ردصلاحیت‌های گسترده موجب گسست بین حاکمیت و مردم می‌شود

تهران- ایرنا- نایب رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ردصلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان با ادعاهای مبهم و ناشفاف، را آفتی فراگیر و عاملی برای تضعیف وجهه مردم سالاری نظام و توسعه گستره قدرت حاکم در مقابل مردم دانست و گفت: این امر می‌تواند در نهایت منجر به کاهش اعتماد عمومی و گسست بین حاکمیت و ملت شود.

محمدرضا تابش روز سه شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به ردصلاحیت خود در انتخابات مجلس یازدهم اظهار کرد: به لطف شورای نگهبان پس از پنج دوره نمایندگی مردم اردکان در مجلس، تکلیف امانتداری بیشتر حق و رای مردم از دوشم برداشته شد، اگر چه پیش از آن  خود با تلاش در جهت تصویب طرح محدود کردن دوره‌های انتخاب به سه دوره، نشان داده بودم که به دنبال ماندن بیشتر در این مسئولیت نیستم.
وی ادامه داد: فرصت را مغتنم می‌شمارم و در این ایام پایانی ماه مبارک رمضان برای همه همکاران گرانقدر، موکلان عزیز و وفادارم در اردکان، همشهریان مومن و فهیم در یزد و عموم مردم دیندار و آگاه ایران، آرزوی توفیق و سلامت هر چه بیشتر دارم و از همه بخاطر قصورها و ناتوانی‌ها در پیگیری خواسته‌ها و حقوقشان طلب عفو و مغفرت می‌کنم. 
تابش اضافه کرد: در این وقت کوتاه از خود، آئین و نظام اعتقادی و سیاسی خویش چیزی نمی‌گویم چون هم به داوری خداوند بزرگ بیش و پیش از هر اعمال سلیقه و حتی استصوابی باور دارم و نظارت مردم حق شناس و آگاه حوزه انتخابیه‌ام و همه شهروندان ذی‌حق و صاحب‌نظر ایرانی را بر تمامی کرده‌ها و اعتقادات و باورهای خویش بالاتر از هر رقابت سیاسی و جناحی می‌دانم.
نماینده مردم اردکان با بیان اینکه از کوچکی پرورش یافته مکتب مدارای آیت الله خاتمی روشن‌اندیش و وارسته‌ام و باورم به اسلام و انقلاب را در نوجوانی از اندیشه‌های امام خمینی، طالقانی، مطهری، شریعتی و خاتمی گرفته‌ام، گفت: امروز هم بر همانیم که بودیم و همان خواهد بود؛ اصلاحات و انقلاب را در امتداد هم آموخته‌ام و تجربه کرده‌ام و تمام توانم را در خدمت تقویت نظام جمهوری اسلامی و رهبری آن و توانمند کردن شهروندان و جامعه مدنی به کار گرفته و خواهم گرفت.
نایب رییس فراکسیون امید مجلس در بخش دیگری از نطق خود درباره مواجهه کشور با پدیده نو ظهور و عالم گیر کرونا که مردم و حاکمیت را با انبوهی از مسائل و چالش‌های تازه روبرو کرده، گفت: هم ما و هم رقیبان سیاسی ما، هم حکومت و هم نخبگان و هم شهروندان باید با درک مشترکی از این مساله، ابعاد شناخته و ناشناخته این پدیده را بهتر بشناسند، به ضرورت تغییرات و اصلاحات متناسب با مدیریت آن عمل کنند و از فرصت های پیش آمده از این تهدید به موقع استفاده کنند. 
وی پیام کرونا را پیام ترمیم اعتماد و سرمایه اجتماعی، پیام همبستگی و تفاهم ملی و پیام توجه به ظرفیت‌های فراوان اخلاقی و دینی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و پیام کشف و خلق فرصت‌های جدید برای تاب‌آوری جامعه برشمرد.
تابش خاطرنشان کرد: باید بیش از پیش در دولت و مجلس آینده و در همه نهادهای حاکمیتی و عمومی و مدنی در اندیشه حمایت از طبقات محروم و قشرهای آسیب دیده کشور باشیم و برای مهار موج‌های مخرب اقتصادی و اجتماعی آینده از هم اکنون تمهیدات شایسته‌ای بیندیشیم.
این نماینده اصلاح طلب با توضیح موقعیت و منابع موجود در ایران و سوابق درخشان تمدنی و تاریخی آن ، گفت: این بستر و ظرفیت می‌توانست و می‌تواند با تکیه بر هوش و نبوغ مردان و زنان ایرانی خصوصا جوانان، یادگار ماندگاری از دوران حاکمیت اسلام در این سرزمین برجای گذارد؛ اما افسوس تنگ‌نظری‌ها، گرایش‌های جناحی، قبیله‌ای و غیرعلمی بعضا مغایر با دین، امروز عرصه را بر مردم تنگ کرده و کشور را در موقعیت خطیر و دشواری قرار داده است. 
وی تاکید کرد: راه برون رفت از این وضعیت، باور به حق و ‌بلوغ فکری مردم، سپردن کار به معنای واقعی به دست خود آنها، اصلاح ساختارهای فرسوده و معیوب، اهتمام به قانون‌گرایی، مبارزه با فساد و ‌تبعیض و ‌پذیرش لوازم دموکراسی و تن دادن به خواست‌های تاریخی ملت ایران است.
تابش ابراز امیدواری کرد، تا زمان باقیست و کاسه صبر مردم از ناروایی‌ها و کژی‌ها و فشارها و تنگناهای معیشتی لبریز نشده، کمر همت بر رفع این مشکلات بسته شود و پیشرفت و تعالی کشور و رفاه و رضایتمندی ملت، رقم بخورد که رضایتمندی و اعتماد مردم، بزرگترین پشتوانه برای حاکمیت در مقابله با بحران‌هاست.
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، ردصلاحیت‌های گسترده با ادعاهای مبهم و عدم شفافیت در این خصوص توسط شورای محترم نگهبان را آفت فراگیر و عاملی برای تضعیف وجهه مردم سالاری نظام و توسعه گستره قدرت حاکم در مقابل مردم دانست که می‌تواند در نهایت منجر به کاهش اعتماد عمومی و گسست مابین حاکمیت و ملت شود.
وی ادامه داد: از ریاست قوه قضاییه می خواهم نسبت به پاسداری از قانون اساسی از جمله اصل مصونیت پارلمانی نمایندگان حساس باشد و اجازه ندهد برخی محاکم قضایی به بهانه‌های واهی نمایندگان آزاده را در مقام دفاع از حقوق مردم تحت تعقیب قرار دهند.
تابش همچنین خواست تا فرصت‌های جدید برای تقویت همبستگی اجتماعی و نزدیک شدن دل‌ها و دست‌ها به همدیگر را مغتنم شماریم و از تداوم سیاست‌هایی که در جهت مدارا و گفت‌وگو و بخشش در این ایام به کار گرفته شده است در همه قوا حمایت کنیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس سخن خداحافظی خود را با همان سخن خداحافظی رئیس دولت اصلاحات در پایان دولت خویش با نمایندگان مردم در مجلس هفتم، که برگرفته از اندیشمند و عارف بزرگ ایرانی، میرسیدعلی همدانی  بود، این چنین بیان کرد: هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یار باد هر که ما را خوار کرد از عمر برخوردار باد هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی‌خار باد

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =