اشغالگری و توسعه‌طلبی رژیم صهیونیستی، کانون بحران  در غرب آسیا است

تهران - ایرنا - سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی قدس تاکید کرد: اشغال سرزمین و جنایت علیه ملت فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، کانون بحران و فاجعه در منطقه غرب آسیاست.

 سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی در بیانیه ای که امروز در اختیار ایرنا قرار گرفت، یادآورشد:در ماه می ۱۹۴۸ سرزمین فلسطینی شاهد یکی از دردناک ترین حوادث در تاریخ اسلام و جهان بود که حقوق، صلح و آسایش مردم فلسطین را از آن زمان تاکنون سلب کرده است. ۷۲ سال پیش، مهاجران صهیونیستی با توسل به ایده های نژادپرستانه و خشونت غاصبانه، مردم فلسطین، از جمله زنان و مردان، جوان و پیر و همچنین کودکان را به قتل رساندند، یا آنها را مجبور به ترک وطن و خانه های خود کردند. از آن پس، بحران و فاجعه گریبان گیر سرزمین فلسطینی و منطقه غرب آسیا شده است.

این بیانیه می افزاید: رژیم اشغالگر و صهیونیستی در طول بیش از هفت دهه اشغال سرزمین فلسطینی، مکررا مرتکب تجاوز و جنایت علیه صاحبان واقعی این سرزمین شده است و این سیاست را با احداث و گسترش مناطق صهیونسیت نشین و بی خانمان کردن  بسیاری از فلسطینی ها، هتک حرمت مسجد الاقصی، محاصره نوار غزه و ادامه آن، الحاق غیرقانونی سرزمین های جولان ادامه داده و اکنون نیز به دنبال اشغال قسمت های بزرگتری از کرانه باختری است.

 در بیانیه سفارت ایران در کرواسی تاکید شده است: باید اقدام رژیم صهیونیستی در اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت خود با حمایت ایالات متحده به عنوان مقدمه "معامله قرن" همراه با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را هم به تمام اقدامات مخرب و غیرانسانی رژیم صهیونیستی اضافه کرد.

بر اساس این بیانیه جمهوری اسلامی ایران همبستگی کامل خود با مبارزه آزادیخواهانه مردم فلسطین را اعلام داشته و به شهدا و همه کسانی که به خاطر قبله اول مسلمانان زندگی خود را از دست دادند، احترام می گذارد. ایران طرح‌های حیله گرایانه ای مانند "معامله قرن" را که با ادعای صلح بیان می شود، رد می‌کند. معامله‌ای که به وضوح همه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در مورد فلسطین را نقض می کند و توسط بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی از جمله اتحادیه اروپا رد شده است؛ چرا که عواقب وحشتناکی برای منطقه و تمام جهان خواهد داشت.

این بیانیه می‌افزاید: ما یک بار دیگر بر مسئولیت کلیدی سازمان‌های بین المللی، به ویژه سازمان ملل متحد و همچنین جامعه بین المللی در مخالفت با به اصطلاح "معامله قرن" و نیز اقدام عملی برای پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطینی و بیت المقدس شریف تاکید می‌کنیم.

سفارت ایران درکرواسی یادآورشد: جمهوری اسلامی ایران از چند سال پیش یک راه حل جامع و دمکراتیک برای آرامش پایدار و صلح درآن منطقه بحران زده پیشنهاد کرده است. ایده اصلی این است که حقوق ملت مظلوم فلسطین با بازگشت تمام پناهندگان فلسطینی و با برگزاری رفراندوم در سرزمین های اشغالی فلسطینی و با مشارکت تمام صاحبان اصلی این سرزمین اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان به طور کامل مورد احترام قرار گرفته و اعاده شود. و به آنها اجازه داده شود بر تعیین سرنوشتشان حاکم بوده و یک دولت مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس ایجاد کنند.

 در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: سیاست غیر قابل تغییر ایران در حمایت از مبارزات آزادی طلبانه مردم فلسطینی، با توجه به اینکه موضوع فلسطین در بالاترین اولویت در جهان اسلام قرار دارد، با وجود تمام توطئه ها ادامه داشته و از سازمان همکاری های اسلامی و دولت های مسلمان، سازمان ملل، جنبش غیر متعهدها همراه با دیگر کشورها و ملتهای آزادیخواه می خواهد تا اقدامات موثر برای کمک به مردم فلسطین، احقاق حقوق آنان و آزادی کامل سرزمین شان انجام دهند. انتظار می رود اتحادیه اروپا نیز در این فرآیند نقش مستقل و مقتدرانه ای بر عهده بگیرد.
 سفارت ایران در کرواسی اضافه کرد:اعلام روز جهانی قدس (جمعه ۲۲ مه ۲۰۲۰) توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، با هدف یادآوری ظلم و ستم علیه مردم در محاصره و آواره فلسطین و طنین صدای آنها در جهان برای رهائی از ۷۰ سال ظلم و تجاوز و جنایت رژیم غاصب صهیونیستی انجام شده است. جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت آزادی کامل فلسطین به عنوان یک مساله محوری در جهان اسلام و بر ضرورت مقابله با اشغالگری و توسعه طلبی رژیم صهیونیستی تاکید کرده و از همه مسلمانان و انسان های آزاده در سراسر جهان می خواهد به طور فعال روز جهانی قدس را گرامی بدارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =