منطقه ۱۲ تهران؛ ضرورت حفظ بافت تاریخی

تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت حفظ بافت تاریخی منطقه ۱۲ تهران و اجرای پروژه ها بر مبنای نظر شورایاری تاکید کردند.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران، امروز(سه شنبه) در دویست و پانزدهمین جلسه شورا به گزارش «میکائیل سعید» رابط شورایاری منطقه ۱۲ تهران گوش دادند.

اعضای شورای شهر پس از استماع سخنان وی، اظهار نظرات مختلفی را ارایه کردند.  

بافت تاریخی تهران در حال نابودی است
«احمد مسجدجامعی»  عضو شورای اسلامی شهر تهران در این جلسه از شهرداران خواست تا در حفظ بافت تاریخی تهران جسارت داشته باشند و اظهار داشت: منطقه ۱۲  دارای بافت تاریخی و فرهنگی است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت چرا که اکنون تهران و خاطرات آن در حال تاراج شدن است و باید فکر اساسی به حال این مشکل کرد.

وی تاکید کرد که شورای شهر مصوبات زیادی در جهت حفظ هویت تهران داشته است.
 
مسجد جامعی ادامه داد: متأسفانه اقداماتی همچون انجام ساخت و سازهایی در اطراف مجلس سبب آسیب به هویت تهران شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران گفت: خانه بهبهانی به عنوان خانه مشروطه و خانه شیخ‌فضل‌الله نوری از جمله هویت‌های شهر تهران محسوب می‌شود که شورای شهر اقداماتی جهت حفظ آن انجام داده است.

وی افزود: در منطقه ۱۲ در بهارستان باغ فخرالدوله وجود داشت که می‌توانست به عنوان فضای سبز و فضای تاریخی مورد استفاده قرار گیرد ولی متأسفانه به دلیل بی‌توجهی‌ها دچار آسیب شده و از بین رفت.

به گفته وی، بوستان طباطبایی نیز از دیگر فضاهای تاریخی است که آن را از دست داده‌ایم و باید چاره‌ای برای پیشگیری از این اتفاقات ارائه داد.

مسجد جامعی ادامه داد: برغم  اینکه مدیریت شهری برای بوستان‌های منطقه ۱۲ هزینه‌های زیادی انجام داده ولی برخی از این بوستان‌ها و پارک‌ها تبدیل به پاتوق معتادان شده اند.

وی با اشاره به وجود خانه پدری شهید دیالمه در منطقه ۱۲ گفت: این خانه می‌توانست به موزه شهدای مجلس تبدیل شود ولی به دلیل اجرای الگوی اشتباه توسعه شهر نابود شد.


 استفاده از اهالی محلات منطقه ۱۲ به عنوان راهنمای توریست
«ناهید خداکرمی» عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران هم در خصوص استفاده از اهالی محلات و ایجاد حس همکاری بین مردم پیشنهاد کرد که شورایاری منطقه ۱۲ از بازنشستگان و فرهنگیان این منطقه با توجه به بافت تاریخی منطقه ۱۲ به عنوان راهنمای توریست و گردشگر استفاده کنند.

وی گفت: با توجه به بافت فرهنگی تاریخی و به خصوص موزه‌هایی که در منطقه۱۲ موجود است، افراد منتخب محلی در قالب راهنماهای تور گردشگری و محلی، برای موزه‌های محلات منطقه ۱۲ انتخاب شوند تا توریست‌ها را راهنمایی کنند و راجع به تاریخچه محل و موزه صحبت کنند.

خدا کرمی اظهار داشت: این کار ضمن اینکه احساس مفید بودن به فرد داوطلب می‌دهد، تاریخ شفاهی محلات را در خاطره‌ها ماندگار و ثبت می‌کند.

لزوم ارائه فهرست پروژه‌های اجرایی هر محله 
«مجید فراهانی» عضو دیگر شورای شهر تهران بر لزوم ارائه فهرست پروژه‌های اجرایی هر محله با اخذ نظر مشورتی شورایاری محله تا خرداد ماه تاکید کرد.

وی گفت: اهم مشکلات و مسائل محلات منطقه ۱۲ با تدبیر موثر ستاد هماهنگی شورایاری ها در تهیه سند تحویل و تحول محلات با همکاری شورایاران شناسایی شده است.  

فراهانی افزود: با رای اعضای شورای شهر تهران، در تبصره ۳۵ بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری تهران مکلف شد  نسبت به پیش‌بینی و برنامه‌ریزی اجرای پروژه‌های کوچک مقیاس محلی بر اساس سند توسعه محله و نیازهای اهالی محله با استفاده از نظرات و مشارکت شورایاری محله اقدام کند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: باید حداکثر تا پایان خردادماه فهرست پروژه‌های اجرایی هر محله با اخذ نظر مشورتی شورایاری محله تعیین و فهرست مذکور را به همراه رونوشت صورتجلسات متضمن نظر شورایاری به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شود.


به گزارش ایرنا؛ «میکائیل سعید» رابط شورای محلات منطقه ۱۲ تهران در این جلسه وجود بافت فرسوده و آسیب های اجتماعی را بحران های اصلی این منطقه از پایتخت عنوان کرد.
منطقه ۱۲ تهران در مرکز پایتخت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =