آماده شدن نتایج اولیه شبیه‌سازی پیش‌بینی روندهای احتمالی کرونا

تهران - ایرنا - عضو هیئت علمی گروه تغذیه جامعه ایران گفت: شبیه سازی پیش‌بینی روندهای احتمالی و بررسی مداخلات سیاستی در مورد بیماری کووید ۱۹ از ۱۵ اسفند در حال اجرا است و طی ۲ ماه نتایج اولیه آماده شده است.

حسن عینی زیناب روز سه شنبه با بیان این مطلب افزود: شبیه سازی جمعیتی گزینه‌های سیاستی مختلف مرتبط با شیوع بیماری کووید ۱۹ در ایران با استفاده از داده‌های سرشماری ۱۳۹۵ مرکز آمار در حال انجام است.

وی افزود: در شبیه سازی جمعیتی، یک میلیون و ۵۷۰ هزار نفری که داده‌ها بودند در سطح فردی از روز اول شیوع بیماری کرونا برابر شبیه سازی بنده که اوایل بهمن فرض شده بود در معرض بیماری قرار گرفت. در این پروژه شروع مواجهه با بیماری در ابتدا از سه شهرستان قم، تهران و رشت بوده است و مسافرت‌های بین شهرستانی موجب می‌شود تا جمعیت سایر شهرستان‌ها نیز در معرض ابتلاء به کووید -۱۹ قرار بگیرند.

عضو هیئت علمی گروه تغذیه جامعه بیان کرد: طول دوره شبیه سازی به مدت ۲۰۰ روز است، به طوری که شیوع بیماری از اول بهمن آغاز می‌شود و روند آن تا حدود اوایل شهریور بررسی می‌شود.

عینی زیناب تصریح کرد: کمیته کشوری اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت هم کار شبیه سازی بیماری کووید- ۱۹ را با روش و داده‌های مورد استفاده و امکان بررسی‌های بیشتر در زمینه گزینه‌های سیاستی انجام داده است.

وی به تست ۸ سناریوی سیاستی مرتبط با شیوع کووید- ۱۹ در شبیه سازی جمعیتی اشاره کرد و گفت: در ابتدا بیان کردیم که ما اگر هیچ مداخله‌ای انجام ندهیم، چه اتفاقی خواهد افتاد و در صورت عدم حضور مداخلات حدود ۸۹ هزار مرگ را در پایان دویست‌مین روز می‌توانیم داشته باشیم، ما فقط می‌خواهیم بدانیم اگر سیاستی را اجرا می‌کنیم در مقایسه با آن سناریوی بدون مداخله چه اتفاقی خواهد افتاد یعنی کدام سناریوی سیاستی می‌تواند موجب کاهش بیشتر مرگ و میر شود.

عضو هیئت علمی گروه تغذیه جامعه افزود: در سناریوهای بعدی از شصتمین روز شبیه سازی سیاست‌هایی برای کنترل شیوع بیماری اجرا می‌شوند. به عنوان مثال اگر ترددهای بین استانی را قطع کنیم تا چه میزان به کاهش مرگ و میر کمک می‌کنیم یا چه تعداد از افراد به کرونا مبتلا نمی‌شوند. مثال دوم این است که اگر دانش آموزان و دانشجویان از شصتمین روز در خانه قرنطینه شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =