مفتح: ذیحساب باید کارمند رسمی دولت باشد

تهران- ایرنا- نماینده مردم تویسرکان در مجلس در مخالفت با پیشنهاد به‌کارگیری نیروهای غیررسمی در ذیحسابی گفت: طبق قانون اساسی وظیفه داریم نظام اداری کشور را یک نظام اداری صحیحی طرح‌ریزی کنیم. در قانون مدیریت خدمات کشوری تصریح شده که پست‌های حساس باید در اختیار مستخدمین رسمی دولت باشد.

محمدمهدی مفتح روز سه‌شنبه در مخالفت با پیشنهاد محمد خدابخشی در استفاده از به‌کارگیری نیروهای غیررسمی در وزارت دارایی اظهار داشت: در اینجا مطلب مهمی مورد بحث و تصمیم‌گیری واقع شده است. موضوع این است که ذیحساب که باید یک کارمند رسمی دولت باشد به دلیل اینکه ما از نظر کارمندان و مستخدم رسمی با اشکال مواجه شده‌ایم اجازه بدهیم کسانی که استخدام رسمی نیستند هم بتوانند ذیحسابی دستگاه را بر عهده بگیرند.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس افزود: اولا این با یک نظام اداری صحیح که در قانون اساسی بر آن تاکید شده مغایرت دارد. ما طبق قانون اساسی وظیفه داریم که نظام اداری کشور را یک نظام اداری صحیحی طرح‌ریزی کنیم. در قانون مدیریت خدمات کشوری تصریح شده است که باید در پست‌های حساس، در اختیار مستخدمین رسمی دولت باشد. چه پستی حساس‌تر از ذیحسابی!

مفتح بیان داشت: خصوصا در وضعیتی که ما با مشکلات مفاسد اقتصادی مواجه هستیم و برای اینکه بتواند در این مسیر و فرایند مبارزه با مفاسد اقتصادی درست عمل کنیم یکی از مهمترین عوامل ذیحساب هر دستگاهی هست. همانطور که گفتم طبق قانون مدیریت خدمات کشوری باید پست‌های حساس را مستخدمین رسمی بر عهده بگیرند. با این ترتیب باید ذیحساب مستخدم رسمی باشد.

وی افزود: بیان شده است که چون ما در استخدام‌های رسمی مواجه با کمبود نیرو هستیم پس بیاییم کسانی که استخدام رسمی هم نیستند را به عنوان ذیحساب مشغول به‌کار کنیم. این طرح و لایحه و این موضوع که الان مطرح است این را می‌گوید و می‌خواهد این اجازه را از مجلس بگیرد که یک فردی هم که استخدام رسمی هم نیست بتواند این پست را بگیرد که با اصول اساسی یک نظام اداره صحیح مغایرت دارد. با آنچه در قانون مدیریت خدمات کشوری گفته‌ایم هر چند قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون اساسی کشور ما نیست که اگر متنی با آن مخالف بود نتواند مطرح بشود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس ادامه داد: در قانون مدیریت خدمات کشوری منطق درستی حاکم بوده و براساس یک منطق درست گفته شده است که ذیحساب باید استخدام و مستخدم رسمی باشد در این صورت چرا ما باید به جای اینکه بگوییم مستخدم غیررسمی در این پست شاغل باشد بیاییم و فضای استخدام رسمی را برای ذیحساب باز کنیم؟

مفتح افزود: باید دولت لایحه‌ای بیاورد و اجازه بدهد که ما بتوانیم برای ذیحساب استخدام رسمی داشته باشیم و از همین افرادی که مدتی کار کرده‌اند و الان به صورت پیمانی و اشکال دیگر استخدامی غیر از اشکال رسمی در اختیار دولت کار می‌کنند در مناصب مختلف اول اینها را رسمی کنیم و بعد اینها ذیحساب بشوند. می‌توانیم این کار را هم انجام بدهیم. چرا به این سختی ما در مقابل استخدام رسمی مقاومت می‌کنیم. حتی به قیمتی که اصول اساسی مدیریت صحیح را زیرپا بگذاریم؟

وی خاطرنشان کرد: لذا از نمایندگان خواهش می‌کنم در این روزهای پایانی مجلس دهم به این نکته توجه کنید این نکته حساسی است که سال‌های بعد می‌تواند مشکلات خود را نشان بدهد. کسی که کارمند رسمی نیست آنچنان تعهدی نسبت به سیستم دولتی و اداری ندارد و احتمال اینکه پایش بلغزد بیشتر از یک مستخدم رسمی است در مسائل مالی.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس اضافه کرد: بنابر این برای اینکه بتوانیم در این فرایند مبارزه با مفاسد اقتصادی و اصلاح نظام اداری صحیح تصمیم درستی گرفته باشیم با این مساله موافقت نکنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =