مسدود شدن ۲۶۰ حلقه چاه آب کشاورزی غیرمجاز در استان مرکزی مصوب شد

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: مسدود شدن ۲۶۰ حلقه چاه آب کشاورزی غیرمجاز در سال جاری با هدف اجرای طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌ها با تایید شورای حفاظت از منابع آب استان مصوب شد.

«عزت اله آمره‌ای» روز سه‌شنبه در حاشیه نشست شورای حفاظت آب استان مرکزی افزود: سهمیه هر شهرستان از این تعداد حلقه چاه آب کشاورزی مشخص شده است و در سال جاری برنامه عملیاتی به همت فرمانداران و منابع آب هر شهرستان برای مسدود شدن انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: امسال پیش‌بینی شده ۷۰۰ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های آب کشاورزی استان برای مدیریت مصرف نصب ‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: وزارت نیرو امسال مجوز رهاسازی ۴۴ میلیون مترمکعب سهمیه حقابه رودخانه قمرود در موضوع زیست محیطی را صادر کرده که تا آخر سال ادامه دارد.

آمره ای افزود: در استان مرکزی مجوزی برای استفاده از پساب وجود ندارد و تنها شرط استفاده از پساب، مخلوط با آب چاه کشاورزی است که در هفته‌های اخیر پساب خروجی از تصفیه خانه خمین باعث نارضایتی روستاهای پایین دست شده است.

وی اظهار داشت: مصوب شد تا پساب از طریق اتصالات لوله به رودخانه منتقل تا مشکل زیست محیطی حل و از دسترس کشاورزان شهرستان خمین خارج شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: استان مرکزی در مدیریت مصرف آب عملکرد قابل قبولی داشته که سه شهرستان اراک، خمین و زرندیه به ترتیب رتبه اول تا سوم را کسب کردند.

۹۲ درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و بقیه در بخش آشامیدنی مصرف می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =