۵۲ درصد از جمعیت کیفری ندامتگاه‌های قم به مرخصی رفته‌اند

قم – ایرنا – رییس‌کل دادگستری قم گفت: در دوران مبارزه با ویروس کرونا ۵۲ درصد از جمعیت کیفری استان درقالب های مختلف آزاد یا به مرخصی رفته‌اند.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی دادستانی عمومی و انقلاب قم، حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری در جلسه شورای معاونین دادگستری استان قم افزود: دادستان قم و معاون وی با شیوع کرونا تلاش های بسیار موثری در خصوص مرخصی زندانیان انجام دادند که نتیجه این تلاش‌ها فراهم شدن فرصت برای مرخصی یا آزادی زندانیان بود.

وی گفت: با اقدام‌های صورت گرفته، ۵۲ درصد از جمعیت کیفری استان در قالب های مختلف به آزاد یا به مرخصی رفته اند و این احکام تا رفع کامل آلودگی تمدید شده‌است.

وی به جزییات بیشتر و این که از این میزان چقدر آزاد و چقدر مرخصی رفته اند نکرده‌است.

 مظفری با تاکید بر صدور احکام مجازات های جایگزین حبس برای محکومان مالی گفت: زندان فقط برای مجرمین حرفه‌ای و همچنین کسانی است که آزاد بودن آنها به جامعه آسیب می‌رساند.

وی افزود: با آزادی این حجم از زندانیان،‌مراقبت های ویژه‌ای در سطح استان انجام شده است تا این آزادی و مرخصی از زندان منجر به افزایش جرم در استان نشود.

وی گفت: تاکنونی گزارشی از نیروی انتظامی استان مبنی بر مداخله زندانیان آزاد شده در جرایم استان، واصل نشده‌است که این نشان می‌دهد که حضور بعضی از زندانیان در زندان لازم نیست.

 مظفری اظهار کرد: عملکرد دستگاه قضایی استان در خصوص پرونده های معوق بسیار خوب بوده‌است به گونه‌ای که اگر موضوع کرونا پیش نمی آمد تا نیمه اول سال ۹۹ هیچ پرونده معوقی در استان دیگر وجود نداشت.

وی با باین اینکه با عادی شدن شرایط موضوع پرونده‌های معوق با قوت بیشتری پیگیری خواهد شد، ادامه داد: درروزهای آتی با رعایت فاصله گذاری و دستورالعمل های بهداشتی ملاقات‌های مردمی از سر گرفته خواهد شد.

رییس کل دادگستری قم همچنین با اشاره به وقوع ۲ مورد سرقت نا فرجام از طلا فروشی‌های استان در روزهای اخیر،‌ گفت: در جلسه شورای تامین از فرمانده محترم نیروی انتظامی خواسته شد تا در کمترین زمان نسبت به شناسایی و دستگیری مجرمین اقدام نمایند.

وی با تاکید بر اینکه نباید مجرمین تا این حد جرات پیدا کنند که امنیت استان را به مخاطره بیندازند، افزود: ضمن پیگیری این ۲ سرقت اخیر،‌ موضوع پیشگیری از سرقت طلا فروشی‌ها و بانک‌ها در استان پیگیری جدی قرار گیرد.

«کرونا» ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =