بقای فضای دانشجویی به زنده ماندن مطالبه‌گری است

تهران- ایرنا- رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها گفت: طبق توصیه رهبر معظم انقلاب بقای فضای دانشجویی به زنده ماندن مطالبه‌گری است و تلاش دانشجویان متعهد برای بهبود آینده کشور پایان نیافته، بلکه تازه آغاز شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی یکشنبه شب در نشستی تصویری با جمعی از جوانان دانشجو و تشکل های دانشگاهی، با اشاره به واقعیت‌های امیدآفرین کشور در مقابله با جبهه ظلم و کفر و استکبار، جوانان و دانشجویان را به برافراشته نگه داشتن پرچم حقیقی آرمانخواهی و مطالبه‌گری فراخواندند.

ایشان به بیان ۱۰ توصیه مهم درباره مسائلی نظیر تفکیک مطالبه‌گری با پرخاش و بدگویی، ضرورت گفتمان‌سازی، تلاش برای گسترش جبهه انقلاب از طریق یارگیری، اصالت ندادن به اختلاف سلیقه‌ها، مرزبندی با تردید افکنان در مبانی انقلاب، تأکید بر پیشرفت علمی، هوشیاری در مقابل سرمایه گذاری دشمن بر روی جوانان و همچنین تبیین مفهوم صحیح دولتِ جوان و انقلابی پرداختند.

حجت السلام مصطفی رستمی به همین مناسبت امروز - سه‌شنبه- در پیامی که مرکز اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها منتشر کرد، یادآور شد: دیدار رهبر معظم انقلاب با دانشجویان اتفاق ارزشمندی بود و پیام‌های مختلفی را به مسوولان منتقل کرد که هم برای کشور و هم برای دانشجویان برکاتی خواهد داشت. این دیدار باید به الگویی برای پذیرش نقدهای جدی دانشجویان توسط مسوولان تبدیل شود.

وی گفت: نسل جوان و دانشجوی متعهد و انقلابی امروز که نسبت به آینده کشور احساس مسوولیت دارد و صدایش صدای مردم است، از شنیده نشدن انتقادها، توسط مسوولان گله دارد؛ در حالی که دیدار رهبر انقلاب با دانشجویان نشان می‌دهد که نه تنها نباید در کشور، هیچ بن‌بستی برای شنیده شدن صدای منتقد، به خصوص منتقدان دلسوزی همچون این جوانان وجود داشته باشد بلکه باید بستر طرح انتقادات فراهم شود؛ در این صورت است که نقاط ضعف و قوت نظام اسلامی و سازوکارهای اجرایی و مدیریتی آن شناخته می‌شود و می‌توان مسیر رسیدن به قله را هموار کرد.

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها افزود:‌ رهبر انقلاب بارها و بارها تاکید بر این داشتند که نسل جوان و چابک باید مسیر تحول کشور را در حوزه‌های مختلف طراحی و ترسیم کند و خود سکّان تغییر را به دست بگیرد که این رویکرد ایشان، با روش مدیریتی کسانی که با سپردن مسوولیت‌های مختلف به مدیران خمود و پا به سن گذاشته‌ای که تنها با القاب مختلف، سعی در کارآمد نشان دادن آنها دارند، متفاوت است.

رستمی با تاکید براین که برخی نمی‌خواهند دانشجوی درک و فهم سیاسی داشته و نسبت به مسایل پیرامونی خود حساس باشد، ‌تصریح کرد: دیدار چند ساعته رهبر انقلاب نشان داد که فضای تشکلی و فضای دانشجویی باید زنده نگه داشته شود. زنده ماندن فضای دانشجویی، همانطور که رهبر انقلاب هم توصیه کردند، به زنده ماندن مطالبه‌گری است.

وی افزود: تلاش دانشجویان متعهد برای بهبود آینده کشور پایان نیافته، بلکه تازه آغاز شده است و امیدوارم که سال آینده، دانشجویان از اقداماتی که در طول یکسال انجام داده‌اند، بگویند.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان تشکل‌های مختلف مشکلات مناطق تحصیل خودشان را با رویکرد «حل مساله» شناسایی کنند و تا برطرف کردن آن پیش بروند. مجموعه دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها هم وظیفه دارند که پابه‌پای دانشجویان تمام توان مدیریتی و توان اجرایی خود را برای حل این مشکلات به کار بگیرند.

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: وظیفه دیگری که رهبر انقلاب بر دوش مسوولان نهاد گذاشتند، پاسخگویی به ابهامات و سوال های مختلف دانشجویان است. از همین‌رو اعلام آمادگی می‌کنیم، هم تعداد کرسی‌های آزاداندیشی را بیشتر خواهیم کرد و هم خودمان را موظف می‌دانیم با تدوین برنامه‌های جدید به میان دانشجویان رفته و پاسخگوی پرسش های آنها باشیم. در این مسیر پیشنهادات دانشجویان قطعا راهگشا خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha