۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۹
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83793615
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

همنوایی پاکستان با چین در خصوص تایوان

اسلام‌آباد - ایرنا - دولت پاکستان از موضع چین در مخالفت با عضویت ناظر تایوان در سازمان بهداشت جهانی حمایت کرد.

به گزارش وزارت بهداشت و خدمات ملی پاکستان، وزیر بهداشت و دستیار ویژه نخست وزیر این کشور روز سه‌شنبه طی سخنرانی در نشست ویدیو کنفرانسی هفتاد و سومین مجمع جهانی بهداشت در ژنو، از مواضع چین در بحث تایوان حمایت کرد.

"ظفر میرزا" گفت: پاکستان با حمایت از بیانیه ارائه شده از سوی هیات چینی درخصوص مسئله تایوان، به تلاش‌های دولت پکن برای پاسداری از حاکمیت و تمامیت ارضی کشور چین پشتیبانی می کند.

وی اظهار داشت: موضع پاکستان مطابق با اصل چین واحد است و تایوان نیز جز جدایی ناپذیر این کشور بوده و حق قانونی برای عضویت در سازمان بهداشت جهانی ندارد.

وزیر بهداشت پاکستان در این جلسه ویدیو کنفرانسی، خواستار هماهنگی و تلاش‌های جهانی برای مقابله با ویروس کووید-۱۹ شد. 

تایوان که عضو سازمان جهانی بهداشت نیست در حال لابی با کشورهای غربی به ویژه آمریکا است تا به عضویت ناظر این سازمان در آید. پکن با این درخواست تایوان به شدت مخالف است و این جزیره را یکی از استان های خود و بخشی از خاک اصلی چین می داند.

تایوان می گوید بیماری همه گیر کرونا باعث شده تا دسترسی به سازمان بهداشت جهانی از هر زمان دیگری ضروری تر شود چین می گوید تایوان تنها می تواند تحت اصل "یک چین" در این نشست شرکت کند.

وزارت خارجه چین پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که حزب ترقیخواه دموکراتیک تایوان از پذیرش این شرط خودداری کرده است بنابراین موضوع مشارکت تایوان در نشست مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی وجاهت ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =