سیاستمدار تونسی: دفاع ایران از آرمان فلسطین منحصر به فرد است

تهران – ایرنا - « مبارکه عواینیه » همسر شهید محمد البراهمی و یکی از رهبران جریان مردمی تونس از ایران به عنوان یک کشور منحصر به فرد در دفاع از آرمان فلسطین نام برد و گفت : در حالیکه رژیم‌های عربی منطقه امکانات خود را در اختیار آمریکا و اسراییل قرار می‌دهند ، تهران از همه گروههای فلسطینی حمایت می‌کند تا آنها طعم آزادی کشور خود را بچشند.

عواینیه در گفت وگوی اختصاصی و در پاسخ به پرسش های مطرح شده از سوی خبرنگار ایرنا با اشاره به طرح معامله قرن  و اعلام حاکمیت اسراییل بر جولان اشغالی سوریه و حمایت از سیاست گسترش شهرک سازی صهیونیست ها توسط آمریکا اظهار داشت: دشمنی آمریکا با آرمان فلسطین شکل علنی تری به خود گرفته است.

این سیاستمدار تونسی با اشاره به اخراج سفیر اسراییل از تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گشایش سفارت فلسطین در ایران خاطرنشان کرد : تهران با این اقدام خود اعلام کرد که دوران عادی سازی مناسبات با اسراییل پایان یافته است.

عواینیه از آزادسازی فلسطین و قدس به عنوان یکی از مهم ترین وظایفی نام برد که جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته و بی وقفه در جهت تحقق بخشیدن به آن تلاش می کند.

وی با اشاره به حمایت بی دریغ ایران از تمامی گروه های مقاومت فلسطین ابراز داشت: این در حالی است که رهبران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ثروت مردمان خود را در آمریکا و اسراییل و کشورهای استعمارگر غربی سرمایه گذاری می کنند.

عواینیه با اشاره به مراسم گرامیداشت روز جهانی قدس که هر ساله در کشورهای عربی و اسلامی و جهان برگزار می شود، گفت: متاسفانه امسال ویروس کرونا مانع از برگزاری مراسمی مانند سال های پیش شده است.

وی از اعلام روز جهانی قدس از سوی امام خمینی قدس سره به عنوان « بزرگ ترین رویداد جهانی » نام برده و گفت: ایران به دلیل حمایت از آرمان مقدس فلسطین چند دهه است که در محاصره اقتصادی و تحت فشارهای شدید مالی و اقتصادی قرار دارد.

عواینیه گفت: امام خمینی رحمه الله علیه ایران را از ابزار سیاست های آمریکا و اسراییل در منطقه به یک پایگاه پیش رو جهت در هم کوبیدن منافع آمریکا و اسراییل در تمام منطقه تبدیل کرد. جمهوری اسلامی با اعلام روز جهانی قدس به عنوان یک حرکت ضد صهیونیستی تمامی انسان های آزادی خواه جهان را علیه رژیم اشغالگر قدس بسیج کرد.

وی تاکید کرد: بیش از چهار دهه سازشکاری و انعقاد توافقنامه ها و معاهده های سازش کارانه نتیجه ای جز از دست رفتن سرزمین های فلسطینی و افزایش شمار شهدا و مجروحان و معلولان و زنان بیوه و کودکان یتیم و انهدام هزاران ساختمان مسکونی و از بین رفتن زمین های کشاورزی فلسطینیان برای ملت فلسطین به همراه نداشته است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در ۲۱۰ کشور جهان، ابتلای نزدیک به ۵ میلیون نفر با ۳۲۰ هزار نفر فوتی و به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت کامل ، برنامه های روز جهانی قدس امسال متفاوت تر از سال های گذشته در کشورهای مختلف جهان برگزار می شود و به همین منظور برنامه های مختلفی از سوی دوستداران مردم مظلوم فلسطین تدارک دیده شده است که بیشتر با استفاده از فضای مجازی خواهد بود.

در ایران هم در روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان که از سوی امام خمینی  (ره) به عنوان روز جهانی قدس به منظور یادآوری موضوع مهم فلسطین در اذهان عمومی و ظلم هایی که به مردم این سرزمین در ۷۲ سال اشغال آن رفته است و با توجه به برخی تلاش ها برای این منظور و فراموش کردن آن حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار است ساعت ۱۲ روز جمعه ۲ خرداد ماه مصادف با روز جهانی قدس با جهانیان به ویژه جهان اسلام سخن بگویند و این سخنرانی به صورت زنده و مستقیم از طریق شبکه های تلویزیونی و رادیوئی پخش می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرمایشات روز قدس مباحثی مهمی درباره قدس، فلسطین و تحولات جاری در منطقه و جهان بیان خواهند کرد و بعداز آن گفتمانی جدید به عنوان نقطه عطف در تاریخ مقاومت شکل خواهد گرفت.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =