۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۴
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83792745
۰ نفر

برچسب‌ها

جمعیت نیوزیلند از ۵ میلیون گذشت

تهران – ایرنا – اداره آمار نیوزیلند اعلام کرد که جمعیت این کشور از مرز ۵ میلیون نفر گذشت. جمعیتی کم در کشوری که دارای رتبه اول در جهان در زمینه پیشرفت های اجتماعی، از جمله از نظر نیازهای اولیه انسانی، شاخص رفاه و درجه برابری فرصت ها برای شهروندانش است.

به گزارش پایگاه اداره ملی آمار نیوزیلند، جمعیت این کشور در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ فروردین) به ۵،۰۰۲،۱۰۰ نفر رسید. این رقم کیوی‌های (شهروندان نیوزیلندی) بازگشته از خارج و افرادی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، دربر نمی‌گیرد.  

بر اساس اطلاعات موجود در تارنمای این اداره، جمعیت این کشور در ۱۷ سال پیش (سال ۲۰۰۳) ۴ میلیون نفر بود و پیش بینی می‌شود بر حسب میزان رشد جمعیت، در دهه ۲۰۴۰ جمعیت نیوزیلند به ۶ میلیون نفر برسد.

نیوزیلند در سال ۱۹۰۸ جمعیت ۱ میلیون نفر را ثبت کرد و ۴۴ سال بعد یعنی در سال  ۱۹۵۲ تعداد ۲ میلیون نفر را تجربه کرد. ۲۱ سال پس از آن یعنی در سال ۱۹۷۳ این کشور ۳ میلیون نفری شد. ۳۰ سال طول کشید تا رقم ۴ میلیون نفر در سال ۲۰۰۳ برای این کشور ثبت شود.

مسئولان اداره آمار، سال ۲۰۲۰ را با توجه به تغییر الگوهای سفر و مهاجرت در نتیجه بحران کرونا، سالی مهم و تعیین کننده برای جمعیت کشور می دانند چرا که پیش بینی‌های قبلی را با تغییر رو به رو کرده است.

در نتیجه بروز بحران جهانی کرونا، ۸۰ هزار نیوزیلندی به کشور خود بازگشته اند و برای حداقل یکسال آینده در این کشور باقی خواهند ماند. این موضوع ممکن است اقامت آنها را در کشور دائمی‌ کند اما با همه این وجود برخی از تحلیلگران پیش بینی می‌کنند رشد جمعیت طی سال های پیش رو نسبت به دهه گذشته سرعت کمتری خواهد داشت.

نیوزیلند با یک مساحت ۲۶۸.۶۸۰ کیلومتر مربعی این یک قدرت منطقه ای و در حال ظهور است و نسبت به اندازه و جمعیت آن دارای تولید ناخالص داخلی بسیار زیادی است که قدرت این کشور را با کشور همسایه استرالیا برابر کرده است.

این کشور دارای رده ۵۳ بزرگترین اقتصاد ملی در جهان از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) و رده ۶۸ اقتصاد جهان از نظر توازن قدرت خرید (PPP) می باشد. نیوزلند دارای یکی از جهانی ترین اقتصادها است.

نیوزلند در سال ۲۰۱۶ رتبه دوم شاخص آسانی کسب و کار را در بین ۱۸۵ کشور کسب کرد و همچنین رتبه نخست در کارآفرینی، حفاظت از اقلیت سرمایه گذار و ثبت آسان کسب وکار و دادن اعتبار را از آن خود کرد.

این کشور در آزادی های سیاسی، حق آزادی بیان و حقوق شهروندی نیز امتیاز یک (بالاترین امتیاز موجود) را بدست آورد.

از  پنج میلیون و دو هزار و صد نفر جمعیت ساکن نیوزیلند، تعداد ۲،۴۶۳،۱۰۰ نفر مرد و تعداد ۲.۵۳۹.۱۰۰ نفر زن هستند. سن متوسط زنان ۳۶،۲ و سن متوسط مردان ۳۸،۵ سال است.

این کشور بخشی از یک جزیره در جنوب غربی اقیانوس آرام است که بیش از ۹۰ درصد آن زیر آب قرار دارد. بنابر این مجموعه ای از چندین جزیره است که جزایر نیو، جزایر کوک، توکلائو خود مختار هستند و عمده درآمد آنها از طریق کشاورزی و دامپروری ست.

این کشور که پایتخت آن ولینگتون است اما آوکلند پرجمعیت‌ترین شهر آن است، تا حدود ۸۰۰ سال پیش، کشف نشده بود و طبیعتا هیچ انسانی در آنجا زندگی نمی کرد.

مساحت کشور نیوزیلند: ۲۶۸.۶۸۰ کیلومتر مربع و از جمعیت پنج میلیونی آن ۷۸ درصد مهاجرین اروپایی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =