درد مردم بیش از کمبود، تبعیض است

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: برای توزیع امکانات در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی یا شاخص اصلا مهم نیست یا شاخص کمی و قابل اندازه گیری نیست و سلیقه و بافته‌های ذهنی بر یافته‌های علمی و کارشناسی ترجیح داده می‌شود.

سید حمایت میرزاده روز سه شنبه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با عرض خداقوت به قهرمانان ایثارگر اصلی بهداشت و درمان تولید و آموزش کشور و با تشکر از زحمات "رضا رحمانی" در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وی انصافاً در روزهای سخت تحریم های ناجوانمردانه و کرونا از هیچ کوششی برای رفع نیازهای اساسی کشور دریغ نکرده است و همچنین توفیق "مدرس خیابانی" را در سرپرستی وزارت صنعت از درگاه احدیت آرزو می کنم.
وی افزود: از وزیر کشور درخواست می‌کنم با عوامل خاطی و بی‌کفایت در ساماندهی تکدی‌گری در شهرداری تهران که فراموش کرده‌اند آذربایجان سر ایران است و آبادی و آزادی ایران از اوست، برخورد جدی کنند.
نماینده مردم گرمی در مجلس دهم خطاب به منتخبان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: در خصوص منتخب مردم صبور گرمی مغان توفیق خدمت خداپسندانه را آرزو می کنم و با کسب حلالیت از مردم شریف گرمی، انگوت و موران و پوزش از عدم توفیق اجابت دعوت عزیزان برای شرکت در دوره یازدهم و به جهت اینکه آخرین نطق اضطراری مجلس دهم قسمت بنده شده است؛ انشالله دستاورد ۴ ساله امانتداری به زودی مکتوب تقدیم مردم عزیز گرمی مغان خواهد شد.
میرزاده با تشکر از مردم، رسانه‌ها، اندیشمندان، علمای بزرگوار و مسئولان در تمام سطوح اداری شهرستان، استان و کشور، گفت: در آستانه رمضان سال ۹۵ ، طبق اصل ۶۷ قانون اساسی در برابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد کردیم که نگاهبان جمهوری اسلامی باشیم و از قانون اساسی دفاع کنم. امروز در آخر رمضان  سال ۱۳۹۹ طبق اصل ۸۴ قانون اساسی به استحضار ملت شریف ایران می رسانم سعی کردیم به سوگند خود وفادار باشیم . در حد توان برای تحقق آن تلاش کردیم و در سخت ترین شرایط تاریخی ،حوادث متعدد و مشکلات فراوان ، خادمین شما در دوره دهم مجلس در دو وظیفه ملی قانونگذاری و نظارت از هیچ کوششی دریغ نکرده و خدمات اساسی ماندگاری  انجام داده‌اند که رییس توانمند و با تدبیر مجلس "دکتر لاریجانی" به خوبی آن را گزارش کردند.
نماینده مردم گرمی و مغان گفت: اینجانب در اولین نطق خود اصول برجای مانده قانون اساسی را یادآور شدم که متاسفانه در این ارتباط آن طور که باید و شاید توفیق زیادی حاصل نشده است؛ در این فرصت اندک بند ۹ اصل سوم قانون اساسی را که درد اصلی امروز کشور است را مجدداً یادآور می‌شوم که به نظر می‌رسد عدم اجرای درست آن برای نظام ما از آمریکا، اسرائیل و دشمنان، تحریم، کمبود و کرونا هم خطرناک تر است و آن تبعیض است.
میرزاده با بیان این که درد مردم کمبود نیست، تبعیض است، ادامه داد: اگر نیست برای همه نباید باشد؛ اگر هست برای همه باشد. این ریشه آن در عدم اجرای درست برنامه یا نداشتن برنامه در برخی دستگاه‌های اجرایی است و مشکل برنامه هم ریشه در شاخص دارد.
وی اضافه کرد: برای توزیع امکانات در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی یا شاخص اصلا مهم نیست یا شاخص کمی و قابل اندازه گیری نیست و سلیقه و بافته های ذهنی بر یافته‌های علمی و کارشناسی ترجیح داده می‌شود. البته اگر دستگاهی شاخص علمی قابل ارزیابی بر توزیع امکانات و اعتبارات دارد می‌تواند رسانه‌ای کند.
 میرزاده علت اصلی نارضایتی و ناامیدی در مردم را همین تبعیض دانست و خاطرنشان کرد: اگر تبعیض نیست پس از این شکاف عمیق بین حقوق بازنشستگان و شاغلان، معلمان و ایثارگران با کادر اداری، نیروهای رسمی و غیررسمی، فاصله طبقاتی بین اقشار مختلف جامعه، عمران و آبادانی روستاها و شهرها و استان‌های مرزی و مرکزی در چیست؟ متاسفانه اول اسفند ۹۸ این تبعیض در حقوق عمیق تر شده و به اوج خود رسیده است که در موضوع فرهنگیان، عدم همراهی وزارت آموزش و پرورش با سازمان برنامه و بودجه کشور برای حل مشکلات مربوط به رتبه بندی و بازنشستگان جای تاسف دارد.
میرزاده با بیان اینکه قانون اساسی اصلی ترین و مهمترین قانونی است که باید اجرا شود و فصل‌الخطاب باشد، گفت: برای عملیاتی شدن، حذف دستگاه‌های موازی، تعیین متولی اصلی و پاسخگو، تدوین برنامه کاربردی و عملیاتی برای تحقق آن، تعیین شاخص کمی برای ارزیابی برنامه ضروری است و در صورت تحقق این موارد رسیدن به یک سیستم برای حکومتداری که در دنیا علم است ؛ علم حاصل یافته‌های پژوهشی نه بافته های ذهنی و تصمیمات باید متکی بر یافته‌های پژوهشی باشد.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با آرزوی توفیق برای نمایندگان مجلس یازدهم ،تصریح کرد: خدمت اقلیت افراطی که هدف آنها صندلی‌های هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی به هر وسیله ممکن است؛ فرمایش مولای شهید این ماه را که ارزش این پست‌ها را از آب کثیف بینی بز هم پایین تر می داند باید بگویم که فراموش کرده اند و مجلس دهم را ناکارآمد معرفی کرده و خود را برای نظام دایه مهربان تر از مادر معرفی می‌کنند و میدان را برای هرگونه تاخت و تاز خالی می بینند. اگرچه مردان قبیله دهم  اکثریت بار سفر بستند، اما  باز در مجلس یازدهم وجدان بیدار بسیاری هنوز هست.
وی ادامه داد: خطاب به اقلیت‌های معتدل مجلس یازدهم می گویم "آب اگر نیست نترسید که در قافله مان، دل دریایی و چشمان تری هست هنوز .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =