۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان گردش مالی پروژه‌های خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: سال گذشته با وجود تحریم‌ها و همه مشکلات مالی دولت، سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان گردش مالی در پروژه‌های استان صورت گرفت و امسال نیز با تعامل و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی، اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، سید کمال الدین میرجعفریان روز دوشنبه در نشست «بررسی ظرفیت تهاتر بانکی و مالیاتی در راستای پروژه‌های عمرانی استان» که با حضور مدیران عامل بانک‌های استان برگزار شد افزود: پروژه مسکن اقشار کم‌درآمد ۹۰۰ میلیارد تومان گردش مالی در استان ایجاد کرد.

وی ظرفیت پروژه‌ها در اشتغالزایی را بالا برشمرد و خاطرنشان کرد: علیرغم همه محدودیت‌های مالی، خراسان جنوبی سه فصل پیاپی، کمترین نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد چرا که اجرای پروژه‌های بزرگ، چرخش مالی، کاری و شاخص‌های زیربنایی را برای استان پدید آورد و هنوز هم در برخی پروژه‌ها با کمبود نیروی کار مواجه هستیم.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: امسال ۸۵ میلیون مترمکعب روان آب پشت سدها ذخیره شد و در نتیجه ۹۰ درصد قنوات جان تازه‌ای گرفت که خروجی این موارد، رونق کشاورزی و دامداری در روستاها خواهد بود.

وی تصریح کرد: پروژه‌های عمرانی بزرگ همچون جاده بیرجند - قاین که در انتظار اعتبار بود با پیگیری‌های ویژه استاندار در دولت، ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به این پروژه تزریق می‌شود که جا دارد از همراهی بانک‌ها به ویژه بانک مرکزی نیز تقدیر کنیم.

میرجعفریان همچنین با اشاره به تفاهم‌نامه روز ملی روستا و عشایر که با حضور معاون اول رئیس جمهوری در بیرجند برگزار شد اظهار داشت: با مشارکت بانک‌ها مشکل آبرسانی به ۵۰۰ روستا برطرف می‌شود که علاوه بر حل مشکل روستائیان و عشایر، از بروز مسائل اجتماعی، مهاجرت و حاشیه نشینی نیز پیشگیری می‌شود و این موضوع اهمیت و ارزشمند بودن همراهی سیستم بانکی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر متناسب با پولی که در خزانه داریم کار کنیم، جهش تولید اتفاق نمی‌افتد بلکه ظرفیت‌های بالقوه بی‌شماری داریم که اگر بالفعل شوند از فروش نفت نیز بی‌نیاز خواهیم شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: بنابراین با توجه به بودجه انقباضی سال جاری باید از حداکثر ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم قطار توسعه استان را با سرعت بالا به مقصد برسانیم.

وی گفت: مطالباتی که قابلیت تهاتر دارد، هم به لحاظ زمان و هم رقم محدود است و هر استانی که زودتر از این فرصت استفاده کند، موفق خواهد بود.

میرجعفریان افزود: حدود ۶۳ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی و مالیاتی پیمانکاران، قابلیت تهاتر دارد و باید از این فرصت طلایی استفاده کرد زیرا دغدغه‌های پیمانکاران، سرعت پروژه‌های عمرانی را پایین می‌آورد.

وی با تقدیر از تعامل بانک‌ها در پروژه‌های عمرانی استان اظهار داشت: از همراهی بانک‌ها در پروژه‌های عمرانی به ویژه پروژه مسکن اقشار کم‌درآمد صمیمانه سپاسگزاریم.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر کار تیمی و حرکت انقلابی عوامل مختلف نبود، شاهد به بار نشستن این پروژه به ویژه در روستاهای دورافتاده با شرایط خاص نبودیم  و بروز حوادث طبیعی، مسکن آنان را تهدید می‌کند.

وی افزود: در موضوع تهاتر بانکی و مالیاتی نیز به دنبال شرایطی هستیم که هم قانون رعایت شود و هم با سرعت بالا از مشکل مردم کارگشایی شود.

ابتدای جلسه مدیرکل راه و شهرسازی استان، وضعیت بدهی بانکی و مالیاتی پیمانکاران را تشریح و مدیران عامل بانک‌ها و اداره کل امور مالیاتی نیز نظرات کارشناسی خود را بیان کردند و درخصوص استفاده از ظرفیت تهاتر بانکی و مالیاتی در پروژه‌های عمرانی، اتفاق نظر حاصل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =