۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۲۳
کد خبرنگار: 1207
کد خبر: 83792915
۰ نفر

برچسب‌ها

آستارکی: سیامند خودسر وزنه نمی‌زد

تهران- ایرنا- سرمربی سابق تیم ملی پاراوزنه‌برداری گفت: سیامند رحمان با نظر کادر فنی در پاراالمپیک ۲۰۱۶ ریو اقدام به رکورد شکنی کرد و خودسرانه وزنه نزد.

«رضا آستارکی» سرمربی سابق تیم ملی پاراوزنه برداری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیش از ۱۰ سال به عنوان ورزشکار و مربی در کنار تیم ملی پاراوزنه برداری ایران حضور داشتم و از سال ۲۰۰۷ با جوانانی مانند سیامند رحمان، روح‌الله رستمی و حامد صلحی پور به تیم ملی معرفی شدیم. این سه وزنه‌بردار افتخارت زیادی کسب کردند و من نیز توانستم در کنار آنان به عناوینی در سطح جهان و آسیا برسم. در ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۱۸ جاکارتا نیز در کسوت مربی در کنار ملی‌پوشان به مسابقات پاراالمپیک و پاراآسیایی اعزام شدم.

آستارکی در ادامه افزود: شاید اگر بخواهم یک مقایسه بین ورزشکار و مربی انجام دهم باید بگویم مربیگری استرس ببیشتری دارد و این استرس در مسابقات بزرگی مانند پاراالمپیک چند برابر خواهد شد زیرا سرمربی ضمن آنالیز حرکات ورزشکار خود باید رقیبان را نیز زیر نظر داشته باشد و در ورزش‌های رکوردی نیز این کار سخت تر است. یک اشتباه سرمربی و مربی ممکن است ورزشکار را از مدال محروم کند.

سرمربی سابق تیم ملی با اشاره به مربیگری خود در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو افزود: در آن آوردگاه بزرگ من باید قهرمان نامداری به نام «سیامند رحمان» را روانه تخته می کردم. بسیاری از بزرگان و مسوولان کمیته بین المللی پارالمپیک در سالن بودند. سیامند هیچ‌گاه در انتخاب وزنه خودسر عمل نمی‌کرد بلکه گوش به حرف مربیان بود. انتخاب رکورد برای سیامند تصمیم شخصی او نبود بلکه این تصمیم توسط کادر فنی گرفته شد. البته رکورد رحمان بالاتر از ۳۱۰ کیلوگرم بود اما ما دوست نداشتیم با فشار زیاد او به رکوردهای بالاتر برسد. همیشه دوست داشتم سیامند برای رسیدن به یک سقف رکوردی انگیزه داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ اینکه می گویند آن رکوردهای سیامند را دچار افت بدنی کرد اصلا درست نیست زیرا سیامند در جاکارتا ۲۰۱۸ رکورد بازی‌های پاراآسیایی را شکست. باید بگویم که سیامند خود را برای شکستن رکورد پاراالمپیک ۲۰۲۰ توکیو آماده می‌کرد. وی یک نابغه ورزشی بود و می‌توانست در پاارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس نیز وزنه بزند. بدون شک توانایی سیامند بسیار بالاتر از مهار وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی بود.

دارنده مدال طلای بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن در پایان تصریح کرد: جوانان و استعدادهایی که در کشور وجود دارد بدون شک می توانند مانند سیامند افتخار آفرینی کنند اما اینکه کسی بتواند مانند او رکورد شکنی کند کار راحتی نیست زیرا نیاز به تمرین بسیار زیاد دارد. سیامند اگر تصمیم به رکورد شکنی داشت با وزنه های بالاتر از رکورد مورد نظرش تمرین می‌کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =