۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۰
کد خبرنگار: 1210
کد خبر: 83793200
۰ نفر

برچسب‌ها

سطح باروری کشورهای شرق آسیا کاهش یافته است

تهران- ایرنا- رییس موسسه مطالعات جمعیتی کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروزه شرق آسیا، اروپای جنوبی و بخش‌هایی از اروپای مرکزی، شرقی و جنوب شرقی سطوح بسیار پایین باروری را دارند.

به گزارش روز سه شنبه موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نشست علمی تخصصی "سیاست ها و برنامه های افزایش باروری در کشورهای منتخب جهان و کاربست آنها در ایران" به مناسبت روز ملی جمعیت برگزار شد.

رسول صادقی، رئیس موسسه مطالعات جمعیتی در این نشست به نقش مهم و مسوولیت خطیر موسسه مطالعات جمعیتی کشور، اعضای هیات علمی و پژوهشگران آن در شناخت و درک تخصصی مسائل جمعیتی، رصد تحولات جمعیتی و انجام پژوهش های کاربردی و مساله‌محور به ویژه پس از ابلاغ سیاست ‏های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ اشاره کرد.

وی در خصوص مسائل و چالش های پیش روی پژوهش های جمعیتی از جمله بودجه اندک و حمایت های ناکافی گفت: عملی شدن سیاست های ابلاغی جمعیت بدون شناخت عمیق مسائل جمعیتی کشور امکان پذیر نیست. با وجود تنگناها در سال های اخیر، برنامه های جامع پژوهشی اعضای هیات علمی و بیش از ۴۰ طرح پژوهشی کاربردی و مساله‌محور در چارچوب بندهای مختلف سیاست های کلی جمعیت در موسسه اجرا شده است.

صادقی خاطرنشان کرد: سمینارها و نشست های علمی ـ تخصصی متعددی پیرامون مسائل و سیاست های جمعیتی کشور برگزار شد که در این نشست به ارائه نتایج مطالعه تطبیقی سیاست ها و برنامه های افزایش باروری در کشورهای منتخب جهان پرداخته می شود.

رییس موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم به مسأله باروری پایین و چالش سیاستی آن در قرن بیست و یکم اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه شرق آسیا، اروپای جنوبی و بخش هایی از اروپای مرکزی، شرقی و جنوب شرقی سطوح بسیار پایین باروری دارند؛ در نتیجه سیاست های حمایت از خانواده و فرزندآوری را در اولویت برنامه های خود قرار داده اند.

به گفته صادقی، نگرانی های اقتصادی، جمعیتی (کاهش جمعیت و سالخوردگی)، ژئوپلیتیکی و هویتی، نقش زیادی در تدوین و اجرای سیاست های حمایت از افزایش باروری و فرزندآوری داشته است. جمهوری اسلامی ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای با باروری پایین، سیاست های جدید جمعیتی را رسماً در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ با ابلاغ مقام معظم رهبری آغاز کرد.

در ادامه جلسه، اعضای هیات علمی موسسه به ارائه و بحث پیرامون سیاست ها و برنامه های افزایش باروری در ۱۶ کشور منتخب جهان (شامل فرانسه، نروژ، فنلاند، سوئد، انگلستان، آلمان، ایتالیا، امریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، تایلند، سنگاپور، مالزی، ترکیه) پرداختند.

مرور مطالعات با شواهد تجربی از کشورهای منتخب و مداخلات سیاستی آنها نشان داد بیشتر سیاست ها و برنامه های افزایش باروری در قالب سیاست های حامی و دوستدار خانواده طراحی و اجرا شده است.

تخصیص بودجه (حتی تا چهار درصد تولید ناخالص داخلی) برای اجرای سیاست های حمایت از خانواده و فرزندآوری، حمایت از پژوهش های جمعیتی در شناخت ایده‌آل‌ها و موانع فرزندآوری، ارائه گسترده، کیفیت بالا و دسترسی وسیع به خدمات مراقبتی کودکان، بهره مندی هر دو والد از مرخصی والدینی، مشوّق‌های مالی یک بار پرداخت نظیر پاداش تولد، ارائه یارانه و خدمات گسترده کمک باروری، شرایط بازار کار و سیاست‌های سازگاری/ تلفیق امور شغلی و خانواده از جمله برنامه ها و سیاست های این کشورها در زمینه افزایش باروری بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =