۶۰ روستای قزوین در معرض خطر رانش زمین

قزوین - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با بیان اینکه ۶۰ روستای استان در معرض خطر رانش زمین قرار دارند، گفت: از این تعداد ۱۲ روستا با تنش زیادی در این خصوص روبرو هستند.

قدرت‌الله مهدیخانی روز سه شنبه در نشست بررسی جابجایی روستای خوبکوه از توابع الموت که چندی پیش دچار حادثه رانش زمین شده بود،افزود: بازدیدهای کارشناسی تخصصی از منطقه ، حاکی از یک وضعیت خطرناک بوده و باید سریعا تصمیمات اساسی اتخاذ شود.
وی با اشاره به حادثه خیز بودن استان قزوین،اظهار داشت: از ۴۱ حادثه شناسایی شده در جهان، ۳۳ نوع حادثه در کشور ما به وقوع پیوسته و قزوین از این بین 26 نوع حادثه را تجربه کرده است.
مهدی خانی ادامه داد: متاسفانه استان با حوادثی چون سیل، زلزله، رانش زمین، خشکسالی، فرونشست زمین و سرمازدگی مواجه است با این وجود در سال‌های اخیر اقدامات موثری برای پیشگیری از برخی این حوادث و کاهش خسارات آنها انجام شده است.
این مسوول اضافه کرد: سالانه  ۱۷ سانتیمتر فرونشست زمین در استان رخ می‌دهد که ۴۵ درصد آن به میزان۲۴۱ کیلومتر مربوط به دشت قزوین بوده که بیشتر آن در جنوب استان است و در این مناطق ۱۳۴ روستا در معرض تهدید هستند.
وی خاطرنشان کرد : همچنین ۷۷ کیلومتر خطوط راه آهن و ۳۴۰ کیلومتر از خطوط انتقال برق از محدوده مناطق دارای فرونشست عبور می‌کند که با اقدامات پیشگیرانه بدنبال کاهش تهدیدات این بخش هستیم.
مهدیخانی، رانش زمین را به عنوان تهدید جدی برخی نقاط استان قزوین طی 2 سال‌ اخیر نام برد و ادامه داد: در سال‌های  اخیر در پی بارندگی های قابل توجه در استان، مناطق کوهستانی به ویژه الموت‌ شرقی و غربی وطارم مستعد پدیده رانش شده که شاهد چندین مورد حادثه نیز بوده ایم.
وی افزود: در پی بارش های  امسال روستای خوبکوه با ۱۷خانوار  از توابع الموت شرقی دچار رانش زمین شد که موجب تخریب ۲ واحد مسکونی، بسته شدن جاده ارتباطی، افتادن تیرهای برق و خسارات عمده به زمین‌های کشاورزی این روستا شده است.
این مسوول تاکید کرد: جابجایی اهالی این روستا در اولویت قرار دارد که با بررسی کارشناسان 2 روستای کافرکش و سفید دره به دلیل نزدیکی و فضایی پایین تر از فاصله ۲ کیلومتری روستا  برای اسکان  این خانواده‌ها در نظر گرفته شده است که البته نیازمند کار کارشناسی بیشتر برای جابجایی اهالی روستاست که در دستور کار قرار دارد.
وی یادآور شد: در الموت همواره با رانش زمین مواجه هستیم که باید تدابیر لازم برای امنیت ساکنان فراهم کنیم  و تثبیت و ایمن سازی مناطق در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این جلسه برخی از مسوولان و کارشناسان نظرات خود را در خصوص جابجایی روستای خوبکوه و مزیت و معایب نقاط جایگزین مطرح کردند.
بخش‌های رودبار الموت شرقی و غربی با ۱۸۲ روستای دارای سکنه در شمال استان قزوین قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =