آرشیو سی ساله ایرنا در دسترس مخاطبان قرار گرفت

تهران - ایرنا - آرشیو ۳۰ ساله ایرنا که فاصله زمانی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۹ را در بر می‌گیرد ۳۰ اردیبهشت ماه افتتاح شد.

این مراسم در تالار «خبرنگار» در سازمان مرکزی ایرنا برگزار شد و در آن حسام‌الدین آشنا، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، ضیاء هاشمی مدیرعامل و مدیران ایرنا حضور داشتند و هم‌زمان سردبیران و رؤسای دفاتر و مراکز ایرنا در سراسر ایران و رؤسای نمایندگی‌های ایرنا در جهان از طریق ویدئو کنفرانس در آن حضور یافتند. 

آرشیو ایرنا به عنوان بخشی از میراث معنوی دیجیتالِ زیست‌بوم (اکوسیستم) خبر در ایران است. دسترس‌پذیری این آرشیو یکی از برنامه‌های اولیه مدیریت ایرنا بود که با تحول دیجیتالی برنامه‌ریزی شده برای ایرنا به سمت آن گام برداشته شد. با یکپارچه‌سازی بانک‌های داده ایرنا دسترس‌پذیری آرشیو در دو فاز برنامه‌ریزی شد. فاز اول که هم‌اکنون آماده عرضه به مخاطبان ایرناست اخبار موجود در بانک داده ایرنا در یک بازه زمانی سی ساله از ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۹ را در برمی‌گیرد. در این دوره زمانی بالغ بر ۶ میلیون کد خبری در دسترس مخاطبان قرار گرفته است که دوره‌های مهمی از تاریخ معاصر ایران را در بر می‌گیرد.

در فاز دوم اسناد آرشیوی ایرنا شامل اخبار و بولتن‌های تولید شده و موجود از ابتدای تأسیس تا سال ۱۳۶۹ که در قالب اسناد کاغذی دیجیتال شده (میکروفیلم و اسکن‌شده) در قالب یک وب‌سایت مستقل در دسترس پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. 

  • برای دسترسی به آرشیو سی ساله ایرنا از این لینک استفاده کنید. 
  • همچنین راهنمایی برای استفاده از این آرشیو را اینجا ببینید.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha