طرح های تغذیه مصنوعی آبهای کهگیلویه و بویراحمد ترمیم می شود

گچساران- ایرنا- نماینده مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای مرمت و تعمیر طرح های  تغذیه مصنوعی استان از محل اعتبارات ملی و استانی اختصاص یافته است.

محمدرضا کایدونی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج طرح تغذیه مصنوعی سفره های آبی برای جبران کمبود منابع آب زیرزمینی در استان تاکنون اجرا شده که سیلاب سال گذشته موجب خسارت به این طرح های آبی شده است.

وی بیان کرد: طرح تغذیه مصنوعی  ناصرآباد ، گرگدا و آبدالان گچساران با حجم ۱۳ میلیون و ۲ هزار متر مکعب، کلاچو دهدشت به حجم سه میلیون و پنج دهم متر مکعب و سولک بهمئی به حجم یک میلیون مترمکعب از مهمترین این طرح هاست.

وی ابراز کرد: سالانه ۱۷ میلیون متر مکعب آب به سفره‌های زیرزمینی این استان از سوی این طرح ها وارد می‌شود.

کایدونی اظهار داشت: تغذیه‌های مصنوعی علاوه بر ذخیره آب در سفره‌های زیرزمینی، کنترل سیلاب و کاهش خسارات ناشی از سیل و کنترل رسوب را به همراه دارد.

وی تصریح کرد: همچنین طرح تغذیه مصنوعی تنگ سپو دهدشت با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ممبی بهمئی با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در دست اجراست که سیلاب سال گذشته موجب خسارت به این طرح ها شد.

کایدونی ابراز کرد: با اجرای این طرح ها سه میلیون متر مکعب آب به سفره های آب زیر زمینی در مناطق بحرانی تزریق می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه طرح های تغذیه مصنوعی برای کنترل سیلاب ساخته می شوند در زمان بارندگی های شدید دچار آسیب می شود و نیازمند اعتبار برای نوسازی هستند.

کایدونی تصریح کرد: مطالعه چهار تغذیه مصنوعی آبریگون، بیدزرد، سربیشه و دیل در گچساران در دست اقدام است.

وی اظهار داشت: تغذیه مصنوعی و طرح‌های تعادل بخشی برای به تعادل رسیدن آب در سفره‌های زیرزمینی به اجرا در می‌آید و با تخصیص بودجه به این بخش، جلوی گسترش بحران آب در سال های آینده گرفته می شود. 

میزان نزولات جوی سالانه کهگیلویه و بویراحمد حدود ۲.۶ درصد آب تجدیدپذیر کشور است.

استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha