۲۰۰ هکتار مزرعه پیاز در شاهین‌دژ به آبیاری نوین مجهز شد

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شاهین‌دژ گفت: ۲۰۰ هکتار از مزارع پیاز در این شهرستان به سامانه آبیاری نوین مجهز شد.

سعید خدایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان زیرکشت این محصول رفته است که برای صرفه‌جویی در مصرف آب حدود ۵۰ درصد آن به سامانه آبیاری نوار تیپ تجهیز شد.

وی با بیان اینکه شاهین‌دژ یکی از قطب‌های مهم تولید این محصول در آذربایجان‌غربی است، ادامه داد: این اقدام که علاوه بر مزارع پیاز در مزارع چغندر و ذرت نیز گسترش خواهد یافت، در راستای کاهش مصرف آب و در قالب طرح کمک به احیای دریاچه ارومیه در حال اجراست.

وی عملکرد برداشت پیاز در مزارع این محصول را در هر هکتار ۴۵ تن اعلام کرد و اظهار داشت: استفاده از نوار تیپ برای آبیاری این مزارع مصرف آب را بیش از ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ارقام پیاز تولیدی در این شهرستان از نوع «زرد تابستانه» و «قرمز پاییزه» است، ادامه داد: در مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در حال حاضر در این شهرستان در امر کاشت، داشت و برداشت این محصول اشتغال دارند.

مدیر جهاد کشاورزی شاهین‌دژ اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰ هزار تن پیاز امسال از سطح مزارع این شهرستان برداشت شود.

پیاز در فصل بهار و تنها به صورت آبی کشت می‌شود و در طول تابستان نیازمند چندین نوبت آبدهی است؛ این محصول در اواخر شهریورماه برداشت می‌شود؛ تاکنون ۶۰۰ کیلومتر نوار تیپ رایگان در راستای کاهش مصرف آب بین کشاورزان این شهرستان توزیع شده است.

شاهین‌دژ در مجموع دارای ۸۵ هزار هکتار زمین زراعی و باغی است که از این مقدار ۶۵ هزار هکتار به صورت دیم و مابقی هم به صورت آبی کشت می‌شود.

این شهرستان در جنوب آذربایجان‌غربی و ۲۰۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =