۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۳
کد خبرنگار: 2147
کد خبر: 83793273
۰ نفر

برچسب‌ها

سایه تدریجی رشد سالخوردگی جمعیت در کرمانشاه

کرمانشاه- ایرنا- کاهش سالانه ۲ تا سه هزار مورد موالید در استان کرمانشاه گویای رشد تدریجی سالخوردگی جمعیت این استان است که نباید از خطرات و معایب کاهش موالید و داشتن یک جامعه پیر و سالخورده غافل بود.

 سی ام اردیبهشت به نام روز ملی جمعیت نامگذاری شده است، بهتر است از مزایای رشد جمعیت جوان در یک جامعه بی خبر نمانیم و بدانیم که جامعه ای که بارشد بالای جوانانی پویا، توانمند و تحصیلکرده مواجه است جامعه ای مقتدر، متعالی و آباد خواهد بود.

در تعاریف سالمندی به افزایش مستمر و مداوم جمعیت در سنین ۶۰ و ۶۵ سال به بالا می رسیم، افزایش سالخوردگی جمعیت ناشی از عوامل متعددی همچون بالارفتن سن ازدواج، کاهش فرزندآوری، نبود شغل و رفاه نسبی، تغییر نگرش ها به مقوله فرزندآوری و یا نپذیرفتن مسوولیت برای ایجاد یک زندگی مشترک را شامل و زنگ خطری برای هر جامعه محسوب می شود که در سال‌های اخیر زنگ پیرشدن جمعیت، در کشور و استان کرمانشاه نیز به صدا درآمده است.

براساس آخرین سرشماری قابل استناد، تعداد سالمندان استان کرمانشاه به ۱۹۵ هزار و ۷۰۱ تن می رسد که از این تعداد صد هزار و ۳۹۶ تن مرد و ۹۵ هزار و ۳۳۲ تن زن هستند.

براساس گفته صاحبنظران کاهش چشمگیر نرخ باروری در ایران از دهه  هفتاد آغاز شد که این امر در دیگر دهه ها شدت یافت و برخی از کارشناسان معتقدند که در مدت ۳۰ سال آینده ۳۰ درصد از جمعیت ایران پیر می شوند.

استان کرمانشاه از این دغدغه نیز بی بهره نمانده و بنابه گفته مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه، سالانه با ۲ تا سه هزار مورد کاهش ولادت روبرو هستیم و از سوی دیگر نزدیک به پنج تا هفت درصد افزایش آمار مرگ و میر بر جمعیت استان ما سایه افکنده است.

باوجود اینکه تجربیات افراد سالخورده یکی از مهم ترین سرمایه های گرانبها تلقی می شود ولی باید بدانیم که اگر رشد جمعیت جوان در یک کشور کاهش یابد با رشد بالای یک جمعیت پیر مواجه می شویم که توان دفاع از امنیت کشور را ندارند، قدرت تولید ندارند و با هزینه های متعدد بهداشتی و درمانی مواجه هستند و در چنین شرایطی جوانان اندکی وجود خواهند داشت تا به این افراد خدمت کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بانوان ایرانی هرچه تحصیلکرده‌تر می‌شوند، هم فرزند کمتری به دنیا آورده و هم دیرتر فرزند می‌آورند، علاوه براین تحولات اجتماعی و فرهنگی در تغییر نگرش ها در کاهش نرخ باروری به ویژه در بانوان تاثیرگذار است از سوی دیگر والدینی وجود دارند که علاوه براینکه وجود فرزند را مانع از داشتن آُسودگی خاطر می دانند مسایل اقتصادی و پرهزینه بودن آن را عاملی برای بی میلی به فرزندآوری تلقی می کنند.

تکیه و استفاده از توانمندی جوانان متخصص و متدین، ترویج تشکیل خانواده و حمایت از زوج های جوان برای فرزندآوری در جای جای سخنان مقام معظم رهبری همواره دیده و شنیده می شود که این مهم تحت سیاست های کلی در سال های گذشته از سوی ایشان ابلاغ شد که سزاوار است در این زمینه اقدام موثری صورت گیرد.

دغدغه ها و مشکلات مالی علاوه بر اینکه در بی رونق شدن چرخ های اقتصادی موثر است در کاهش ازدواج و بی میلی به فرزندآوری نقش دوچندان دارد که به دلیل پیامدهای ناخوشایند این معضل در  استان کرمانشاه برای کاهش این نرخ تلاش های بسیار شده و راهکارهای متعددی در نظر گرفته شده و از نظر بیشترین کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۸ در رتبه سوم کشور قرار گرفته است.

مجموعه مدیریتی استان موفق شده اند به وعده خود برای کاهش سه درصدی نرخ بیکاری استان در سال گذشته عمل کند و اگر امسال و سال آینده هم سند جامع اشتغال عملیاتی شود، کرمانشاه در شاخص بیکاری زیر متوسط کشور قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر تشویق به فرزندآوری به اقدامات و سیاست های متعدد فرهنگی و اجتماعی نیازمند است که اتخاذ تدابیری برای تسهیل ازدواج و تشکیل خانواده، تشویق زوج‌های جوان برای فرزندآوری، بیان ایده آل های معنوی و ارزش های مذهبی و توجه ویژه به افزایش موالید در سیاست های جمعیتی از آن جمله است.