۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۶
کد خبرنگار: 2222
کد خبر: 83792485
۰ نفر

برچسب‌ها

حاج عمران و رهبری که لرستان را تحسین کرد

خرم‌آباد - ایرنا - عملیات حاج عمران به عنوان یکی از حساس‌ترین نبردهای تاریخ دفاع مقدس با رشادتهای رزمندگان لرستان ماندگار شد تا جایی که رهبر معظم انقلاب مبارزان این استان را تحسین کرد.

بدون شک در طول هشت سال دفاع مقدس، ایران اسلامی شهدای زیادی را نثار انقلاب کرد و غیورمردان لرستان نیز  در هر عملیاتی تا آخرین قطره خون پای حق و دفاع از میهن ایستادند.
لرستان همواره مهد شیران بوده و هست عملیات حاج عمران از جمله عملیاتهای غرورآفرین و پی برای رزمندگان دلاور لرستان در طول هشت سال دفاع مقدس بود .
رزمندگان غیور لرستان و بخصوص الیگودرز در این عملیات نقش بی‌بدیلی داشتند و با حضوری قدرتمند در این مانور نقشه دشمن را با شکست مواجه کردند.
در این عملیات که نام آن بر پیشانی رزمندگان الیگودرز نقش بسته است رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با ۷ تیپ و ۱۲ گردان کماندویی خیال بازپس‌گیری پادگان حاج عمران را داشت.
 یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس می گوید: نیروهای اطلاعاتی، گردان‌های پشتیبانی رزم و چندین گردان از لشگر ۵۷که متشکل از گردان انبیاء، محرم، شهدا، ثارالله، محبین، ابوذر، مالک اشتر بودند توانستند در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و با انجام تک شبانه از حرکت دشمن بعثی جلوگیری کردند.

حشمت الله اسدیافزود: با توجه به حجم کم منطقه و آتش پشتیبانی بسیار شدید دشمن و ازخودگذشتگی و رزم بی‌امان خود و تقدیم شهدای والامقامی همچون شهید سید مصطفی میر شاکی، و دیگر شهدای الیگودرزی برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشتند.
شهرستان الیگودرز در عملیات حاج عمران ۶۵ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

اهمیت واقعه حاج عمران در دوم خرداد سال ۶۵ به‌گونه‌ای است که باملاحظه متن مقام معظم رهبری می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و حساس بودن شهادت‌های دلاوران یگان ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در این عملیات پی ‌برد.
 

حاج عمران و غیرت لرستانی ها 

دشمن در هشت سال جنگ تحمیلی برای مقابله با ایران اسلامی با همه توان خود وارد عمل شد اما نام‌آوران این کشور جان‌برکف به مقابله با دشمن بعثی درآمدند که ازاین‌بین اراده استوار و آهنین "فرزندان لر" در عملیات‌های مختلف پیروزی‌های غرورآفرینی را بر صفحه‌ زرین تاریخ سراسر حماسه انقلاب اسلامی ثبت کرد.

رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با ۷ تیپ و ۱۲ گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران اسلامی در عملیاتی از سلسله عملیات‌های موسوم به دفاع متحرک به منطقه «حاج عمران» حمله کرد.
هدف دشمن از تدارک این عملیات بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، ارتفاعات کدو و اطراف آن و در صورت توان تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی دیگر از خاک پاک ایران اسلامی بود.
دشمن به عنوان رسیدن به همین اهداف مورخ ۱۳۶۵/۲/۲۳ با به‌کارگیری تیپ و لشکرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز به طرف مناطق مذکور هجوم برده و توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات ۲۵۱۹ و سلسله ارتفاعات در اطراف آن را به تصرف خود در آورد.
 در این زمان پدافند این منطقه را برادران ارتشی به عهده داشتند و رشادت‌ها و پایداری این دلاوران و قهرمانان مؤثر نیفتاد و دشمن با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد.
بنابراین یگان ۵۷ لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود، از آن منطقه برای سد حملات مکرر و پیشروی‌های خطرناک دشمن در منطقه عمومی حاج عمران فراخوانی شد.
در این راستا نیروهای اطلاعات در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و گردان‌های پشتیبانی رزم و تعداد هفت گردان از لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) « گردان انبیاء، محرم، شهدا، ابوذر، مالک اشتر، ثار الله و گردان محبین » در همان ساعات اولیه وارد عمل شدند،به نحوی که با انجام تک شبانه به صورت پیاپی به طور جانانه‌ای از حرکت دشمن بعثی جلوگیری کردند.
سرانجام لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اهدای قریب به ۳۰۰ شهید و مفقود توانست ارتفاعات ۲۵۱۹ تپه شهدا و تپه شهید صدر را تصرف و جلوی پیشروی دشمن را بگیرد.با توجه به حجم کم منطقه و آتش پشتیبانی بسیار شدید دشمن، رزمندگان اسلام با شجاعت، از خودگذشتگی و رزم بی‌امان خود و تقدیم شهدای گرانقدری برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشتند.

تعداد شهدای لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل لرستان در حاج عمران

در این عملیات شهرستان بروجرد ۸۸ شهید، خرم‌آباد ۶۳، الیگودرز۶۵، ازنا ۳۰، کوهدشت ۱۸، دورود ۱۲، الشتر ۱۱، پلدختر هفت و نورآباد دو شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.
در عملیات حاج عمران لرستان بیش از ۳۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.امیدواریم بتوانیم در مراسمی به عنوان بزرگداشت عملیات حاج عمران و بیت‌المقدس در آینده‌ای نزدیک حق مطلب را ادا کنیم و رشادت‌های دلیرمردان لرستانی را در عملیات حاج عمران به نمایش بگذاریم.
چرا که این عملیات بسیار مهم است و بیش از ۳۰۰ شهید لرستان در این عملیات تقدیم انقلاب شده است. عملیات حاج عمران یک اتفاق ملی است. اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود، قطعا شهر پیرانشهر و آذربایجان غربی به تصرف دشمن در می‌آمد.
دشمن با همه توان خود برای مقابله با ما آمده بود و این اخلاص بچه‌ها بود که باعث مقاومت و پیروزی کشور شد.

روزی که عاشورا در الیگودرز تجلی یافت

یکی از رزمندگان الیگودرزی در وصف حاج عمران چنین می گوید: امروز سالروز عملیات غرور آفرین حاج عمران و شهادت ۶۵ شهید عزیز الیگودرز می باشد.
عباس شاه للی افزود: ۳۰ اردیبهشت ماه سال ۶۵ هنگامی که  خبر شهادت ۶۵ نفر از بهترین فرزندان این دیار منتشر شد، عاشورایی دیگر  در این شهرستان تجلی یافت که هرگز فراموش نخواهد شد و پس از گذشت بیش از سه دهه از آن روز غمبار نوحه بیاد ماندنی که با نوایش بر سینه می زدیم در گوشمان طنین انداز است.

ای قله حاج عمران رسم امانت بدار، دانی بغل چه داری ، شیران سربداران

ای کاش این ایام و همه روزهای گرامیداشت شهدا تلنگری باشد برای برخی مسئولانی که  راه و آرمانهای امام و شهدا  را به نسیان برده و به مناصب دنیوی چسبیده اند، تا بلکه  از میزها فاصله گرفته و به میان مردم بیایند و دردهای آنها را لمس نمایند و با خیل عظیم دردمندان  همراه شوند، اما افسوس که برخی از مدیران ما فراموش کرده اند که پایه های میز آنها بر خون شهیدانی بنا نهاده شده که اگر امروز بودند هرگز از بی توجهی آنها  به مردم گذشت نمی کردند.
روح همه شهدای عزیز شاد که هرچه داریم از وجود نام و یاد آنهاست و آنچه نداریم  و از دست داده ایم  ماحصل به فراموشی سپردن  این عزیزان می باشد.

جابر اسدی خبرنگار الیگودرز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =