لابی‌ اسرائیل برای الحاق اراضی فلسطین تا پیش از انتخابات آمریکا

تهران - ایرنا - رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که سفیر این رژیم در آمریکا در تلاش است مقامات دولت ترامپ را برای الحاق هر چه سریع‌تر بخش‌هایی از کرانه باختری تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه، قانع کند.

شبکه ۱۳ اسرائیل به نقل از منابع مطلع شامگاه گذشته (دوشنبه) گزارش داد که «رون درمر» سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا در هفته‌های اخیر با فشار بر اعضای کنگره و مجلس سنا و نیز رسانه‌ها و افراد تاثیرگذار بر افکار عمومی در تلاش است دولت ترامپ را برای سرعت بخشیدن در روند الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری از جمله دره اردن (غور اردن) و شهرک‌های موجود در این منطقه به اراضی اشغالی قانع کند.

به گفته رسانه‌های صهیونیستی، سفیر اسرائیل در واشنگتن در جلسات خود با مقامات آمریکایی تاکید کرده است که باید هم‌اکنون، قدمی برای الحاق کرانه باختری برداشته شود زیرا معلوم نیست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر (آبان) چه رخ بدهد، ممکن است رقیب ترامپ، «جو بایدن» به عنوان رییس جمهور انتخاب شود.

وی افزوده که امروز ما فرصت اجرای الحاق کرانه باختری به اسرائیل را داریم و این طرح باید همین الآن اجرا شود.

رسانه های اسرائیلی دلیل تلاش‌های مقامات این رژیم برای الحاق هرچه سریع‌تر بخش‌هایی از کرانه باختری را نگرانی از پیروزی «جو بایدن» رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ایجاد عقب‌گرد در تصمیمات اخیر اسرائیل برای الحاق مناطق فلسطینی می دانند.

«گابی اشکنازی» وزیر جدید خارجه رژیم صهیونیستی نیز روز گذشته (دوشنبه) در اولین سخنرانی خود، طرح صلح ترامپ موسوم به "معامله قرن" را فرصتی تاریخی برای آینده اسرائیل و ترسیم مرزهای این رژیم دانست.

وی همچنین افزود که رژیم اسرائیل برای الحاق شهرک‌ها در کرانه باختری با آمریکا هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد و در تلاش است این موضوع به روابط اسرائیل با دو کشور اردن و مصر لطمه‌ای وارد نکند.

«عبداله دوم» شاه اردن نیز در مقابل در گفت‌وگو با مجله آلمانی «اشپیگل» نسبت به اجرای این طرح هشدار داده و تاکید کرده است که چنانچه طرح الحاق مناطقی از کرانه باختری به اسرائیل اجرایی شود این موضوع به درگیری گسترده میان اردن و رژیم اسرائیل منجر خواهد شد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتس» رئیس ائتلاف «آبی و سفید»، چندی قبل ضمن توافق برای تشکیل کابینه ائتلافی در خصوص آغاز الحاق دره اردن (غور اردن) و شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری به این رژیم از ابتدای ماه جولای (تیر ماه) توافق کردند.

پیش‌بینی می‌شود که رژیم صهیونیستی در این گام بیش از ۳۰ درصد از خاک کرانه باختری را اشغال و به سرزمین‌های اشغالی الحاق کند.

این تصمیم تل‌آویو مخالفت شدید گروه‌های فلسطینی و سازمان‌های منطقه‌ای از جمله اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد را در پی داشته‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =