بهره برداری از ظرفیت دریا سوق داده شود تا بتوان از این گنجینه خدادادی بهره لازم برده شود در این راستا نیاز به تبدیل یک نقشه راهبردی براساس سند چشم انداز است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =