فعال یهودی آمریکایی: روز قدس الهام‌بخش جنبش‌های مردمی در جهان است

نیویورک– ایرنا– یک فعال صلح آمریکایی، روز قدس و مبارزات فلسطینی‌ها را نماد و منبع الهام جنبش‌های برابری‌خواه و آزادیبخش در جهان از جمله ایالات متحده دانست و گفت مسیحیان و یهودیان مخالف اسرائیل هم در این مبارزه سهیم هستند.

"آریل گلد" عضو گروه کدپینک روز سه شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا در آستانه برگزاری روز قدس افزود: مبارزه فلسطینی‌ها نمادی برای بسیاری از جنبش‌های برابری‌خواه در دیگر نقاط جهان از جمله ایالات متحده شده است.

وی تصریح کرد: مبارزه فلسطینی‌ها برای برابری و آزادی به جنبش‌های دیگر همچون جنبش ضد نژادپرستی "زندگی سیاه پوستان مهم است" نشان می‌دهد که چقدر اهداف و مسیر آنها با یکدیگر مشترک است. پایداری و اصرار فلسطینی‌ها به مبارزه با اسرائیل سر تا پا مسلح که از جانب امپریالیسم هم پشتیبانی می‌شود، برای همه ما الهام بخش بوده است.

این فعال یهودی آمریکایی ادامه داد: با وجود اینکه اسرائیل و حکومت‌های عربی همچون عربستان، در حال برقراری رابطه هستند، فلسطینی‌ها از موضع مبارزه برای رسیدن به حقوق خود دست بر نمی‌دارند.

گلد تاکید کرد: مبارزه فلسطینی‌ها تنها به مردم مسلمان فلسطین منحصر نیست. فلسطینی‌های مسلمان و مسیحی و همین‌طور یهودیانی که مخالف اسرائیل هستند در آن سهیم هستند. آزادی فلسطین در نهایت آزادی یهودیانی خواهد بود که در چارچوب نظامی‌گری و اشغالگری اسرائیل گرفتار هستند.

وی در پاسخ به اینکه چرا رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ به هر کسی که برای آرمان فلسطین مبارزه می‌کند، برچسب یهودستیزی می زنند، گفت: خود ترامپ افکار یهودستیزانه داشته و به موج یهودستیزی دامن زده است.

عضو گروه صلح طلب کدپینک توضیح داد: او اظهارت نژادپرستانه و یهودستیزی بیان کرده است اما آنچه وی به عنوان پشتیبانی از اسرائیل بیان می‌کند برای مخاطب یهودی در آمریکا نیست، بلکه برای جریان مسیحیان انجیلی این حرف‌ها را می زند که حتی از لابی یهودی در آمریکا جلو زده و برای منافع اسرائیل بیشتر فعالیت می‌کند.

گلد اضافه کرد: نزدیک به ۸۰ درصد از ما یهودیان آمریکایی، طرفدار حزب دموکرات هستیم و نسبت به ترامپ نظر منفی داریم و با سیاست وی برای انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به قدس مخالفت کرده‌ایم.  

وی با اشاره به یهودستیزی گروه‌های حامی ترامپ، تصریح کرد: گروه "مسیحیان متحد برای اسرائیل" و سازمان "مسیحیان انجیلی صهیونیست" در کارنامه خود اظهارات یهودستیزانه دارند. رئیس سازمان مسیحیان انجیلی صهیونیست گفته بود که "هیتلر فرستاده خدا برای بازگرداندن یهودیان به اسرائیل بود".

این فعال یهودی آمریکایی تاکید کرد: اسرائیل از این گروه‌ها دفاع می‌کند چرا که فعالیت آنها به نفع منافع کوتاه مدت اسرائیل است و کاری به پیامدهای بلند مدت فعالیت و رویکرد ترامپ و این گروه‌ها ندارند.

گلد یادآور شد: اتهام یهودستیزی روشی برای خاموش کردن صدای منتقدان اسرائیل است. البته گاهی در میان جریان همبستگی با فلسطین، یهودستیزی هم وجود دارد همچنانکه خود ترامپ و طرفدارانش هم این گرایش را داشته‌اند اما این موضوع، دستاویز فشار به منتقدان اسرائیل شده است که جدید نیست و دوران ریاست جمهوری اوباما و پیشتر از او هم شاهد آن بودیم.

وی هشدار داد: این اتهام‌زنی خطرناک است و باعث ریخته شدن قبح یهودستیزی خواهد شد که همواره به عنوان پدیده‌ای در کنار دیگر اشکال تعصب اجتماعی و سیاسی مطرح می‌شود.

امام خمینی (ره) بنیانگذار بزرگ انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۷ با هدف پشتیبانی مردمی از فلسطین، آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» نام‌گذاری کردند و خواستار تشکیل جبهه متحد اسلامی و انسانی برای تحقق حقوق مظلومان و مبارزه با ظالم و سیاست‌های آن‌ها تا فروپاشی استعمار و استبداد و ایجاد امنیت و آرامش در جهان شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =