۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83793205
۰ نفر

برچسب‌ها

هنر چکن دوزی در سرایان احیا شد

بیرجند - ایرنا - مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان از احیای هنر چکن دوزی با بیش از ۱۲۰ سال قدمت در منطقه سه قلعه سرایان خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی محمد عرب گفت: شهرستان سرایان که در دهه ۸۰ به هنر زنگوله سازی و آهنگری سنتی شناخته می‌شد امروز با احیای رشته‌های بومی و اصیل منطقه، دارای تولیدات متنوع در زمینه صنایع دستی است و حوله بافی، چادر شب بافی، سرمه دوزی، خراطی سنتی، میناکاری، سفالگری، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، آهنگری و زنگوله سازی از جمله رشته‌های رایج در این شهرستان است.

وی افزود: احیای هنرهای سنتی از اولویت‌های میراث فرهنگی بوده و به طور متوسط هر سال یک رشته بومی در شهرستان سرایان با کمک هنرمندان و دوستداران صنایع دستی احیا شده است.

مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سرایان گفت: امسال هنر چکن دوزی به عنوان هنر اصیل و با سابقه در منطقه سه قلعه احیا شد که این هنر دستی بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد و هنر دست بانوان است که برای تهیه مایحتاج به عنوان کیسه ادویه، پول، لوازم آرایش همچنین کمک به اقتصاد خانوار تولید ‌شده است.

وی بیان کرد: پارچه مورد استفاده در این هنر پارچه والا یا قمیص با رنگ زرشکی یا بنفش است که دوخت‌ها بدون هیچ دستگاه یا کارگاهی روی پارچه با استفاده از سوزن و نخ انجام می‌شود و این دوخت‌ها شامل پارچه والا یا قمیص، پارچه آستری، نخ بند که از نخ کجین و نوارهای دوخته شده با تزیینات خاص با تلفیق گره سرِشتی روی قسمت بند، تولیدات زیبایی را پدید آورده است.

عرب ادامه داد: این کیسه‌های کوچک امروزه با کاربردهای مختلف متناسب با نیاز روز در حال تهیه است و دوخت‌های رو پارچه شامل زنجیره دوزی، تفرش دوزی، عدسه دوزی، حاشیه هفتی و هشتی، درخت هفت شاخه و چکن دوزی که نوارهای طلایی است به صورت بست‌های کوچک دور کار زده می‌شود.

وی گفت: برنامه‌ریزی لازم برای آموزش و ترویج این هنر صورت گرفته و پرونده ثبت در فهرست میراث معنوی کشور با کمک هنرمند این رشته انجام شده است که به زودی برای ثبت در فهرست میراث معنوی کشور ارسال خواهد شد.

پیش از این چهار رشته صنایع دستی شامل زنگوله سازی، خراطی، کفش چرمی و چادر شب بافی و سه مورد از مراسم و آداب و رسوم منطقه شامل جشن سده، آب‌گیری آب انبارها و مراسم شمع روشن کردن روز برات به نام سرایان در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده‌ است.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان سرایان در ۱۶۰ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =