استاندار: شیوع کرونا ۲۰۰ میلیارد ریال به گل‌کاران استان مرکزی خسارت وارد کرد

خمین - ایرنا - استاندار استان مرکزی گفت: شیوع ویروس کرونا ۲۰۰ میلیارد ریال به تولیدکنندگان گل و گیاه به ویژه گل‌های شاخه بریده در این استان خسارت وارد کرد .

سید علی آقازاده عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از شهرستان محلات در جمع خبرنگاران افزود: یکی از معضلات بزرگ محلات به ویژه پرورش دهندگان گل در این شهرستان همزمانی شیوع ویروس کرونا و اوج فعالیت گل‌کاران در اسفند پارسال و فروردین امسال بود.
وی بیان کرد: تمام گل و گیاهان تولید شده به دلیل قرنطینه ناشی از ویروس کرونا و نبود بازار مصرف از بین رفت.
استاندار استان مرکزی اظهار داشت: برخی از این گل‌کاران تمام دارایی خود را برای پرورش گل و فروش در شب عید و مناسبت‌های نوروز هزینه کردند، اما متحمل خسارت سنگینی شدند.
آقازاده گفت: نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس به منظور جبران این خسارتها پیگیری‌های لازم را انجام داده و مکاتباتی با رئیس جمهور انجام شده و قرار شد اینجانب با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مذاکرهکنم.
وی افزود: انتظار می رود  این اقدامات برای جبران خسارات وارد شده به گلکاران نتیجه داشته باشد و بخشی از زیان‌های ناشی از شیوع ویروسکرونا جبران شود.

استاندار مرکزی درباره احداث دهکده پرورش ماهیان زینتی در محلات  نیز گفت: پیش‌بینی  می شود زمین این دهکده تا یک ماه آینده به متقاضیان بخش خصوصی که آمادگی دارند واگذار و عملیات اجرایی آن آغاز شود.
آقازاده با بیان اینکه آب مورد نیاز این مجتمع به میزان ۲ لیتر در ثانیه تا دو هفته دیگر تامین می‌شود، اظهار داشت: زیرساخت های این دهکده توسط جهاد کشاورزی فراهمشده و تا یکسال آینده فعال می‌شود.


وی ادامه داد: شهرک ماهیان زینتی محلات باید بعنوان قطب تولید کننده ماهی در کشور باشد و سالانه ۱۰ میلیون یورو ارزآوری داشته باشد.
استاندار استان مرکزی با اشاره به بازدید از عملیات روکش آسفالت جاده روستای یکه چاه و سه روستای دیگر از توابع محلات بیان کرد: عملیات اجرایی این جاده آغاز شده اما کند است.
آقازاده افزود: هشت میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته به این جاده اختصاص یافته است و پیش‌بینی می شود تا چهار ماه آینده با تامین اعتبارات لازم،به بهره برداری برسد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: عملیات اجرایی واحد صنعتی تولید نشاء گیاهان و بذرهایی که از خارج از کشور وارد می شوند در محلات آغاز شد و  این واحد،بذر گلهای شاخه بریده را در داخل کشور تامین می کند.
آقازاده افزود: واحد صنعتی تولید نشاء به مساحت ۲۰ هکتار گلخانه و ۲۵۰ میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث می‌شود.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود این واحد تا یک سال آینده تمام نیاز محلات به گل و گیاهی که از هلند وارد می شود، را تامین کند.
استاندار استان مرکزی تاکید کرد: بخشی از تولیدات این واحد صنعتی ظرفیت صادرات دارند و مهد گل و گیاه کشور می تواند به صادر کننده گیاهان مادر تبدیل شود.
استاندار استان مرکزی در سفر یک روزه به محلات از شهرک ماهیان زینتی، عملیات آسفالت ریزی جاده یکه چاه و واحد صنعتی تولید نشاء بازدید کرد.

شهرستان محلات به مرکزیت شهری به همین نام در جنوب استان مرکزی واقع شده و دارای ۵۵ هزار نفر جمعیت است.

این شهرستان قطب تولید گل و گیاهان زینتی، ماهی زینتی و سنگ نمای کشور محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =