برنامه اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار استان سمنان

سمنان- ایرنا- مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری سمنان گفت: پس از بررسی و پایش وضعیت زنان سرپرست خانوار، اشتغال پایدار با ظرفیت ۷۹ نفر از این جامعه در استان ایجاد می شود و جهاددانشگاهی استان به عنوان مجری طرح، پایش اولیه را با همکاری نهادهای مرتبط انجام داده است.

مهسا شاه حسینی روز سه‌شنبه در اولین جلسه شورای علمی مشورتی طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان سمنان اظهار داشت:  طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی به عنوان مجری و مشاور طرح در ۲۴ استان کشور در حال اجرا است که در استان سمنان نیز با همکاری این سه نهاد اجرا می شود.

وی افزود: خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار و پیشگیری از ورود به چرخه حمایتی، بهبود معیشت و افزایش رفاه زنان سرپرست خانوار، استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار و اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازارهای هدف و بنگاه های پیشرو از جمله اهداف کیفی طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در کشور است.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای این طرح، پس از بررسی و پایش وضعیت زنان سرپرست خانوار توسط مجری طرح، برای زنان سرپرست خانوار در ۲۴ استان کشور از جمله استان سمنان اشتغال پایدار ایجاد می شود، سهمیه استان سمنان نیز در این طرح ۷۹ نفر است که جهاددانشگاهی استان به عنوان مجری طرح، پایش اولیه را با همکاری نهادهای مرتبط انجام داده است.

 زنان سرپرست خانوار با شیوع کرونا با مشکل مواجه شدند

رییس جهاد دانشگاهی استان سمنان نیز در این جلسه گفت: امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا، تعداد زیادی از زنان سرپرست خانوار که از مشاغل خانگی کسب درآمد می کردند، با مشکل مواجه شدند و همان درآمد ناچیز هم از آنان سلب شده است، در طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مدلی تهیه و اجرا شده است که آن ها را به اشتغالی پایدار متصل خواهد کرد تا آسیب پذیری بسیار کمتری از شرایط داشته باشد.

حسن رهایی افزود: طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در کشور با تأکید بر استان ها و مناطق محروم و کم برخوردار برگزار می شود و جهاددانشگاهی به عنوان مجری این طرح نسبت به پایش، شناسایی و انتخاب و تعیین زنان سرپرست خانوار واجد شرایط اقدام می کند.

وی ادامه داد: در راستای اهداف این طرح نسبت به شناسایی، انتخاب و تعیین زنان سرپرست خانوار واجد شرایط در  استان سمنان اقدام می شود و در همین راستا جلسات مختلفی برگزار شده است.

در مرحله اول ۲۷۶ نفر از زنان سرپرست خانوار در استان سمنان برای این طرح معرفی شدند که از این تعداد ۲۲۰ نفر از طریق مصاحبه های تلفنی و حضوری پایش شدند و پس از انجام پایش اولیه از بین ۲۲۰ نفر از زنان سرپرست خانوار، ۶۰ نفر به عنوان مشمولان طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان سمنان معرفی شدند.

این طرح در حوزه مشاغل خانگی، صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری در رسته های مختلفی شامل گلیم و جاجیم و گلیچ بافی، فرش های دست بافت و تابلو فرش، حوله بافی، چرم دوزی، خیاطی، قلم زنی، قلم کاری، معرق کاری، نقاشی و نقطه کوبی بر روی سفال و... در جهت استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار، خوداشتغالی و بهبود معیشت زنان سرپرست خانوار اجرا می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =