سه هزار میلیارد تومان برای بازسازی مدارس یزد نیاز است

یزد- ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس یزد با بیان اینکه ۳۴۷ مدرسه در استان نیاز به تخریب و بازسازی دارد، گفت: برای بازسازی این تعداد واحد آموزشی به سه هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

جواد ذاکر روز سه شنبه به مناسبت سالروز تاسیس سازمان نوسازی مدارس  (۲۸ اردیبهشت ماه) در جمع خبرنگاران کمک و یاری خیران استان را ضروری عنوان کرد و افزود: نیکوکاران همچون گذشته در ساخت فضای آموزشی این اداره کل را یاری کنند.

وی در ادامه مجموع مدارس دولتی استان را یکهزار و ۶۰۰ باب ذکر کرد و اظهار داشت: از این تعداد هزار و ۲۱۰ مدرسه فعال است که از این تعداد ۴۰۰ مدرسه در مرکز استان و مابقی در ۹ شهرستان قرار دارد.

وی میانگین کلاس های درس برای هر مدرسه استان را هفت مورد ذکر کرد که به گفته وی این تعداد در برخی  شهرستان ها ۹ کلاس درس است.

وی همچنین میانگین دانش آموزان برای هر مدرسه را ۱۵۶ نفر برشمرد که این تعداد در شهر یزد ۲۷۱ تن است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس یزد با بیان این‌که در حال حاضر ۳۹۰ مدرسه  به دلیل متروکه بودن و یا دلایل دیگر بلا استفاده است، افزود: البته با اقدامات انجام شده و مشارکت مستمر خیران، در  چند سال گذشته تعداد مدارس دولتی تخریبی که نیاز به بازسازی داشتند از  ۳۵ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته ذاکر برخی مدارس دایر شهرستان‌های استان درصد تخریبی آنها بالای ۳۰ درصد است که به طور مثال ۵۴ درصد مدارس شهرستان تفت نیاز به تخریب و بازسازی دارد همچنین این رقم در اردکان۴۳ و شهر نیر هم ۳۹ درصد است.

مدیرکل نوسازی مدارس یزد  از راه‌اندازی سامانه مکان یابی ویژه فضاهای آموزشی و افزایش مشارکت خیران در ساخت مدارس و تامین کلاس های درس را از جمله اقدامات این نهاد بیان کرد و افزود: هم اکنون چهار متجمع آموزشی در مناطق مختلف استان در دست ساخت است.

 وی با بیان اینکه در ماه رمضان امسال عملیات ساخت ۱۰ باب فضای آموزشی در شهرستان‌های استان آغاز شد، خاطر نشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های افراد خیر در مدرسه سازی از جمله اولویت‌های این اداره کل است.

ذاکر جمع آوری مدارس خشت و گلی را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: در این مورد در استان چهار مدرسه شناسایی  و تامین اعتبار شد که مهرماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس یزد اضافه کرد: مدارس خشت و گلی به مدارس اطلاق می شود که در ساخت آنها فقط از آجر ، خشت و گل استفاده شده باشد.

۱۵۸ طرح فضای آموزشی در دست اجراست

ذاکر افزود: در سال جاری ۱۵۸ طرح در زمینه ساخت فضاهای آموزشی با اعتبار  ۳۷۵ میلیارد تومان در دست اجراست که ۸۴ مورد از این طرح ها به صورت مشارکتی و خیری و  مابقی دولتی است.

وی اظهار داشت : در نظر داریم که ۳۸ مورد از طرح های یادشده در سال جاری و مابقی تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

ذاکر خاطر نشان کرد: در بودجه سال ۹۹ برخلاف سال های گذشته اعتباری ملی برای تامین قیر و ایزوگام مدارس در نظر گرفته نشد، امیدواریم در تخصیص اعتبار استانی، رقم خوبی لحاظ شود و گرنه با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی در ادامه تعداد خیران مدرسه ساز استان را یک هزار و ۳۰۰ نفر بیان کرد و گفت: از این تعداد ۱۸۸ نفر از خانواده های معظم شهدا، ۲۵۴ تن زن ، ۶۹ نفر نخبه ، ۱۴۵ تن از اقلیت دینی زرتشتیان هستند.

در سال تحصیلی سال جاری حدود ۲۷۰ هزار دانش آموز در ۲ هزار و ۱۰۰ واحد آموزشی استان یزد مشغول به تحصیل بودند که به دلیل شیوع کرونا در اوایل اسفند ماه ۹۸ مدارس تعطیل شد و  امور آموزشی آنها از طریق فضای آموزشی انجام می شود.

استان  یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد آنها در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =