سامانه گرمسیری گامی در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان است

قصرشیرین- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: اجرای سامانه گرمسیری به منظور رونق بخش کشاورزی این شهرستان گامی مهم در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان است.

برزو صیادی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای بیانات مقام معظم رهبری و نام گذاری سال جاری به عنوان سال جهش تولید، طرح سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح آبی کشور هدیه دولت تدبیر و  امید در استان کرمانشاه و به خصوص شهرستان سرپل ذهاب است.

وی اظهار داشت: سامانه گرمسیری یکی از بزرگترین طرح های آبرسانی کشاورزی در کشور است که ۲۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب را زیرپوشش قرار می دهد.

وی افزود: این طرح در دهستان جگیران به بهره برداری رسیده و کشاورزان در حال استفاده از شبکه های آبیاری آن هستند.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار سرپل ذهاب گفت: تزریق اعتبارات لازم و تلاش دستگاه های متولی موجب تسریع در اجرای طرح گرمسیری می شود.  

وی اظهار داشت: تاکنون شبکه های آبی ۲ و سه مربوط به هفت هزار هکتار ار اراضی توسط آب نیرو، و شبکه های درجه چهار مربوط به پنج هزار هکتار زمین توسط جهاد کشاورزی تست آب اندازی شده اند.

وی بیان کرد: در برنامه ریزی صورت گرفته تا تیرماه سال جاری حدود ۱۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان سرپل ذهاب زیرپوشش شبکه آبیاری طرح قرار خواهد گرفت.

صیادی در پایان گفت: افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی اراضی، بهبود سطح معیشت کشاورزان و افزایش اشتغال به میزان ۱۶هزار نفر از مزایای این طرح در شهرستان است.


علی سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب نیز گفت: سامانه طرح گرمسیری یک هدیه بزرگ از طرف رهبری معظم انقلاب برای استان کرمانشاه و به خصوص عمران و آبادانی مناطق محروم و مرزی استان کرمانشاه است.

وی افزود:اراضی کشاورزی دیم شهرستان با اجرای این طرح زیر پوشش رفته و به اراضی آبی تبدیل می شود.

او اظهار داشت:  این طرح باعث اشتغالزایی، کاهش بیکاری و افزایش سرمایه اراضی کشاورزی نیز می شود.

 سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از  ۹۰ هزار تن جمعیت،  ۸۸ هزار هکتار مرتع و جنگل و ۳۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغ دارد.
طرح بزرگ سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
 با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این میزان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.