۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۴
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83792756
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جهش تولید صنعت برق فارس با اجرای طرح‌های توسعه

شیراز - ایرنا- سالی که می گذرد از جنبه‌های مختلف برای توسعه و شکوفایی صنعت تامین و انتقال برق و انرژی در استان فارس و جنوب کشور حائز اهمیت است ، کارشناسان ، برنامه ریزان و مدیران این صنعت برنامه‌ریزی‌های دقیق برای افتتاح طرح های زیر بنایی افزایش ظرفیت تامین برق و به روز رسانی فرآیندهای انتقال انرژی در راستای جهش تولید انجام داده‌اند.

 این برنامه ریزی‌ها با مطالعه و ارزیابی اسناد بالادستی و هم راستا با مولفه‌های سال جهش تولید و تاکیدات مقام معظم رهبری برای بهره‌گیری از توان داخلی و بومی سازی دانش مهندسی و به کارگیری آن است.

محور اصلی برنامه ریزی ها برای بهره برداری از طرح های توسعه و افزایش ظرفیت ها در تولید و انتقال برق و انرژی در استان فارس و جنوب کشور در سال جاری بر مبنای افزایش ظرفیت پست های برق ، ارزیابی خطوط انتقال و به روز رسانی فرایند های انتقال انرژی و توجه به مدیریت شبکه و دیسپاچینگ است.

نکته قابل توجه در دستیابی به اهداف تعیین شده و اجرای برنامه زمانبندی راه اندازی طرح های جدید در افزایش ظرفیت پست ها و بهره گیری از توان مهندسی برای بهبود شرایط تامین و انتقال برق در استان فارس و جنوب کشور ، پیگیری مجدانه برای تامین اعتبار و تحقق برنامه بودجه ای است ، این مهم جز با همراهی و ممارست مدیران و مسوولان استانی و حمایت مدیران توانیر و همراهی نمایندگان مجلس برای پیگیری برنامه بودجه ای وتخصیص اعتبارات میسر نمی شود.

در عین حال محدودیت منابع درآمدی در شرایط بودجه های انقباضی نمی‌تواند خللی در عزم و اراده فرزندان این سرزمین برای تحقق اهداف پیش رو تا رسیدن به افق درخشان توسعه و کارآمدی بیشتر در سال جاری ایجاد کند.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس روز سه شنبه در این رابطه با بیان سرفصل اصلی اجرای طرح های توسعه و بهره گیری از توان مهندسی برای بهینه سازی تامین و انتقال برق و انرژی در دو استان فارس و بوشهر بیان داشت : رئوس اصلی این سرفصل ها منطبق با مولفه های سال جهش تولید و هم راستا با تاکیدات مقام معظم رهبری برای افزایش نگاه به درون و استفاده از ظرفیت های بومی است .

غلامرضا نصیری با بیان اینکه ما دراین رابطه از همه ظرفیت‌های قانونی برای تحقق اهداف پیش رو استفاده خواهیم کرد خواستار مشارکت و همراهی نمایندگان مجلس در دو استان فارس و بوشهر برای تحقق اهداف درآمدی این شرکت و تخصیص بهنگام اعتبارات و ترمیم منابع درآمدی و اعتباری شد.

  مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس اضافه کرد: برخی از طرح های برنامه ریزی شده برای افتتاح و راه اندازی در استان فارس و در افق کوتاهمدت سال جاری و تا پایان نیم فصل امسال با تحقق تامین اعتبارات راه اندازی خواهد شد ، طرح هایی مانند افزایش ظرفیت پست شهروز شهر ، خرید و نصب سیستم دیسپاچینگ و مدیریت شبکه فیبر نوری استان فارس ، اجرای طرح توسعه پست ۱۳۲ کیلو ولت عمادده ، خرید و اجرای شبکه محافظ حاوی فیبر نوری جهت خط دهنو ، فیروزآباد در این بازه زمانی برنامه ریزی شده است.

مهندس نصیری یاد آور شد : در نیم فصل دوم امسال نیز راه اندازی طرح های توسعه و افزایش ظرفیت تامین و انتقال برق برای استان فارس برنامه ریزی شده است که از جمله آن اجرای توسعه خروجی های ۶۶ ملک مکان ، اجرای پست ۲۳۰ کیلو ولت حسن آباد ، توسعه کلید خانه برف فروشان شیراز ، افزایش ظرفیت بوشیگان ، افزایش ظرفیت داراب گرد و افزایش ظرفیت درودزن است.

این مقام مسوول ادامه داد : در ادامه فعالیت‌ها برای افزایش ظرفیت تامین و انتقال برق در استان فارس در نیم فصل دوم امسال توسعه سامانه ۶۶ پست ۲۳۰ لار ، اجرا و توسعه خروجی های ۶۶ کیلو ولت پست ۲۳۰ ملک مکان ، توسعه پست ۶۶ کیلوولت سیمکان ، اجرا و بهینه سازی خط ۶۶ کیلو ولت سیمکان و خرید و اجرای شبکه محافظ حاوی فیبر نوری جهت خط فسا – خرامه برنامه ریزی شده است.

نصیری همچنین به اجرا و افزایش ظرفیت ها و بهینه سازی فعالیت ها برای تامین و انتقال برق در استان بوشهر اشاره کرد و گفت: طرح هایی مانند افزایش ظرفیت پست ۲۳۰ گناوه ، ورود و خروج خط ۴۰۰ پارس کوشکنار در نیروگاه عسلویه برای نیمه دوم سال ، توسعه پست ۲۳۰ بوشهر۲ ، افزایش ظرفیت پست بوشهر ۱ و توسعه پست ۴۰۰ پارس که همگی در استان بوشهر اجرا و در نیم فصل اول امسال با تامین اعتبارات تکمیل و راه اندازی می شود می‌تواند شاخص های تامین و انتقال برق در این استان را ارتقاء دهد.

این مقام مسوول همچنین با بیان اینکه در افق نیم فصل امسال طرح های دیگری دراستان بوشهر برای راه اندازی آماده می شود گفت: با تامین اعتبار و تحقق اهداف بودجه‌ای در ماه‌های پیش رو تا پایان نیم فصل امسال شاهد راه اندازی طرح افزایش ظرفیت پست ۴۰۰ پارس ، راه اندازی پست هلیله ، اجرای پست و خط جایینک ، توسعه پست ۴۰۰ کنگان ، اجرای خطوط ورودی ۲۳۰ پست شبانکاره ، خطوط خروجی های ۶۶ پست شبانکاره و افزایش ظرفیت پست صنعت بوشهر خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس اضافه کرد: در برنامه ریزی های پیش رو توجه ویژه به توسعه کلید خانه ها و بهینه سازی خطوط انتقال شده است ، این موضوع در استان بوشهر با اجرای طرح توسعه ایستگاه ۲۳۰ شبانکاره و توسعه کلید خانه پست رودحله دنبال می شود.

نصیری بابیان اینکه بررسی چگونگی تأثیر گذاری هر یک از طرح های یاد شده  در یک بازه زمانی  مشخص حائز اهمیت است گفت: تجهیزات و تاسیسات تامین و انتقال برق و انرژی با افزایش بار و مرور زمان نیاز به نوسازی و بهسازی دارند ، این موضوع به ویژه در پست های انتقال برق بسیار حائز اهمیت است ، از این رو اجرا و راه اندازی طرح های یاد شده در بازه زمانی مشخص می تواند  پارامترها و شاخص های بهره برداری ، تعمیرات اساسی ، طراحی و  بهینه سازی شبکه را ارتقاء دهد .

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس افزود: نکته حائز اهمیت دیگر در اجرا و راه اندازی این طرح ها پیشگیری مسایل بودجه ای و اعتباری آن است ، برخی از این طرح ها اعتباراتی از ۳۰ میلیارد ریال تا ۳۲۰ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده اند ، اعتبارات طرح های یاد شده در استان بوشهر برای برخی از طرح ها بالغ بر ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد ریال است ، برخی طرح های منسجم تر اعتباراتی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد ریال به خود اختصاص داده اند ، دستیابی به اهداف پیش رو نیازمند پیگیری مجدانه و حمایت مدیران و مشارکت و همراهی همگانی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها