۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۳۶
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 83792499
۰ نفر

برچسب‌ها

۶ متخلف شکار و صید در مریوان دستگیر شدند

سنندج - ایرنا - رییس اداره حفاظت از محیط زیست مریوان گفت:‌ نیروهای یگان حفاظت از محیط زیست در رچند روز گذشته حین کنترل و پایش منطقه تعداد ۶ نفر متخلف در زمینه شکار و صید را دستگیر کردند.

ابراهیم بلند همت عصر سه شنبه اظهار داشت: از این شکارچیان متخلف تعداد هفت کبک زنده کشف و یک قبضه اسلحه شکاری و ۳۸ هزار متر تور صیادی قاچاق، تعداد ۹ عدد قفس چوبی، تبر، ضبط صوت، کوله پشتی و بیش از ۹۰ رشته دام زنده گیری کبکاز متخلفین صید غیرمجاز کشف و ضبط شد و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی افزود: تعداد پنج قطعه کبک که از شکارچیان متخلف کشف و ضبط شده بود با هماهنگی دادستان مریوان رهاسازی و به دامان طبیعت بازگردانده شدند.

بلند همت گفت:‌ شکارچیان غیر مجاز و سودجویان محیط زیست در منطقه شاه نشین مریوان برای شکار پرندگان اقدام به ایجاد کلبه‌های مخصوصی می‌کنند که در گویش محلی به آن "حشار یا کولیت" می‌گویند که ماموران حفاظت از محیط زیست در جریان گشت وکنترل، چندین نمونه از این کلبه‌ها را تخریب کرده تا حیات وحش بویژه پرندگان در امان باشند.

منطقه شاه نشین مریوان یکی از زیستگاه‌های مهم حیات وحش بویژه خرس قهوه‌ای می‌باشد و به علاوه در دره ها، دامنه‌ها و قله‌های آن زیستمندان زیادی مانند انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، آبزیان و حشرات وجود دارند.

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =