شرق شناس صرب: مساله فلسطین، استخوانی در گلوی جامعه جهانی است

بلگراد-ایرنا- شرق شناس صرب با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی قدس در حمایت از سرزمین فلسطین و فلسطینی‌ها گفت: مساله فلسطین بعد از گذشت چند دهه، همچنان یک استخوان در گلوی جامعه جهانی است و گویا برخی قدرت‌ها خواهان حل و فصل این مساله نیستند.

«راده بوژوویچ» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد افزود: اسرائیل که به گونه ای مایل است خود را به عنوان ابرقدرت منطقه نشان دهد همچنان به جنایات علیه مردم بی گناه فلسطین ادامه می دهد.

وی با اشاره به اقدامات ضد مقررات بین المللی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در خصوص مسئله فلسطین گفت: تقلای ترامپ برای انتقال پایتخت  فلسطین اشغالی به بیت المقدس، شهری که برای پیروان سه مذهب مقدس است، اقدامی عجولانه و در راستای حمایت تمام قد واشنگتن از رژیم صهیونیستی است که خشم مسلمانان را بیش از گذشته برانگیخته است.

استاد بازنشسته دانشکده شرق شناسی دانشگاه بلگراد با اشاره به این مطلب که آمریکا در اتخاذ چنین تصمیمی تنها نبوده است، تاکید کرد: هر کجا که آمریکا مداخله داشته، به دنبال آن بحران، جنگ، ویرانی و از دست دادن جان انسان ها نیز به وجود آمده است.

بوژوویچ با اشاره به دخالت «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ در خصوص طرح معامله قرن افزود: ترامپ با ارائه پیشنهاد به اصطلاح «معامله قرن» برای حل مساله فلسطین به عنوان مسئله که خودشان به آن دامن زده اند، به دنبال بهره برداری های شخصی و سیاسی است . او به دنبال آن است تا پس از تلاش برای گفت و گو با طالبان و همچنین دیدار و گفت و گو با رهبر کره شمالی، خود را صلح طلب نشان داده و راه را برای دوره دوم ریاست جمهوری خود هموار سازد.

وی همچنین در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایرنا گفت که آمریکا با پیشنهاد راه حل برای حل مساله فلسطین تلاش دارد این گونه وانمود کند که هنوز به عنوان یک قدرت بزرگ می تواند مسایل موجود در نقاط مختلف را حل کند و بدون حضور واشنگتن حل یک مساله جهانی امکان ندارد.

بوژوویچ، نقش اتحادیه اروپا را در مورد مساله فلسطین تا حدودی نرم تر می بیند. به گفته وی؛ اما این اتحادیه در عین حال خواهان تقویت کشورهای مستقل نیست، همانگونه که آمریکا مایل به چنین کاری نیست.

شرق شناس صرب با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، گفت: ضرب المثل قدیمی تفرقه بنداز و حکومت کن در مورد سیاست تنش زای آمریکا به خصوص در زمانی که ترامپ در فکر ادامه  اقامت خود در کاخ سفید است، صدق می کند.

بوژوویچ با این بیان که مردم مظلوم فلسطین سالیان متمادی است مظلوم واقع شده اند تنها راه را برای فلسطین مستقل؛ انسجام و تصمیم واحد کشورهای اسلامی و کشورهای آزاده در پیاده کردن حقوق بین الملل و عدالت در مساله فلسطین دانست.

وی کمک مالی پیشنهادی آمریکا به فلسطین را یک وعده خواند و گفت که پول نمی تواند آزادی فلسطینی ها را تامین و آنها را از ظلم و ستم نجات دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =