عضو شورای تهران خواستار توجه دولت به جایگاه شوراها شد

تهران - ایرنا- عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر تهران خواستار توجه دولت به جایگاه و شأن شوراها در کشور شد.

به گزارش ایرنا؛ «سیدمحمود میرلوحی» روز سه شنبه در دویست و پانزدهمین جلسه  شورا گفت: فصل هفتم قانون اساسی و اصل صدم آن برای پیشبرد سریع برنامه‌های اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و... کشور، لزوم تشکیل شوراها را ضروری دانسته است.

وی ادامه داد:  با توجه به اصل ۱۱۳ قانون اساسی که رییس جمهوری را مسئول اجرای قانون اساسی دانسته، از آقای روحانی می خواهم توجه ویژه به شوراها داشته باشد.

وی افزود : در اصل یکصد و یکم قانون اساسی تأکید شده شورای عالی استان‌ها حق دارد در حدود وظایف خود طرح‌هایی تهیه و مستقیما و از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند و باید این طرح ها در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

میرلوحی گفت: بر اساس اصل ۱۰۳ قانون استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشور که از سوی دولت تعیین می‌شوند، در حدود اختیارات شورا ملزم به رعایت تصمیمات شورا هستند.  

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: اما ملاحظه می‌کنیم انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها به دلایلی که مشخص شد به واسطه عدم حضور یک استان و یک نفر در این جلسه باید مجدد برگزار شود و این امر مدت‌ها شورا را بلاتکلیف می‌گذارد.  

وی گفت: موضوعی که با تذکر وزارت کشور کار را به هیأت حل اختلاف و تجدید انتخابات رساند.

عضوشورای شهر تهران تأکید کرد: این تجدید انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها را تضعیف شوراها می‌دانیم و فکر می‌کنیم وزارت کشور به عنوان متولی باید بیشتر از همه وزارتخانه‌ها حرمت شوراها را حفظ کند که این کار را نکرده است.

وی گفت: اگر تصور می‌کنند اقدامتشان به نفع شوراها است اعلام می‌کنم که ما گله‌مند هستیم.  

میرلوحی ادامه داد: در این دوره متأسفانه وزارت کشور عنایت و اهتمام کافی به امور شوراها را آن گونه که باید نداشته است.

به گفته وی، در حالی که در گذشته جلسات تجلیل سالانه با هدف احترام به قانون و جایگاه‌های شوراها برگزار می‌شد، در این دوره مورد توجه نیست و این اقدامات تضعیف شورا را در بردارد.  

وی گفت : از رئیس جمهوری تقاضای دارم تا در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی توجه ویژه‌ای مبذول شود.

عضوشورای شهر تهران در بخش دیگری از تذکر خود از احضار های متعدد اعضای شوراها انتقاد کرد.

وی گفت: هنوز در اردیبهشت‌ماه هستیم که سالروز تشکیل شوراها در آن قرار گرفته و متأسفانه همچنان شاهد مسئله احضار اعضای شوراها هستیم.

وی در سخنانش که مرجعی که اعضای شورای شهر را احضار کرده است، اشاره ای نکرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =